Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Předvánoční období se nenese jen ve znamení příprav na svátky a hektickém shánění dárků. S výraznějším ochlazením se vrací i sezóna chřipek, nachlazení a oslabené imunity.

K čemu tělo potřebuje vitamíny a kde je hledat?

Ovoce
zdroj: Thinkstockphotos Ovoce
aktualizováno 21.11.2018, 15:46 | 21.11.2018, 15:46 | Krásná.cz

Předvánoční období se nenese jen ve znamení příprav na svátky a hektickém shánění dárků. S výraznějším ochlazením se vrací i sezóna chřipek, nachlazení a oslabené imunity.

Mnoho z nás se snaží propukající nemoc tzv. přechodit, což se většinou nevyplácí. V konečném důsledku pak místo jednoho víkendu doma v teple a klidu proležíme i více jak týden v horečkách.

 

Proti nemocem se můžeme bránit dobrou prevencí. Alfou a omegou jsou vitamíny, nicméně někdy je pozdě a je potřeba tělu pomoci třeba paralenem. Kromě koncentrovaných vitamínů a pilulek fungují i přírodní ověřené recepty.

 

Pokud vám začíná horečka z nachlazení a nejste velký fanoušek prášků, tak není nic lepšího, než si udělat do velkého hrnku čaj z pořádného kusu zázvoru a jakmile čaj trochu vychladne (aby se nespálily vitamíny), přidat šťávu z vymačkaného citrónu a klidně velkou lžíci medu. K řádnému vypocení pomáhá prý i přidání malého množství poctivé slivovice rovnou do čaje.

 

Nemoc. Ilustrační foto
(Foto: Profimedia)

 

Skolila vás nemoc a vy se necítíte ani na nejnutnější nákupy?

* Můžete do terénu poslat kurýra asistenční služby DoDo (na idodo.cz), který dokáže sehnat cokoli a zajede vám pro vitamíny, paralen, zázvor, ovoce a určitě i tu slivovici.
 

* Objednat si nákup s donáškou až do domu pomůže kosik.cz nebo rohlik.cz.
 

* Nemáte-li energii stát u plotny, nechte si donést hotové jídlo. Bohatý výběr máte třeba na damejidlo.cz, jde-li vám hlavně o rychlost, vsaďte na UberEats, budou u vás do půl hodinky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ovocné a zeleninové freshe: Báječné pro zdraví, krásu, imunitu i štíhlou linii
Jsi věčně nemocná? Na imunitu vyzraj díky jódu
TOP 30 potravin proti podzimní depresi a unavenému vzhledu

 

Nemůžete se ve všech vitamínech vyznat? Přinášíme vám přehled vitamínů a tipů, kde je najdete, aby si na vás příště žádné nechlazení ani nemoc nepřišly.


Vitamín A


Vitamín A, známý také jako karoten, má příznivý vliv na naši pokožku a funkci sliznic. Nedostatek vitamínu A způsobuje šeroslepost, proto je velmi důležitý pro náš zrak. Vždyť už jako malým dětem nám bylo vštěpováno, že mrkvička pomáhá na oči. Kromě mrkve se karoten vyskytuje v pro děti mnohdy ne tolik populární zelenině, jako je brokolice, kapusta nebo špenát. Najdeme ho však i v dýních, meruňkách, melounech nebo vaječném žloutku.

 


Vitamíny skupiny B


Vitamíny skupiny B jsou důležité pro správné fungování metabolismu. Nejvíce jsou zastoupeny v mase, sýrech, celozrnných obilovinách, luštěninách, ořeších nebo kvasnicích. Jednotlivé vitamíny skupiny B mají různé účinky, ale můžeme vyzdvihnout vitamín B12, který je klíčový pro správnou funkci nervového systému. Jeho nedostatek způsobuje mimo jiné závratě a nevolnosti, takže pokud Vám bývá často špatně, může to být právě tím, že vám chybí tento vitamín.


Vitamín C


Potřebu vitamínu C pro tělo není potřeba zdůrazňovat. Mimo jiné stimuluje tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, zubů, chrupavek a podporuje celkový růst. Jeho nedostatek pociťovali hlavně námořníci, kteří neměli na lodích zdroje vitamínu C, a proto se u nich projevovaly kurděje. Vitamín C se vyskytuje samozřejmě v citrusech, ale nejvíce ho najdeme v černém rybízu a šípku, který právě díky jeho obsahu vitamínu C přivezli osadníci na Nový Zéland. Hodně céčka obsahuje i kiwi a brokolice.

 

Zázvorový sirup
(Foto: oficiální zdroj)


Vitamín D


Vitamín D je pro tělo velmi důležitý, protože v něm ovlivňuje 200 různých chemických reakcí a nachází se téměř ve všech typech lidských buněk a tkání. V menší míře ho obsahují vejce a mléko, ale nejvíce je zastoupen v nepopulárním rybím oleji. Jeho přirozeným zdrojem je sluneční záření, které ovšem nedokáže pokrýt celkovou potřebu těla. Také záleží na roční době a délce slunečního svitu.


Vitamín E


Vitamín E je nejdůležitější antioxidant v těle. Chrání buňky před účinky volných radikálů, proto pomáhá zpomalovat stárnutí. Údajně zlepšuje hojení ran a zvyšuje plodnost, má pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk a podporuje činnost nervového systému. Najdeme ho v pšeničných klíčcích, mandlích, lískových oříšcích, mléce, másle, sóji, mase savců nebo slunečnicových semínkách. Při úpravách v kuchyni i zmrazení se vitamín E v potravinách ničí.


Vitamín K


Vitamín K je nezbytný pro správné srážení krve. Napomáhá při buněčném růstu, mineralizaci kostí a ovlivňuje správnou funkci jater. Najít ho můžeme v rozličných potravinách, jako je třeba mléko, špenát, rajčata, brokolice, kapusta, zelený čaj, vejce, sýry, chřest nebo hlávkový salát.0 hlasů
Vaše hodnocení