Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na prvním místě mezi viníky nadváhy a obezity je špatný životní styl – nedostatek pohybu a nevhodná strava… Hned na druhém je ale genetika. Nesvádějte vinu na geny, ale rozklíčujte je. Díky nim totiž s tloušťkou jednou provždy zatočit.

Geny už tě nemusí brzdit v hubnutí! Využij je ve svůj prospěch

Problémy s váhou
zdroj: Thinkstockphotos Problémy s váhou
aktualizováno 28.11.2018, 16:51 | 28.11.2018, 16:51 | Krásná.cz

Na prvním místě mezi viníky nadváhy a obezity je špatný životní styl – nedostatek pohybu a nevhodná strava… Hned na druhém je ale genetika. Nesvádějte vinu na geny, ale rozklíčujte je. Díky nim totiž s tloušťkou jednou provždy zatočit.

Spousta lidí s nadváhou dokola opakuje: „Jsem po babičce, nikdy nezhubnu!“ Do jisté míry mohou mít pravdu. „Genetika se podílí na vzniku obezity z 50 %, v případě obou obézních rodičů až z 80 %,“ podotýká k tomu Ing. Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka ze Světa zdraví, ale ještě pokračuje: „Na druhou stranu nicméně není bezpodmínečně nutné očekávat, že člověk s genetickou predispozicí určitě přibere nad rámec zdravé normy. Pořád je tu totiž dost velký prostor pro to pracovat s jídelníčkem, pohybovými aktivitami. Spíše je důležité vnímat obezitu v předchozích generacích rodiny jako varovný signál a o to více pečovat o svůj životní styl: skladbu jídelníčku, souhrnný kalorický příjem a pohyb víc než musí ti, kteří tuto genetickou výbavu nemají.“ Vymlouvat se tedy na genetiku není k ničemu. Pokud ovšem objektivně řešíte riziko rodinné obézní anamnézy, měly by vaše první kroky v případě touhy po zhubnutí vést jen za jediným člověkem: lékařem nebo do hubnoucích center, která s lékaři úzce spolupracují.

 

3 druhy geneticky dané obezity

SYNDROMATICKÁ – projevuje se jako syndrom jiného onemocnění, můžeme o ní mluvit například, když zdědíte předpoklady k onemocnění štítné žlázy, konkrétně k její snížené funkci (tzv. hypofunkci), u níž tělo neprodukuje dostatek hormonů T3 a T4 a u níž je jedním z možných projevů nadváha či obezita
 

MONOGENNÍ – otázka obezity je daná mutací jediného genu, nevyskytuje se příliš často, ale když, končívá často tzv. morbidní obezitou. Patří k ní například mutace tzv. leptinového receptoru. Leptin je přitom hormon, který pomáhá regulovat příjem potravy i následné spalování
 

POLYGENNÍ – v případě této obezity se dá jen těžko rozklíčovat jediný viník, ale zdá se, že jde o případy, kdy se (zjednodušeně řečeno!) do genů natolik zapíšou špatné stravovací a další návyky z oblasti životního stylu, že doslova a do písmene přejdou automaticky „do krve“ i dalším generacím…

 

PRO ZAJÍMAVOST:

Geny podepisující se na tom, jak vypadáme, jsou dvojí:
A. Leptogenní – brání rozvoji obezity
B. Obezigenní - rozvoj obezity podporují

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

TEST: Kolik spálíš kalorií během sexu?
Chceš zhubnout? Zjisti, kolik kalorií denně potřebuješ!
Jak při pouhém sezení spálit spoustu kalorií?

 

Věděli jste, že…
…se v našem těle zásluhou evoluce vyvinul i tzv. úsporný gen? Aktivoval se vždycky v období hladomoru, dnes u některých lidí přichází k sobě, když se rozhodnou hubnout. Tělo se pak odmítá zbavit svých zásob, které by mu pomohly za skutečného hladomoru přežít. Možná i proto je někdy zbavování se nadváhy tak složité!

 

Svět bez obezity

 

Při výběru centra na hubnutí nebo odborníka postupujte opatrně – hledejte člověka, který se vám bude věnovat individuálně a zohlední při hubnutí právě vaše genetické predispozice. Co se toho týče, je to vlastně jediná dokonale individuální cesta k hubnutí šitému vám skutečně na míru. Když totiž víte, v čem je genetický problém, snáze z něj najdete cestu. A proto jsou tu krevní testy, konzultace s odborníky, dotazníky shromažďující informace o vašich rodinných zvyklostech z oblasti stravování, pohybu, ale i lékařské anamnézy. Proč je toho třeba tolik?

 

„Pokud máme podezření na genetickou zátěž, je třeba pomoci dotyčnému vystoupit ze začarovaného kruhu. Geneticky daná nadváha či obezita často vznikly na základě špatných návyků předchozích generací. Tento genetický základ včetně zvyklostí se dědí dál a problém se opět jen prohlubuje. Jestliže se ale i přes tuto genetickou výbavu vydáte jiným, zdravější směrem, který se bude nově předávat z generace na generaci, pak máte možnost ovlivnit geny směrem k budoucím pokolením,“ podotýká Bartolomějová. Podle ní je také třeba si uvědomit, že geny se dědí nejen od našich rodičů a prarodičů, ale pro další pokolení hrají roli samozřejmě i geny partnera a jeho rodiny, takže vznikají různé mixy a tak je to stále dokola. Navíc také záleží na tom, jakým způsobem se zhubne. Nevhodným hubnutím se může problém naopak ještě prohloubit.

 

 

Nutriční profil osobnosti

 

K tomu, aby se vám povedlo genetiku přelstít, ideálně i pozměnit tím správným směrem, potřebujete ale přesně vědět, co vám škodí a co naopak prospívá. Začněte jídelníčkem a nechte si od lékaře nebo nutričního experta pomoct udělat metabolickou diagnostiku, na jejímž základě jsou odborníci schopní sestavit vám nutriční profil osobnosti. „Je to vlastně takové hodnocení klienta podle různých parametrů, na základě kterého se určí vhodné a nevhodné potraviny. Ty vhodné danému jedinci pomáhají, ty nevhodné naopak škodí. Tím lze sestavit optimální způsob stravování, který pomáhá snadněji a rychleji dosáhnout požadovaných výsledků,“ popisuje nutriční terapeutka.


Boj s geneticky danou nebo ovlivněnou obezitou je běh na dlouhou trať, a více než kterýkoliv jiný druh obezity se neobejde bez podpory odborníků. Mnohdy i z řad psychologů, protože bylo už dávno prokázáno, že jídlo úzce souvisí s psychikou a pokud jste například v rodině zvyklí „zajídat“ stres nebo silné emoce, je to přesně kapitola, kterou by vám měl pomoct vyřešit psycholog…

 

Hubnutí
(Foto: oficiální zdroj)

 

Máte pohybovou inteligenci?

 

Logické přitom všem je, že se genetická výbava podepisuje i na tom, jak jste na tom s láskou k pohybu. „Existuje termín pohybová inteligence. Je dědičná a její výše odpovídá lehkosti, s jakou se pohybu učíte. Někdo vidí pohyb, a ihned ho zopakuje, jiný je rád, že se naučí s nadsázkou koordinovat ruce a nohy,“ podotýká Markéta Brožová, hlavní trenérka fitcenter Contours. Důležité je vědět i to, že genetika ovlivňuje ještě další faktory: jak spalujete, jak snadno se vám rýsují svaly… „Z tohoto hlediska vydělujeme na základě genetických parametrů tři základní typy postav a podle nich pak zase umíme určit, který pohyb je pro něj nejlepší,“ konstatuje Markéta Brožová, a hned je popisuje:


1. EKTOMORF: Je to člověk vyšší, dlouhý, šlachovitý, snadno spaluje a nejlepší jsou pro něj atletické disciplíny, například běh.

2. ENDOMORF: Bývá spíše zavalitý, menší, hmota se ho doslova drží, spalování je spíše pomalé a více mu vyhovují silové sporty.

3. MEZOMORF: Je kombinací obou – a je na odborníkovi, aby mu pomohl najít to, co je pro něj to nejvhodnější.


Bez výmluv!


Genetické faktory ovlivňující vaši váhu jsou až druhé nejsilnější! Tím prvním a nejzásadnějším vždycky bude to, jaký životní styl zvolíte. Co budete jíst, jak se budete hýbat a celkově se starat o své zdraví!0 hlasů
Vaše hodnocení