Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mnozí si myslí, že ovocné šťávy či takzvané smoothies, které jsou dnes hitem, jim přinesou zdraví a štíhlou linii.

Hubneš se smoothies? To si jen myslíš!

Dej si smoothie
zdroj: Thinkstockphotos Dej si smoothie
aktualizováno 30.07.2015, 00:19 | 30.07.2015, 00:19 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Mnozí si myslí, že ovocné šťávy či takzvané smoothies, které jsou dnes hitem, jim přinesou zdraví a štíhlou linii.

Čím více ho jíte, tím jste hladovější. Možná neuvěříte, ale řeč je o ovoci. Zdravé plody, kterými lidé nahrazují pestrou stravu při různých dietách, mohou nakonec způsobit, že se budete paradoxně přejídat.

 

Mnozí si myslí, že ovocné šťávy či takzvané smoothies, které jsou dnes hitem, jim přinesou zdraví a štíhlou linii. Odborníci ale kroutí hlavami. Ani si neuvědomujeme, kolik kalorií a cukru tak do sebe dostaneme. "Odstředěné, vylisované ovoce je nejhorší forma," říká odborník na výživu Igor Bukovský. Při odšťavňování totiž přicházíme o vlákninu či jiné prospěšné látky, které prospívají zdraví a štíhlé linii. Lepší je ovoce jen rozmixovat a konzumovat ho tak celé (ideálně i se slupkou), ne jen vymačkanou šťávu bez dužiny.

 

 

"Mnozí lidé mají zkušenost, že když si dají jablko, za 20 minut jsou znovu hladoví," říká Bukovský. Spouštěčem hladu po ovoci je cukr - fruktóza. "Když je té fruktózy mnoho, způsobuje vyšší pocit hladu. To už je začarovaný kruh, člověk má pak chuť na sladké," říká Vlado Zlatoš, odborník na optimální výživu a funkční kondici.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Ovoce, s kterým rozhodně NEZHUBNEŠ
Zdravé ovoce: Které si můžeš dopřát i při dietě?
Smoothie z mandlového mléka s Matcha tea

 

Klíčové je množství. Denně bychom tak podle odborníků neměli sníst více než 50 gramů fruktózy, abychom se vyhnuli návalům hladu a nekontrolovatelné chuti na sladké. Například takový pomeranč obsahuje asi 5 gramů.20 hlasů
Vaše hodnocení