Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pomůže ti únavu spolehlivě zahnat kafe s cukrem, energy drink nebo cola? Na únavu možná stačí, ale tvému tělu nic moc zdravého nepřináší. Vsaď na zdravější bojovníky s únavou a podzimní posilovače imunity a dobré nálady.

Jak zatočit s podzimní únavou? Vsaď na zdravé energizující zázraky

Spánek
zdroj: Thinkstockphotos Spánek
aktualizováno 13.10.2015, 00:23 | 13.10.2015, 00:23 | Krásná.cz

Pomůže ti únavu spolehlivě zahnat kafe s cukrem, energy drink nebo cola? Na únavu možná stačí, ale tvému tělu nic moc zdravého nepřináší. Vsaď na zdravější bojovníky s únavou a podzimní posilovače imunity a dobré nálady.

Podzim udeřil v plné síle a s ním nás provází i těžké ranní potácení z postele, nedostatek energie, ale zato dostatek splínu. Trápí vás podzimní únava? Slabost, nedostatek energie a nedokážete se soustředit? Trpíte depresemi, nespavostí a celkově zhoršeným zdravotním stavem? Tělo není stroj a reaguje na přírodní biorytmy, ať už s tím člověk souhlasí, nebo ne. Sychravé počasí má záporný vliv na energii. Provází jej útlum, vyčerpání, smutek a nervozita společně s leností a ospalostí. To je pro podzim typické.


Pokud s tím bojujete, zapomeňte na chvíli na kávu či energetické nápoje a jiné povzbuzovače. Jde to i bez nich. Pokud to totiž budete s kávou přehánět, dostaví se naprosto opačný efekt – budete nervózní a vaše schopnost soustředění se razantně sníží. Pomoci nám může třeba řada přírodních preparátů a doplňků stravy, stejně jako nové potraviny na našem trhu. Vybíráme pro tebe několik z nich, které nás zaujaly.


Nejlepší podzimní přítel: Japonský MatchaTea


Tento velmi silný zelený čaj, který se na rozdíl od běžného zeleného čaje připravuje z jemně mletého prášku získaného z celých listů, se u nás stává hitem. Nabudí nás podobně jako káva, ovšem energie z čaje se uvolňuje postupně a dodá tělu energii na 3 až 6 hodin. Při pravidelné konzumaci MatchaTea pocítíte psychické i fyzické povzbuzení, které je nezbytné při náročné práci či zkouškovém období ve škole. Látky obsažené v MatchaTea uvedou organismus do rovnováhy, zklidní a dodají tolik potřebnou energii. MatchaTea obsahuje kofein nazývaný v čaji thein a další látku podobnou kofeinu – theofylin, které vás rozhodně postaví na nohy. Dostupné studie navíc prokázaly, že kvalitní japonský čaj obsahuje mnohem více antioxidantů než například káva.


Náš tip: MatchaTea Gastro (30×2 g sáček, 320 Kč, dostupné na matcha-tea.cz)
Z dalekého Japonska pochází speciální a vysoce kvalitní zelený čaj smaragdové barvy, který má řadu jedinečných vlastností. MatchaTea obsahuje vysoké množství tolik potřebných antioxidantů a vlákniny (přes 30 %), které se v něm uchovávají díky originálnímu způsobu pěstování a zpracování.

 

Proti podzimní únavě
(Foto: Archiv firem)


Železná posila

 

Železo je čtvrtým nejčastějším prvkem zemské kůry a je důležité téměř pro všechno živé. Je také důležité pro ochranu organismu před vyčerpáním a přetížením. Nedostatek železa může způsobit častější únavu a ospalost, u některých lidí také větší sklon k chudokrevnosti. Železo je součásti mnoha potravin, jako je např: hovězí a jehněčí maso, listové zelenině, sušeném ovoci, luštěniny nebo např. houby. Dobrý způsob jak si dodat více železa jsou vhodné doplňky stravy. Především pak na podzim je důležité dodat našemu tělu „železný doping“.

 

Náš tip: Doplněk stravy Salux Floradix s vysokým obsahem železa ( 250 ml, 263 Kč, k dostání na Prozdravi.cz)

Tekutý doplněk stravy pro zmírnění únavy a vyčerpání. Obsahuje železo v dobře biologicky dostupné organické formě. Neobsahuje alkohol, konzervační látky, laktózu, barviva ani syntetické přídavné

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Bylinky, které ti pomohou s učením
8 tipů na svačinu do kabelky, se kterou nepřibereš
TOP 30 potravin proti podzimní depresi a unavenému vzhledu


Očista pomocí šťáv


Cítíte se každý podzim unavení, máte málo energie a celkově prostě nejste moc akční? Nebo chcete nastartovat imunitu a dodat energii pro dlouhou zimu? Pak zkuste očistu pomocí čistých zeleninových šťáv. Očista by měla být sestavena tak, aby podpořila organismus při jeho očistě a regeneraci, dodala tělu po potřebné živiny a zaujala svojí chutí i pestrostí. „Kvůli rychlému životnímu stylu plnému stresu, těžko stravitelných jídel konzumovaných většinou za pochodu, alkoholu, ale i lékům a nedostatku relaxace, vystavujeme naše tělo velké zátěži. Hlavně orgány, které se starají o čištění, pracují neustále přes čas. Na pár dní odlehčit jídelníček, konzumovat lehké, výživné a dobře stravitelné potraviny udělá našemu organismu velmi dobře. Dostane totiž čas, uklidit to, co při běžném provozu nestíhá,“ vysvětluje výživová poradkyně Monika Divišová. Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou ideálním pomocníkem při očistě organismu. Jsou velmi dobře stravitelné, tělo díky nim dostane „infuzi“ vitamínů a minerálních látek, přitom nevydá tolik energie na zpracování těžce stravitelných jídel, takže se může soustředit na očistu a revitalizaci celého organismu i jednotlivých orgánů.


Náš tip: UGO Očista založená na čerstvých šťávách (od 1490 Kč, více na www.ugoocista.cz)
9denní program, během něhož díky čerstvým zeleninovým a ovocným šťávám vyčistíte tělo, pomůžete mu zregenerovat se a načerpáte energii na všechno, co vás na podzim čeká. Během ní strávíte tři dny jen na čerstvých šťávách v různých promyšlených, funkčních kombinacích. Ty se postarají o vaši snídani, oběd, večeři a dezert a dvě svačinky k tomu. Součástí programu jsou i detailní doporučení, jak se stravovat 3 dny před a 3 dny po 3denním cyklu na šťávách, aby byl efekt maximální.

 

Proti podzimní únavě
(Foto: Archiv firem)

 

Podzimní vitamínový balíček


Na podzim je rozhodně vhodné hlídat si v potravě dostatečný příjem vitamínu a minerálů, zejména vitamínů B a C a zinku. Komplex vitamínů řady B pomáhá k normálnímu energetickému metabolismu. Vitamín C a zinek pak přispívají k přirozené funkci imunitního systému a k ochraně buněk před oxidativním stresem.

 

Náš tip: Přípravek Nuke Forte (660 Kč, k dostání na Prozdravi.cz)

Základní složka produktu - nukleotidy - jsou z mnoha hledisek velice důležitou nutriční složkou. Jejich nedostatek se může projevovat nejen horším vypořádáním se s energetickým výdejem, ale také rozkolísáním řady imunitních funkcí, či se odrazit na funkci jaterní tkáně, srdce a střevního traktu. Přípravek pomáhá proti nadměrné únavě organismu, přispívá k úspěšné regeneraci a celkově posiluje imunitu.


Energizující první pomoc

 

Kromě snídaně, oběda a večeře nezapomínejte na pravidelné svačiny, které udrží organismus v chodu a únavě nedají šanci. Ovoce, zelenina, ořechy, semínky či celozrnné pečivo jsou prověřenou klasikou, zasytí i mléčné výrobky. Novinkou na trhu je dokonce energizující jogurtový nápoj.

 

Náš tip: Jogurtový energetický nápoj Big Shock (26,90 Kč)
Představte si jogurtový nápoj, který má účinky jako klasický „energeťák“. Jakmile ochutnáte, zjistíte, že je chuťově příjemný, osvěžující a zaručuje příval energie. Nový Big Shock jogurtový nápoj je vlastně takové balení 3 v 1: levnější a rychlá varianta výborné svačiny, která kombinuje jogurt, ovoce a díky kofeinu energii z kávy. Big Shock jogurtový nápoj se vyrábí ve dvou příchutích: černý rybíz a mango s pomerančem. Hlavními složkami nápoje je čerstvé mléko, ovoce a energii zajišťuje kofein. Nápoj má navíc nízký obsah tuku, pouze 1,2 %, takže je vhodný i pro ty, kteří si hlídají svou postavu.13 hlasů
Vaše hodnocení