Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Blížící se plavková sezóna leckoho donutí přísněji si hlídat jídelníček a hledat informace o kalorických hodnotách potravin. Naučte se správně počítat kalorie a vyvarujte se častých chyb – ušetříte si spoustu zbytečných kalorií a také čas na cestě...

Hlídáš si kalorie? Pozor na 5 nejčastějších chyb

Dieta
zdroj: Thinkstockphotos Dieta
aktualizováno 16.05.2018, 17:01 | 16.05.2018, 17:01 | Krásná.cz

Blížící se plavková sezóna leckoho donutí přísněji si hlídat jídelníček a hledat informace o kalorických hodnotách potravin. Naučte se správně počítat kalorie a vyvarujte se častých chyb – ušetříte si spoustu zbytečných kalorií a také čas na cestě za vysněnou postavou.

Kalorie počítáte až po jídle


„Největší chybou je zapisovat kalorie až na konci dne. Pokud jste jedla více kalorií, než jste měla, škoda už je napáchána a už s tím zpětně nic neuděláte. Spoléhat se na paměť není také úplně nejlepší, protože po celém dni určitě na něco zapomenete,“ říká Susan Bowerman, výživová expertka společnosti Herbalife. Ideálním řešením je mít jídelníček připravený dopředu. Je to sice časově náročnější, ale pomůže vám v tom zůstat oddané vašemu cíli. Druhým způsobem je zapsat si kalorie potravin těsně předtím, než je sníte. Pokud spočítáte, že je kalorií příliš, můžete jídelníček ihned upravit.


Zapomínáte započítávat přílohy


Mnohé z nás si často neuvědomí, že i lžička smetany do kávy zahýbe s denním příjmem kalorií. Dvě lžíce smetany přidají až 40 kalorií. Koření, cukr, salátové dresinky a omáčky je třeba také započítávat. Spočítejme si to na příkladu salátu – lžíce zálivky obsahuje zhruba 75 kalorií, hrst krutonů vám přidá 100 kalorií a lžíce slunečnicových semínek 50 kalorií. Zakápnutí grilované zeleniny olejem, trocha majonézy v tuňákovém salátu, kousek másla na snídaňovém krekru – všechny tyto drobnosti musíme do svého denního příjmu také započítávat.


Myslete i na tekutiny


„Když se dívám do deníčků svých klientů o jejich denním příjmu kalorií, skoro nikdo z nich nezapočítává tekutiny. S touto chybou se setkávám nejčastěji. Zapisujte si vše, co vypijete, i když si myslíte, že neobsahují žádné kalorie. Většina z nás ví, že v přeslazených limonádách a džusech je spousta kalorií. Ale méně často si vzpomeneme na kalorie v pivu, vínu, koktejlech, slazených čajích, kávě či ovocných a zeleninových šťávách. I nápoje, které podléhají módní vlně, jako jsou různé koktejly s chia semínky, ochucené kávy nebo nápoje s exotickým ovocem, je třeba pečlivě zaznamenávat,“ vysvětluje Susan Bowerman.

 


Nevážíte a neměříte porce


Nespoléhejte se na vágní popisky, jako je například půlka kuřecího prsa. Pro vás to může být 100 gramů, pro někoho jiného zase 250 gramů. Středně velké jablko vám toho také moc nenapoví. V tomto případě platí zlaté pravidlo – dvakrát měř, jednou řež. Proto ze začátku važte všechny potraviny; jedině tak to dostanete do oka a časem vše budete odhadovat snadněji.


Nevěnujete pozornost velikosti porce na obalu


Pokud si myslíte, že celý balíček chipsů nebo láhev ovocného džusu je jedna porce, budete se muset podívat důkladněji na etiketu nutričních hodnot. Mnoho z nás má chybnou představu o tom, že etiketa nutričních hodnot platí pro celý balíček nebo láhev. Ve skutečnosti tyto hodnoty můžou odpovídat dvou a více porcím. Proto buďte pozorní a nastudujte si tabulku nutričních hodnot ještě před tím, než se pustíte do nějaké dobroty.

 

TIP pro vás: Pokud vám k počítání kalorií nestačí obyčejná tužka a papír, stáhněte si aplikaci do chytrého telefonu. Díky ní budete mít dokonalý přehled o tom, jak se stravujete a jaký máte denní příjem kalorií. V některých aplikacích můžete dokonce potraviny zadávat rovnou pomocí čárového kódu na obale a jiné zase pohlídají váš pitný režim.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Znáš DASH? Konečně dieta, která opravdu funguje
Obrácená dieta: Jez větší porce, zaručeně zhubneš!
Nejdrastičtější diety historie: Z tohohle ti bude špatně!

 

Příklad jídelníčku se zapsanými kaloriemi:


Snídaně:

Ovesná kaše (bez mléka), lžička medu, banán
Energetická hodnota (KJ): 1141,98
Energetická hodnota (kcal): 272,94
Bílkoviny (g): 7,959
Tuk (g): 2,783
Sacharidy (g): 53,7


Oběd:

Kuřecí plátek s ratatouille a bramborami
Energetická hodnota (KJ): 6 612,6
Energetická hodnota (kcal): 1 580,41
Bílkoviny (g): 160
Tuk (g): 44
Sacharidy (g): 132


Večeře:

Zelený salát s rajčaty, ledovým salátem a okurkou
Energetická hodnota (KJ): 177
Energetická hodnota (kcal): 42,3
Bílkoviny (g): 1,6
Tuk (g): žádný
Sacharidy (g): 6,41 hlasů
Vaše hodnocení