Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Geny, jídelníček, nebo málo sportu? Víme, co dooprvady ovlivňuje pomerančovou kůži.

Konečně pravda o celulitidě! Víme, co ji doopravdy způsobuje

Celulitida
zdroj: Thinkstockphotos Celulitida
aktualizováno 17.07.2016, 00:46 | 17.07.2016, 00:46 | Krasna.cz/svet-zdravi.cz

Geny, jídelníček, nebo málo sportu? Víme, co dooprvady ovlivňuje pomerančovou kůži.

Faktory, odpovědné za vznik celulitidy:


1. Dědičnost a sociální faktory

Množství tukových buněk ovlivňuje genetika. Sklon k celulitidě je evidentně vrozený a souvisí i s obezitou, která je také do jisté míry geneticky založená. Stravovací návyky a rodinný životní styl také hrají při výskytu celulitidy významnou roli. Jisté je, že přepracované, věčně spěchající ženy, dávají přednost „fast food-ům“ a podobně vaří i doma.


2. Hormony, čili estrogeny
Produkce estrogenů se začne zvyšovat v dospívání, poté v těhotenství a také při dlouhodobém používání hormonální antikoncepce. V důsledku toho stoupá tendence k zadržování vody a zvýšené tvorbě tuku. Zcela zásadní je fakt, že estrogeny zvyšují riziko vzniku tkáňových otoků. Celulitida se tudíž může objevit také u štíhlých vysokých žen. "Daleko více jsou ohroženy ženy gynoidního (ženského typu), právě proto, že mívají vyšší hladinu estrogenů. Možná je také specifická situace, kdy játra z nějakého důvodu nedokážou neutralizovat a vyloučit nadbytečné estrogeny. V důsledku toho se mění struktura pojivových tkání pod kůží, což přispívá k zadržování soli a vody a k usazování tuků v podkoží – ten potom získává podobu jakéhosi gelu," přibližuje Petr Fořt, odborník na výživu ze Světa zdraví.


3. Narušený lymfatický oběh
Zásadní pro vznik celulitidy je porušený lymfatický oběh. V důsledku „natažení“ elastických vláken spolu se snížením kožního tonusu (napjatost) dojde k zastavení průtoku lymfy. Buňky, plné odpadních látek, překážejí proudění lymfy a mezibuněčné tekutiny. Dojde k lokálním poruchám metabolismu a schopnosti vyloučit toxiny.

 

Dokonalý zadek
(Foto: Archiv firem)


4. Nadváha a obezita
Ze všech již uvedených důvodů ženy, trpící nadváhou či obezitou jsou mnohem víc ohroženy celulitidou a lymfedémem, navíc také tzv. lipedémem, což je zmnožení počtu a zvětšení objemu tukových buněk. To ve svém důsledku znamená poruchu prokrvení a omezení průtoku lymfy, takže nebezpečné odpadní produkty se shromažďují v mezibuněčném prostoru. Situaci lze označit za „specifickou formu intoxikace“.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak přírodní cestou srovnat rozbouřené hormony?
Co ti spolehlivě nakopne a co naopak zpomalí metabolismus
Zapoj do hubnutí POŽÍRAČE TUKŮ


5. Nevhodná výživa
V prvé řadě jde o tzv. energetickou bilanci (výdej = příjem). Pokud je příjem výrazně vyšší než výdej, převažuje proces tvorby a ukládání tuku. Objem tukových buněk se zvětšuje (až stokrát!), což se projeví změnami vlastností kůže. Neměli bychom zapomenout na v potravinách obsažené hormony, vedlejší účinky aditiv, nadbytek sladkostí, které vede ke stimulaci tvorby inzulínu a tím ke tvorbě tuku, připočtěme alkohol a dokonce i kouření, protože to omezuje průtok krve kůží a podkožím. Nakonec musíme znovu upozornit na neblahý vliv chronického nedostatku tekutin (vody).


6. Nedostatek pohybu
Nedostatek pohybu má bezesporu velmi negativní vliv na krevní a lymfatický oběh, využití tuků ke tvorbě energie a hormonální rovnováhu. Naprostý nedostatek pohybu je nyní velmi častým jevem právě u žen, především v pubertě a časné adolescenci a v období pre-menopauzy a po menopauze. Stres a přepracování také přispívají k narušení metabolismu.1 hlasů
Vaše hodnocení