Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S odhodláním plníš svůj fitness plán, ale místo váhového úbytku ti naskakují kila navíc. Kde je příčina?

Cvičím a tloustnu. Co dělám špatně?

Cvičení na míči
zdroj: Thinkstockphotos Cvičení na míči
aktualizováno 25.09.2012, 21:14 | 25.09.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

S odhodláním plníš svůj fitness plán, ale místo váhového úbytku ti naskakují kila navíc. Kde je příčina?

Pustila ses do cvičení, ale když se postavíš na váhu, číslo, které se objeví, je vyšší, než před cvičením. Jak je to možné? A kde je chyba?


Váha není všechno

 

První problém při hubnutí je upínání se na váhu. Ta přeci není jediný ukazatel toho, jak se tvá postava proměňuje. Správně by ses měla nejen vážit, ale také přeměřovat. Pokud cvičíš správně, spaluješ tuky, ale buduješ si svalovou hmotu, takže váhový úbytek nemusí být tak znatelný, nebo dokonce můžeš na váze přibrat. Na postavě je ale proměna vidět – celá jsi krásně zpevněná, problematické partie nejsou tak obalené tukem, máš větší sílu... Pokud se ti nechce zdržovat se s přeměřováním, sáhni po kdysi oblíbeném kousku oblečení, do kterého se teď sotva vejdeš, a sleduj, jak ho díky cvičení za chvíli bez problému natáhneš. S chytrou digitální váhou si také můžeš nechat podrobně změřit, kolik procent ve tvém těle zaujímají tuky a kolik svaly.


Špatně zvolený pohyb

 

Není pohyb jako pohyb. Díky některému spíše hubneme, s jiným nabíráme svalovou hmotu, s dalším celkově formujeme postavu. Ideální je, když děláš několik typů cvičení současně. Pokud cvičíš příliš jednostranně, můžeš nabírat svaly, ale nehubnout tak výrazně tuk. Pro efektivní spalování tuků je nejlepší kardio cvičení. Mezi to patří třeba cyklistika, spinning nebo běh. Měla bys cvičit alespoň půl hodiny v kuse, ale spíše s menší zátěží, neměla by ses po cvičení cítit vyčerpaná.

 

 

Chybný plán

 

Cvičit bys měla chodit alespoň dvakrát, ideálně čtyřikrát do týdne. Pokud cvičíš nárazově jednou za měsíc, nebo si dáš do těla jen jednou týdně, ale v tělocvičně strávíš pět hodin v kuse, je takové mučení úplně scestné. Tím si spíš koleduješ o úraz. Cvičení by mělo mít pravidelný charakter. Pokud vyrazíš cvičit jen občas, pro tělo je to spíš šok a bude se snažit pracně nahamouněné tukové zásoby chránit. Při pravidelném cvičením, a zároveň dlouhodobě vyváženém jídelníčku, tělo takto šokově nereaguje.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Kolik toho můžeš sníst, abys nepřibírala?
Pořiď si švihadlo a vyskákej si super postavu
Potřebuješ zhubnout? Víme, jak spalovat PŘÍMO TUKY

 

Náhrada škody

 

Čím více se hýbeš, tím více si můžeš dopřát? To je častý omyl a důvod toho, že nehubneš. Nelze to totiž brát obecně. Když si jednou či dvakrát týdně jdeš zacvičit a jedná se spíše o rekreační sportování, než skutečně namáhavé cvičení, nemůžeš se nekriticky začít cpát tučným fastfoodem a sladkostmi, protože "to přeci hravě vypotíš". Zkus se podívat, kolik kalorií v tělocvičně skutečně spálíš. Mnohdy je to méně, než kolik slupneš během posezení s kamarádkami v mekáči.


Zdravotní problémy

 

Když cvičíš různorodě, dodržuješ odpovídající jídelníček i pitný režim, a přesto se tvá postava nemění tím správným směrem, je možná na čase, konzultovat svůj problém s lékařkou. Na vině může být celá řada faktorů, zpomaleným metabolismem počínaje, až po hormonální problémy nebo poruchy štítné žlázy.6 hlasů
Vaše hodnocení