Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Černou kávu zná každý. Zelená však zůstává pro mnoho konzumentů neobjeveným tajemstvím. Neochutnat tento netradiční nápoj by však byla škoda. Má totiž zajímavou chuť, dodává energii pomocí velké dávky kofeinu a tlumí chuť k jídlu, takže se často p...

Kávu proti únavě i pro efektivnější hubnutí? Jedině tu zelenou

Káva
zdroj: Thinkstockphotos Káva
aktualizováno 18.10.2019, 00:00 | 18.10.2019, 00:00 | Krásná.cz

Černou kávu zná každý. Zelená však zůstává pro mnoho konzumentů neobjeveným tajemstvím. Neochutnat tento netradiční nápoj by však byla škoda. Má totiž zajímavou chuť, dodává energii pomocí velké dávky kofeinu a tlumí chuť k jídlu, takže se často používá jako podpůrný prostředek při shazování nadbytečných kil.

Její barva by mohla leckoho zmást, zelená káva však neznamená, že zrnka nejsou dostatečně zralá. Zrnka zelené kávy pouze neprocházejí pražením, a tím si zachovávají specifickou chuť a některé chemické látky, které se v běžné přípravě ztrácí. Proces pražení totiž ničí fenolické sloučeniny, jež mimo jiné napomáhají snížení pocitu hladu.

 

Zelená káva
(Foto: cajova-zahrada.cz)

 

Proti špekům i celulitidě

 

„Jednou z těch nejzajímavějších látek v zelené kávě je kyselina chlorogenová, která se při běžném pražení téměř úplně vytrácí. Tato látka spolu s kofeinem posiluje metabolismus zejména v játrech a napomáhá tak k rychlejšímu spalování tuků. Zároveň zpomaluje uvolňování cukru v krvi, a následně tak i snižuje ukládání tuku,“ vysvětluje výživová poradkyně Kristýna Ostratická. Čím je káva kvalitnější, tím vyšší je v ní podíl této kyseliny. Je pozor, kombinace s mlékem účinek kyseliny chlorogenové snižuje!

 

Zelená káva obsahuje dále kyselinu kávovou, vitamin C, chrom a draslík. Tento blahodárný koktejl urychluje metabolismus, a tím i spalování tuků. Výzkumy potvrdily, že je vitamin C přítomen i u tvorby hormonů v nadledvinkách, které následně odbourávají tuky. V kombinaci s kofeinem „céčko“ dokáže výrazně zvýšit také výkonnost, což vede k efektivnějšímu hubnutí. Chrom zase mírní chuť na jídlo. Kromě toho zelená káva napomáhá v boji proti celulitidě, chrání ale také žlučník před nepříjemnými žlučovými kameny.

 

Zelená káva
(Foto: cajova-zahrada.cz)

 

Únava nemá šanci

 

Potřebujete-li svou dávku kávy po ránu na probrání a po obědě, abyste neusnuli, zkuste klasický černý nápoj nahradit tím zeleným. Zelená káva totiž obsahuje kofeinu ještě o něco více. Navíc je účinný antioxidant a také stimuluje mozkové buňky, budete pozornější, práce i učení efektivnější.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hubnoucí hit z Británie: Stačí pít kávu s máslem!
Co spolehlivěji zažene únavu: Káva versus čaj?
Káva hned po probuzení je špatně! Víme, kdy si ji dopřát, aby tě skutečně nakopla

 

Jak si kávu nejlépe vychutnat?

 

Svou chutí připomíná zelená káva zelený čaj. Podobá se mu též svou přípravou. Mletá směs se zalije horkou vodou a nechá se pět až deset minut vylouhovat, v šálku nebo ve french pressu. Výsledný nápoj chutná spíše jako čaj než káva.

 

Náš tip: Pokud si pořídíte celá zrnka, raději je před mletím několik hodin máčejte. Oproti černé kávě jsou totiž hodně tvrdá a mohla by poškodit mlýnek.

 

Káva
(Foto: cajova-zahrada.cz)

 

Pozor, co pijete

 

Ne každý zelený nápoj je právě zelená káva, raději se tedy ptejte, co pod tím označením skutečně dostáváte. Může jít například o kávu ze zeleného čaje matcha. Ten je také důležitým antioxidantem, dokáže povzbudit mysl i tělo, ale přeci jen má trochu jiné účinky a samozřejmě jinou chuť. Seženete ale i kávovinové náhražky, které jsou obohacené výtažky ze zelené kávy.

 

Co ochutnat?

 

Zelená káva
(Foto: Archiv firem)

 

* Zelená káva zrnková, nepražená (100 g, 69 Kč, prodává gourmetkava.cz).

* Zelená nepražená mletá káva v dóze (300 g, 199 Kč, prodává cajova-zahrada.cz).
* Zelená káva s kardamomem Zlatý doušek (100 g, 109 Kč, prodává prozdravi.cz). Cereální kávovinový nápoj se zelenou kávou.

* Čekanková kávovina bez kofeinu Arun, Zelená káva se skořicí (50 g, 164 Kč, prodává biooo.cz).0 hlasů
Vaše hodnocení