Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jóga ve vyhřáté místnosti vzbuzuje zvědavost, ale i obavy. Můžete na ni i bez zkušeností? A co s nízkým tlakem, nepůjdou na vás mdloby? Nechte si poradit, jak to napoprvé zvládnout.

Hot jóga poprvé? Jak coby začátečník totálně neodpadnout

Zpocená dívka
zdroj: Getty Images Zpocená dívka
aktualizováno 20.03.2019, 00:00 | 20.03.2019, 00:00 | Krásná.cz

Jóga ve vyhřáté místnosti vzbuzuje zvědavost, ale i obavy. Můžete na ni i bez zkušeností? A co s nízkým tlakem, nepůjdou na vás mdloby? Nechte si poradit, jak to napoprvé zvládnout.

Hot jóga má stejně jako ta klasická blahodárné účinky na fyzické i duševní zdraví a pozitivně ovlivňuje imunitní systém. Přesto se v mnoha směrech odlišuje. Na co se připravit, zvlášť když s hot jógou začínáte?

 

 

Při hot józe poznáte své tělo


Hot jóga je cvičení jógových pozic v místnosti vyhřáté na 38 až 42 °C. „Na rozdíl od Bikram jógy, která se cvičením v horku začala a kde je sestava přesně daná, vede lektor klasické hot jógy lekci výhradně podle sebe a podle zaměření hodiny. Většina lektorů má svou vlastní, specifickou sestavu,“ vysvětluje na úvod zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze. „Hot jóga propojuje fyzickou i duchovní stránku jógy, s dechovým cvičením a relaxací, ale díky cvičení při vyšší teplotě cvičenec získává navíc zajímavou zkušenost a poznání vlastního těla,“ dodává Věra Vojtěchová.

 

Nedosáhnete rukama na zem? Tady ano!


Hot jóga je nestandardní mimo jiné v tom, že vám dovolí jít za hranice vašich možností. To je pro mnoho lidí lákavé, ale zároveň je to nebezpečné. „Většina těch, kteří jdou na hot jógu poprvé, si představuje především to, jak z nich teče při cvičení pot. Po lekci mi však cvičenci často vypráví spíše o tom, jak byli díky dokonalému prohřátí příjemně uvolnění. Pro hodně ztuhlé a zkrácené jedince může představovat hot jóga jednu z mála možností protáhnout se a povolit svalové stažení. Naopak pro ty hypermobilní je důležité, uchovat si stabilitu a budovat spíše vnitřní sílu, než rozsah. Fakt je, že pokud při klasické či power józe někdo nedosáhne rukama na zem, ve vyhřáté místnosti se mu to povede,“ tvrdí Věra Vojtěchová.

 

Jóga
(Foto: Getty Images)

 

Přijďte na první lekci s časovým předstihem


Z vlastní zkušenosti, ale zejména ze zkušeností svých cvičenců, instruktorka Věra doporučuje přijít na lekci jógy alespoň s dvacetiminutovým předstihem. „Nebojte se přijít dříve. Můžete se lépe aklimatizovat ve vyhřáté místnosti, kde bude vedená lekce,“ říká Věra Vojtěchová a má ještě jeden tip: „Jako začátečník zvolte místo u dveří, kudy může zespodu alespoň maličko foukat studený vzduch.“ Záruku osvěžení v této podobě sice přímo negarantuje, ale prý to na začátečníky působí pozitivně i z psychologického hlediska.

 

Soustřeďte se na dýchání


Při cvičení jakéhokoliv druhu jógy je důležité správné dýchání. V případě hot jógy se na něj soustřeďte dvakrát tolik. „Dýchání horkého vzduchu je náročné. Hlavní je nezapomenout dýchat a pokud se nebude cítit dobře nebo se vám zamotá hlava, na chvíli si odpočiňte,“ upozorňuje Věra. „S tekutinami během cvičení buďte opatrní. Nepijte více, než potřebujete, jinak se vám udělá špatně od žaludku,“ varuje Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze. Tekutinami je vhodné se zásobit před lekcí hot jógy.

 

Na hlad po cvičení chytře


Při hot józe se skvěle uvolníte, pročistíte si hlavu a spálíte při ní nemalé množství kalorií. Výhodou je také to, že po lekci nepřichází chutě na sladká nebo tučná jídla. „Moji cvičenci se mi svěřili, že po odcvičení hot jógy mají žízeň a chuť na něco čerstvého – nejčastěji salát, což je v kombinaci s nějakou kvalitní bílkovinou ideální volba při hubnutí a celkově pro zdraví člověka,“ říká Věra Vojtěchová. Hot jóga člověka příjemně unaví a harmonizuje, zvlášť v šedé dny může být skvělou volbou na dobití energie. Pokud váháte, jestli hot jógu zkusit, teď je nejlepší čas. A nemusíte se obávat, zda cvičení zvládnete. Lekce mají nejrůznější náročnost, od jemného protažení až po posilovací a dynamické sestavy, každý si vybere podle svého.

 

Vyzkoušejte čerstvý salát s lososem


Připravte si lehký salát plný vitaminů ze samých chutných ingrediencí, který přijde vhod nejen po absolvování lekce hot jógy.

 

Zdravá strava
(Foto: Getty Images)

 

Ingredience:


• 200 g avokáda (1 ks)
• 40 g červené šalotky (1 ks)
• 200 g zeleného jablka (2 menší ks)
• 10 ml olivového oleje (1 PL)
• 10 g hrubozrnné hořčice (1 PL)
• chilli (dle chuti)
• 100 g baby špenátu
• malý svazek čerstvého koriandru šťáva z ½ limetky
• 200 g uzeného lososa
• čerstvě mletý pepř
• 10 g slunečnicových semínek

 

Postup:

 

Avokádo, šalotku a jablko nakrájejte na malé kostičky a vložte do větší mísy. V menší míse smíchejte olej, chilli, hořčici, nahrubo nasekaný koriandr a vymačkanou šťávu z limetky. Přelijte nakrájené ovoce a přidejte hrst umytých a usušených lístků baby špenátu. Salát doplňte kousky uzeného lososa, opepřete a posypte slunečnicovými semínky, která můžete předem na sucho opražit.


Autorem receptu Světa zdraví0 hlasů
Vaše hodnocení