Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dej si pozor na tělo vyčerpané podzimním splínem!

Jsi na podzim unavená a smutná? Lze z toho i onemocnět! Tipy na nejlepší prevenci

Podzim
zdroj: oficiální zdroj Podzim
aktualizováno 14.11.2017, 10:53 | 13.11.2017, 16:19 | Krásná.cz

Dej si pozor na tělo vyčerpané podzimním splínem!

Čím dál tím víc lidí mívá podzimní deprese. Neschopnost zvládnout zhoršené počasí, mlhy, nízké slunce, stresující podzimní pracovní kolotoč nebo ubývající denní světlo a další negativní externality vedou ke zvýšenému riziku onemocnění. Zkuste i v šedé podzimní dny být vděčni za všechno krásné, co se nabízí: Krásná, slušivá a ke všem postavám milosrdná podzimní móda, fotografické žně, úžasná atmosféra kaváren či vyhřátých hospoůdek.


Letní úpaly a úžehy není nutné bezpodmínečně vyměnit za rýmu, záněty průdušek a angíny. Místo osvěžujícího mojita a hektolitrů vody, se v těchto zařízeních konzumuje hřejivý grog a zázvorový čaj. Někteří už vědí, že je třeba nepodcenit fyzickou, ani psychickou nálož, která je s posledním kvartálem roku spojena, nejen kvůli počasí, ale i díky pracovní vytíženosti. Vyčerpané tělo a mysl s notně nabouranou imunitou pak snadno podlehne natěšeným virům a bakteriím. A není pak vždycky snadné hodit vše za hlavu, zalehnout a týden se v klidu vyležet.


Takovému stavu je dobré předejít a nenechat se zahnat na hranu psychického ani tělesného zhroucení hned zkraje podzimu. Využít při ohrožení imunity těla můžete nejen dostatku ovoce, zeleniny, semínek a superpotravin, ale pro jistotu i potravinových doplňků a léků pro podporu imunity.


Náš tip:

 

Podpora imunity
(Foto: Archiv firem)


* Šest základních vitamínů skupiny B, tedy B1, B2, B3, B6, B7 a B12, které jsou nezbytné pro fungování lidského organismu, si můžete dopřát v podobě tekutého a velmi chutného doplňku stravy Floradix Vitamin-B-komplex (250 ml, 395 Kč, prodává dm). Obsahuje i další látky prospěšné pro naše tělo. Jsou jimi výtažky z bylin a ovocné šťávy přispívající k lahodné chuti, ale i guarana a zelený čaj, které vás povzbudí i v sychravém počasí.

 

* Wobenzym (800 tablet, 2429 Kč, prodává Benu lékárna). Lék Wobenzym obsahuje unikátní směs látek, které jsou obdobné jako enzymy a aktivují v lidském organismu jeho imunitní reakce. Jejich doplněním zvenčí tak jen tělo rychleji zmobilizuje vlastní síly a protilátky jsou na místě potřeby dřív. O co je hojení je rychlejší, o to jsou menší otoky a bolest.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jsi věčně nemocná? Na imunitu vyzraj díky jódu
Na oslabenou imunitu vyzraj díky rakytníku
Osvěží, posílí imunitu a doplní i živiny pro tvou krásu: Zázračné smoothie!

 

Co vše tvoří imunitu?


Co rozhoduje o tom, zda onemocníme? V první řadě (ne)schopnost organismu odolat virům, bakteriím, zvýšeným nárokům na teplo či diskomfort... Jedním slovem, imunita. Jasně, slyšeli jsme to už mnohokrát, ale co to opravdu je? „Imunitu můžeme zjednodušeně definovat jako schopnost organismu bránit se proti čemukoliv, co by mohlo způsobit poškození zdraví, nebo i smrt. Je to obranný systém, jehož orgány, tkáně a buňky jsou rozloženy po celém těle. Souhrnně se nazývají lymfatické orgány, které můžeme rozdělit na primární, (odpovědné za produkci lymfocytů) a sekundární (kde nastává samotná imunitní reakce),“ vysvětluje Ing. Adrián Doboly z biotechnologické společnosti Natures. „Základním stavebním prvkem imunity jsou buňky nazvané makrofágy, které pohlcují cizorodé objekty a rozpoznávají a ničí poškozené buňky. Jejich počet však kolísá v závislosti na stavu organismu, tedy záleží na tom, zda nejsme vyčerpaní, oslabení jinou nemocí, ale také na tom, zda jsme v noci spali nebo ne.“

 

Podzim
(Foto: oficiální zdroj)


Vnitřní hodiny


Může to znít divně, ale o tom, v jaké kondici je naše imunita, rozhodují i vnitřní biologické hodiny člověka. Tedy, tak se jim říká laicky. Odborně řečeno jde o cirkadiánní rytmus, který kontroluje nejen cyklus bdělosti a spánku, ale i teplotu těla, vylučování hormonů a imunitní systém. „Narušení cirkadiánních rytmů je doprovázeno sníženou výkonností, sníženým pocitem pohody a vrcholí patologickými stavy, jako jsou deprese a nemoci ovlivňované sezónou. Věkem biologické hodiny ztrácejí svou citlivost a přesnost, což vede k chronickým a charakteristickým poruchám spánku,“ vysvětluje internista MUDr. Martin Peter.
 

Podle studie, kterou dělali na Cambridge University, a publikovali koncem roku 2016, jsou lidé po setmění až desetinásobně náchylnější k infekcím, než například dopoledne. Zjistilo se také, že ve spolupráci s cirkadiánním rytmem je člověk nejvýkonnější ráno a dopoledne a v téže době má největší sílu i jeho imunita.

 

Chránit se před nemocemi, či jinak řečeno, pomoci imunitě fungovat na sto procent, pomáhají imunostimulátory. Za poslední desetiletí proběhlo hodně dlouhodobých výzkumů účinků sacharidů z hub na imunitu, protože se jevily jako velcí, silní a přírodní bojovníci pomáhající imunitě, což se také potvrdilo.
 

Jedním ze silných a dobře prozkoumaných podporovatelů obranného systému organismu je betaglukan, který se nachází například v hlívě ústřičné. „Zjednodušeně můžeme říci, že imunitě pomáhá tak, že v těle aktivizuje imunitní buňky makrofágy, které pohlcují cizorodé objekty - bakterie a viry zodpovědné za onemocnění - a kromě toho rozpoznávají a ničí poškozené buňky,“ vysvětluje A. Doboly z biotechnologické laboratoře Natures. „Ukazuje se, že preparáty s výtažkem betaglukanu z hlívy ústřičné jsou nejúčinnější tehdy, pokud se užívají ráno nalačno, ale podpořit imunitu má smysl i v průběhu celého dne. Zvláště, pokud je tělo oslabené nemocí, únavou, nebo i proměnlivým počasím.“


Náš tip:

 

Posílení imunity
(Foto: Archiv firem)


* Beta glucan 120 (30 kapslí, 310 Kč, dostupný na enatures.cz). Výživový doplněk vhodný pro dlouhodobé užívání, obsahuje vysoce kvalitní a vysoce účinný beta glucan extrahovaný z čerstvé hlívy ústřičné.


* Bachovy esence – Oliva (20 ml, 253 Kč). Pomáhá na mentální či fyzické vyčerpání, slabost, naprostou únavu, velkou potřebu spánku.0 hlasů
Vaše hodnocení