Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na party s vodkou, ráno po flámu či po náročné brigádě pro povzbuzení, nebo jen tak pro image. Energy drinky jsou spolehlivým nakopávačem. Víš ale, co ve skutečnosti piješ?

Energy drinky: víš, co piješ?

aktualizováno 17.07.2011, 11:22 | 17.07.2011, 11:13 | Krasna.cz/trm

Na party s vodkou, ráno po flámu či po náročné brigádě pro povzbuzení, nebo jen tak pro image. Energy drinky jsou spolehlivým nakopávačem. Víš ale, co ve skutečnosti piješ?

Když cítíš, že tvá energie klesla pod bod mrazu, hledáš způsob, jak rychle doplnit baterky. A energy drinky jsou rychlý a snadný způsob, jak na to. Jsou lepší než kafe nebo cola? A co vlastně tahle pitíčka obsahují.

 

Při výběru jídla možná zkoumáš, co svému tělu dopřáváš. Nesníš nahnilé ovoce, nevábně vypadající sendvič nebo polotovar plný éček. Jenže u energetického nápoje tě asi nikdy nenapadlo sledovat, jaké látky do svého těla pumpuješ. Tak se tomu podívej na zoubek společně s námi.


Co energy drinky obsahují?


Lidé se nakopávají různě. Na někoho zabírá kafe nebo cola, na jiného různé drogy. Energy drinky patří mezi legální nakopávače a jejich nejčastějšími ingrediencemi jsou kofein, bylinný extrakt guarana a taurin. Dalšími doplňky jsou ženšen, gingko biloba, creatin, carnitin, různé minerály a vitamíny, ale také cukr a glukóza.

 

Kofein


Základní kámen každého energetického nápoje. V malém množství odbourává stres a zbavuje nás únavy a není moc škodlivý. Ve zvýšeném množství má vliv na dýchání, srdeční činnost, krevní tlak a může vyvolávat i srdeční obtíže. Navíc je návykový.

 

Cukr


Cukr naše tělo potřebuje, ale ne v tak velkém množství, jako ho energy drinky nabízejí. Bez něj by ale energy drinky neměly svou nakopávací funkci. Obsahují rychle cukry, které umí bleskově zvýšit hladinu cukru v krvi, pak ale rychle klesá, a tak dokážou pěkně rozkolísat naši aktivitu i psychiku.

 

Guarana

 

Přírodní výtažek z bylin, který má podobný efekt jako kofein. Funguje blahodárně proti stresu, únavě a špatné náladě, údajně nabuzuje i myšlení, má afrodiziakální účinky a pomáhá při hubnutí. Nemá ale jen samá pozitiva. Můžeš se jí – stejně jako kofeinem – předávkovat.

 

Taurin

 

Aminokyselina, která energetickým nápojům dodává jejich specifickou kyselou chuť. Taurin je pro lidské tělo přirozenou a prospěšnou látkou, kterou získáváme i z potravin. Zvyšuje naši odolnost, pomáhá při fyzické i psychické zátěži a má detoxikační účinky.

 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jsi bez energie? Dopřej tělu vzpruhu
Psychický vampirismus - vysávání energie?
Malé svačinky, které ničí figuru!


Škodí mému tělu?


Výrobci energetických nápojů se netají tím, že nejsou dvakrát zdraví prospěšné. Pokud je piješ jen občas, nic vážného ti nehrozí, ale při nadměrném užívání bys své tělo zanesla nepatřičnými látkami. Při "předávkování" energetickými nápoji (pokud jich vypiješ více než pět za den) se může dostavit nespavost, závratě, bolest hlavy, roztěkanost, nervozita a nesoustředěnost, zrychlený srdeční tep a další nepříjemné vedlejší účinky. Na tyto nápoje by si měli dát pozor lidé cukrovkou a srdečními potížemi, a také lidé přecitlivělí na kofein. Jsi-li zvyklá pít energetické nápoje každé ráno na rozjezd, můžeš si zadělat na závislost na kofeinu!


Energy drinky a alkohol


Na plechovkách máš většinou napsáno, že se energetické nápoje nemají s alkoholem míchat. Jenže zároveň existují různé míchané koktejly, které energy drinky s alkoholem kombinují a jsou dokonce obrandované logem výrobce energetického nápoje. Trošku protiřečení, že? Pokud už si ale nějaký ten alkoholický nápoj mixnutý s energetickým drinkem hodláš dát, měla bys znát jeho rizika. Energy drink způsobuje, že se cítíš méně opilá, takže můžeš velmi lehce přebrat. Alkohol a kofein navíc hodně odvodňují, takže nezapomeň pít i dostatek vody, aby ti druhý den nebylo zbytečně zle z dehydratace.6 hlasů
Vaše hodnocení