Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V pivu či víně sice není žádný tuk, ale cukru více než v limonádách, Tak si na něj dej pozor.

Zrádný alkohol! Nemůže za tvé špeky právě on?

alkohol 1
zdroj: Thinkstockphotos alkohol 1
aktualizováno 24.12.2016, 00:09 | 24.12.2016, 00:09 | krasna.cz/raw

V pivu či víně sice není žádný tuk, ale cukru více než v limonádách, Tak si na něj dej pozor.

Jedno pivo má více kilojoulů než obávaný rohlík. Sklenka se dvěma deci červeného vína jen o málo méně. Vůbec nejhorší jsou míchané nápoje. 

 
Možná si dáváš k večeři jen salát, pak už pouze popíjíš víno a divíš se, proč se váha ne a ne hnout dolů. Možná je příčina v nějaké dietní chybě nebo v nedostatku pohybu, ale dost možná za vším může být alkohol.

 

 

Protože ten má kvůli obsaženému cukru vysokou energetickou hodnotu a je upřímně řečeno celkem jedno, zda jde o víno suché, polosladké nebo sladké, rozdíl není zásadní. A jedno pivo má tolik energie jako polovina dietní večeře.

 

Z toho je jasně vidět, jak zrádné je zapíjet jídlo pivem. Sice ho lépe strávíte, ale z přiměřeného oběda nebo večeře já rázem porce nepřiměřená. Navíc platí, že cukr z alkoholu a tuk z jídla představují kombinaci, která jde na tloušťku ze všeho nejvíce.

 
Platí pouze to, že čím silnější pití je, tím je vydatnější: pivo tak má méně energie než stejné množství vína, jenže to se snadno srovná tím, že ho většina lidí pije po půl litrech. Ještě více kilojoulů v sobě skrývá tvrdý alkohol a obzvláště záludné jsou míchané nápoje.

 

 
Dej si pozor na míchané koktejly, jsou to kalorické bomby
Stačí se podívat třeba na mojito: krom pěkně sladkého rumu do něj patří také třtinový cukr, za gin s tonikem hovoří už jeho název a dietní rozhodně není stejně jako cuba libre, což je vlastně rum s kolou.

 

A co třeba Sex on the beach? Kkoktejl z vodky, broskvového likéru, pomerančového a brusinkového džusu má talé vysokou energetickou hodnotu.  Nevýhodou všech míchaných nápojů je přitom fakt, že se pijí stejně snadno jako limonáda, takže do sebe člověk snadno dostane víc energie, než kdyby si dal nějakou nezdravou večeři.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Proč vadí smažená jídla a co si dát místo nich?

Pět osvědčených cviků pro pevnější břicho

Čokolády se nemusíte vzdávat ani při hubnutí. Budete zdravější!

 

Zvláštní kapitolou jsou likéry, především ty smetanové, protože v těch je krom cukru také tuk a nijak si tudíž nezadají s dortíky nebo čokoládou.

 
Jak to, že někdo po alkoholu netloustne?
A je to o to horší, že když si člověk dá alkohol, rozhýbe mu to hladinu krevního cukru – zvláště to platí o tvrdém pití – a dostane hlad. Normálně bys třeba žádný nepocítila, ale pití tě může nutit sníst víc než by sis dopřála normálně.

 

 
Ale určitě i ty znáš člověka, který pije skoro první ligu a přitom se to na jeho postavě nijak negativně neprojevuje. To může mít několik příčin: má  například výkonný metabolismus a i kdyby jedl bez jakéhokoliv omezování, nepřibral by.

 

Nebo sice hodně pije, ale málo jí, takže v celkovém součtu ještě stále více energie vydá než přijme. To rozhodně není cesta, která se dá doporučit, protože takový člověk sice nepřibere, ale budou mu chybět živiny, chytne každou nemoc a podobně.

 

Až se případně rozhodneš svou spotřebu alkoholu omezit, připrav se na to, že tě přátelé budou povzbuzovat, aby sis ještě dala další pivo či víno. Nenech se zviklat, případně alkohol prokládej vodou, aby si nevšimli, že piješ méně. Díky tomu budou i kocoviny mírnější. 9 hlasů
Vaše hodnocení