Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Také patříte do skupiny těch, které pojem „aktivní životní styl“ děsí a představa zpoceného těla vás opravdu nenaplňuje nadšením? Přesto asi víte, že pohyb je pro vás důležitý a možná už si o něj vaše tělo i samo říká. Pak máme přímo pro vás někol...

Jak překonat nechuť ke sportu?

Fitness
zdroj: Thinkstockphotos Fitness
aktualizováno 07.11.2016, 00:52 | 07.11.2016, 00:52 | Krásná.cz

Také patříte do skupiny těch, které pojem „aktivní životní styl“ děsí a představa zpoceného těla vás opravdu nenaplňuje nadšením? Přesto asi víte, že pohyb je pro vás důležitý a možná už si o něj vaše tělo i samo říká. Pak máme přímo pro vás několik tipů, jak si zajistit zdraví, aniž byste nutně museli vypustit duši z těla.

Příchod moderních technologií do našeho života s sebou vždy nese dramatické změny v životním stylu téměř každého z nás. To na jednu stranu přináší zjednodušení pracovních úkonů a více volného času, na stranu druhou však způsobuje úbytek fyzické práce, a tím i pohybu. Po milion let zakotvený předpoklad aktivního hledání potravy je tedy pro nás dnes už přežitkem. To se však odráží na stavu naší tělesné stránky.

 

Pohyb je pro tělo nezbytný

 

Nezáleží na tom, na jaké úrovni fitness jste, začlenění pohybu do vašeho života bude mít zásadní vliv na vaše fyzické i psychické zdraví. Pokud nevíte, kde začít, Samantha Clayton, hlavní fitness trenérka společnosti Herbalife, doporučuje pohyb alespoň 30 minut pětkrát týdně. Zdá se vám to hodně? Samantha totiž do pohybu zahrnuje jakoukoliv fyzickou aktivitu, ať už se jedná o ranní běh nebo obyčejnou procházku domů z práce. Náš tip: pořiďte si krokoměr! Budete tak vždy vědět, kolik kroků ujdete a kolik kalorií spálíte. Příjemná procházka v babím létě vám pročistí hlavu po práci, zlepší svalový tonus, kardiovaskulární systém a zvýší energetický výdej. A navíc – při pohybu dochází k uvolňování endorfinu, hormonu štěstí a dobré nálady!


Nezaručíme vám, že se při fyzické aktivitě ani trochu nezapotíte, ale můžete předcházet nepříjemným dopadům náhlého zvýšení fyzické aktivity, jakými jsou bolest svalů, únava či silnější pocit hladu. Samantha Clayton doporučuje všem, kteří ještě nemají zařazený pravidelný pohyb ve svém režimu, začít pomalu, vaše tělesná schránka si nejprve musí zvyknout na změnu.

 


Pohyb je především zábava


Při cvičení je velmi důležité volit pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Není nic horšího, než se denně nutit do něčeho, co je proti vaší vůli. Tak proč to dělat právě v případě, kdy jde o vaše vlastní tělo a vaše zdraví? Procházky v babím létě doprovázené barevnou podzimní přírodou budou jistě bavit i ty méně aktivní. Cyklovýlety s volitelnou časovou náročností jsou vhodné pro celou rodinu. Hodiny taneční průpravy nebo náročnější tance zase pomohou k ladné chůzi. Nové fitness trendy jsou naopak pro ty odvážnější a náročnější z vás.


Několik tipů, jak si sportem neublížit a zároveň zvýšit aktivitu:


• Protahujte svaly před cvičením i po něm. Kvalitní strečink je prevence bolavých svalů.


• Zvyšte denní míru aktivity tak, že omezíte používaní auta, a eskalátory si raději vyšlapejte po svých. Nezanedbatelný vliv má také práce na zahrádce, ale i pobíhání za dětmi, což je mnohdy náročnější než 30minutový jogging v přírodě.
 

• Do svého životní stylu přidejte 30minutový pohyb a postupně zvyšujte jeho pravidelnost i délku. Tělo má totiž tendenci si na pohyb časem zvyknout.

 

ČTĚTE TAKÉ:

13 triků, jak začít tuk spalovat mnohem rychleji
Fenomén třicetidenních výzev
8 rad, jak začít cvičit a nepřestat

 

Samantha Clayton, zaneprázdněná maminka čtyř dětí, má několik dobrých rad, jak během dne rozproudit energii a protáhnout si tělo:


• Dvakrát denně rychlá 5minutová chůze (například na MHD či do práce)


• 5x týdně zapojte hýždě a stehna prováděním 20 dřepů (pamatujte, že kolena nesmí při podřepu překročit špičky chodidel, jděte tak hluboko, jak vám jen tělo dovolí)


• 20 sklapovaček každé ráno nastartuje váš den

 

A nejdůležitější rada na závěr: Vždy poslouchejte své tělo, nikoliv však svoji lenost. Snažte se posouvat své limity a dávat tělu nové a nové výzvy, avšak ne do takové míry, že riskujete zranění či budoucí nechuť ke sportování a aktivnímu životnímu stylu.


Neváhejte a začněte s pohybem už dnes!0 hlasů
Vaše hodnocení