Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Už tradiční otázka: „Dáte si kávu nebo čaj?“ Na tuto často pokládanou otázku, slýcháváme často „kávu.“ Protože prostě obsahuje kofein. Přitom čaj je rovnocennou alternativou, s možná ještě více pozitivními vlastnostmi.

Co spolehlivěji zažene únavu: Káva versus čaj?

Na horách
zdroj: Thinkstockphotos Na horách
aktualizováno 01.02.2017, 16:53 | 01.02.2017, 16:53 | Krásná.cz

Už tradiční otázka: „Dáte si kávu nebo čaj?“ Na tuto často pokládanou otázku, slýcháváme často „kávu.“ Protože prostě obsahuje kofein. Přitom čaj je rovnocennou alternativou, s možná ještě více pozitivními vlastnostmi.

Ne nadarmo je čaj nejvíce konzumovaným nápojem na světě, hned po vodě. Čaj je nápoj s tisíciletou historií.

 

Pravý čaj

 

Za čaj odborníci považují jen nápoj z rostliny Camelia Sinensis nebo Camelia Assamica. Čaj působí na celý organismus. Ovlivňuje trávící soustavu, pomáhá při zažívání. Prokrvuje orgány, a to především mozek a ledviny, s tím souvisí i vylučovací soustava. Jeho účinky mohou ovlivnit i imunitní systém. Na výběr máme z různých druhů. Černé, červené, zelené, žluté, bílé, čaje typu oolong, čaje tmavé či aromatizované.

 

Zelený nebo černý čaj? Aneb rychlokurz známých druhů

Třebaže mají odlišnou chuť a vlastnosti, jedná se o listy rostliny Camelia Sinensis nebo Camelia Assamica. Rozdíly pak můžeme spatřovat zejména v původu, rodu, a hlavně rozdílném zpracování lístků.

 

Černý čaj
Černý čaj je pro Evropu typičtější, s delší tradicí. Obsahuje vyšší podíl kofeinu, který působí na mozkovou a srdeční činnost. Tak zlepšuje náladu a schopnost učit se. Působí tedy celkově povzbudivě. Díky jeho trpkosti, zásadotvornosti, se ho příliš nedoporučuje popíjet na uklidnění žaludku. Fermentací se ztrácí vitamin C, vytvoří v nové mnohotvárné aromatické látky a éterické oleje. Vyrábí se metodou CTC (drcení, trhání, svinování).

 

Zelený čaj
Zelený čaj je oblíbený především v Japonsku, Číně. Jeho chuť je o dost jemnější než černého. Jeho výroba spočívá v prudkém sušení nebo napaření po jeho zavadnutí. I zelený čaj obsahuje kofein, ale nepůsobí tak agresivně na srdce a cévy. Dále obsahuje různé vitaminy, minerální látky, silice.

 

Zelený čaj má dále mnoho druhů. Do těchto zelených čajů patří rovněž tradiční japonský Matcha. V překladu z japonštiny znamená doslova „MAT-práškový, CHA-čaj“. Připravuje se z mladých lístků čajovníků, které jsou zastiňované. Tím je právě podpořena tvorba chlorofylu a čaj získá charakteristickou barvu. „MatchaTea je bohatý na vlákninu, katechiny a aminokyseliny. Doporučuji ho především jako zdroj energie a celkové fyzické i psychické pohody,“ říká Petr Patočka ze společnosti Čajová květina, s.r.o.. Japonský čaj Matcha je dokonce až desetkrát účinnější než sypané zelené čaje, na které jsme běžně zvyklý, protože je připravován z celých, velmi jemně umletých lístků čajovníku.

 

Nápoje z jiných rostlin nelze za čaj považovat, někdy bývají označovány za „nečaje“ (např. Rooibos, Lapacho, Yerba Mate apod.)

 

Káva a energie? Kofein

 

Právě obsah kofeinu v kávě je příčinou jeho možná i nadměrné konzumace. Kofein však obsahuje i čaj a věřte, že účinky jsou dost rozdílné od kávy. Kávou si spíše probouzíme krevní oběh, činnost srdce. Oddaluje únavu, bystří myšlení, zlepšuje soustředění. Kofein z kávy se i rychle vstřebává. Pokud to ale člověk s kávou přehání, dostaví se však opačný efekt – jste nervózní a schopnost soustředění se velmi sníží. Podle výživových poradců je káva v malém množství prospěšná, ale mít lepší výkon je možné i jinak.

 

Čajový kofein

 

Naproti tomu srovnejme kofein, který získáváme ze zeleného čaje neboli thein. Ten se uvolňuje pomaleji, a tak i jeho účinky jsou mírnější a dlouhodobější. Nedráždí navíc tolik žaludek. A je to právě thein, který povzbuzuje nervovou soustavu a mozek. Pomáhá tedy při učení, práci, únavě. Čaj je vyhledávaný nejvíce pro jeho blahodárné účinky na zdraví.

 

Vyzkoušejte a nahraďte kávu čajem, třeba Matcha

 

Pokud chcete zmenšit energetickou závislost na kávě, zkuste to s pomocí třeba zeleného čaje. Ten obsahuje právě tein, který vás nabudí podobně jako káva. Pijte pravidelně pět šálků v průběhu celého dne. „Pro zajímavost, MatchaTea může udržet hladinu energie na 3-6 hodin, s pouze 34 miligramy kofeinu, což odpovídá zhruba jedné třetině šálku kávy,“ uvádí Petr Patočka, odborník na Matcha z MatchaTea.cz.

 

Matcha Tea
(Foto: oficiální zdroj)

 

Raději pořádně spěte a odpočívejte

 

Zvýšená potřeba těla po kofeinu je často důsledkem nedostatečného odpočinku. Tělo si pochopitelně nejvíce odpočine ve spánku, proto tuhle aktivitu, která člověku zabere až čtvrtinu života, není radno zanedbávat. Důležité je i spát kvalitně.

 

Detoxikace čajem?

 

Podle studií obsahuje kvalitní japonský čaj více antioxidantů, než je obsaženo v kávě. To potvrzuje hlavně pravá japonská specialita MatchaTea.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Objev kouzlo čajů. 1. díl: Zelený čaj
Objev kouzlo čajů. 2. díl: Černý čaj
Objev kouzlo čajů 3. díl: Bílý čaj

 

Příprava

 

Co se týče tradičních čajů, je potřeba mít na paměti, že většinou mají různé doby louhování, a tak to zabere občas i více času než příprava kávy, i doplňků pro přípravu, o to silnější je pak požitek.

 

Češi jsou sice spíše „kafaři“, už ale upřednostňují i kvalitní čaje

 

Dle dat vypijí Češi čaj v hodnotě přes miliardu korun, kávy pětinásobek. Co se týče vypitých šálků ročně, je to zhruba 900 ku 500 ve prospěch kávy. V Británii se o tradiční „páté“ však vypije denně přes 160 milionů šálků čaje.


Naše tipy:


* BIO Matcha Tea Harmony (299 Kč, více info na www.matchatea.cz, prodává např. rohlik.cz). Matcha je 100% zelený čaj, který je rozemletý na jemný prášek (cca 5–10 mikronů), při jehož výrobě nedochází k fermentaci, nepřidávají se žádná barviva, přísady ani konzervační látky. Pokud pijete čaj Matcha, tak spotřebujete celý čajový list. To je hlavním důvodem, proč je čaj Matcha 10 krát silnější než běžně uvařený šálek zeleného čaje. Nedávné vědecké studie došly k závěru, že Matcha obsahuje 137krát více EGCG než běžný zelený čaj. EGCG je nejúčinnější antioxidant a výborný pomocník při spalování tuků. Při konzumaci čaje Matcha se zrychlí metabolismus o 30–40 %, takže v západních zemích je často využíván v boji proti obezitě.


* Chcete rozzářit váš půvab, posílit imunitu, dopřát si bylinnou očistu, navodit vnitřní klid a harmonii či dodat energii? Pak právě pro vás přiváží Biorganica do České republiky novinku – prémiové 100% bio čajové směsi představující unikátní kombinace zeleného, černého, bílého nebo rooibos čaje, blahodárných bylin a netradičních ingrediencí jako je guarana, kayenský pepř, ženšen či gingo biloba. Například Bio čajová směs Active Power (395 Kč, prodává www.biorganica.cz), to je zelený čaj Sencha s guaranou, aronií a kayenským pepřem. Ideálním společníkem pro aktivní lidi. Tato směs povzbuzuje, dodává v zimě tolik potřebnou energii a chuť do všeho, co potřebujeme zvládnout.


Tip navíc: Svůj oblíbený čaj na cestu si můžete připravit přímo v termosce! Teatox Thermo-Go (Objem 330 ml, 895 Kč) skleněná termoska je vyrobena z dvojitého varného skla s vyjímatelným čajovým sítkem a uzávěrem z bambusového dřeva.


* Pokud nemáte chuť na klasickou teplou verzi čaje, vyzkoušejte jeho bublinkovou alternativu od značky SodaStream. V kombinaci s čerstvou perlivou vodou dokonale osvěží a povzbudí. Inovovaná receptura sirupu SodaStream GREEN TEA máta je obohacena extraktem z pravého zeleného čaje. Ten je oceňován zejména kvůli vysokému, až 50%-mu obsahu antioxidantů, které mají blahodárné pozitivní účinky i pro lidi trpící různými zdravotními problémy - např. cukrovkou, obezitou, kardiovaskulárními či neurologickými potížemi. Zároveň má také prokazatelné antibakteriální a antivirotické účinky.

 

 

Čaje
(Foto: Archiv firem)

 

* Fascinuje vás jemnost a vytříbenost anglické aristokracie? Její úcta k tradicím a noblesa? Nechte se inspirovat anglickým stylem a převezměte tu nejdůležitější tradici - čaj o páté. Intenzivní a povzbuzující černý čaj s majestátní a harmonicky vybalancovanou chutí s lehkým dotekem bergamotu - Sir Winston Heart of London vás už v prvním doušku přenese tam, kam angličtí elegáni patří nejvíce – do srdce Londýna.


* Pokud rádi objevujete nové chutě, je čas vyzkoušet Matcha Green Tea Latte, které má v nabídce řetězec kaváren Starbucks. Neobvyklá a intenzivní chuť čaje matcha a delikátní napěněné mléko činí z tohoto nápoje ideální volbu pro všechny, kdo chtějí vyzkoušet něco nového. Vedle Matcha Green Tea Latte Starbucks nabízí dva další nápoje připravované z čaje matcha: Matcha Citrus Mint Green Tea Latte a Matcha Green Tea Cream Frappuccino.


* Valentýn je za dveřmi. Zpříjemněte si mrazivé dny a rozehřejte vaše srdce výjimečným čajem Teekanne Love. Každý sáček čaje v sobě ukrývá pečlivě vybranou ovocnou směs se smyslným granátovým jablkem, aromatickým ibiškem, šťavnatou broskví a listy ostružin.0 hlasů
Vaše hodnocení