Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vysokoproteinová dieta může ublížit vašim ledvinám!

Láká vás úžasně rychlá nízkosacharidová dieta? Pozor, tomuto orgánu může fatálně ublížit

Koktejl
zdroj: Thinkstockphotos Koktejl
aktualizováno 27.05.2019, 00:00 | 27.05.2019, 00:00 | Krásná.cz

Vysokoproteinová dieta může ublížit vašim ledvinám!

Díky vlivu sociálních sítí jsme stále více vystavováni reklamě na různé diety, které nám zajistí vysněnou postavu. Osobní trenéři, youtubeři, blogeři, influenceři a top modelky se předhánějí, aby poskytli zaručené tipy, jak zhubnout, nabízí magické balíčky cvičení a diet, které mohou – dle jejich názoru – výrazně změnit tvar těla během několika týdnů. Přitom obezita a její související onemocnění (hypertenze, kardiovaskulární onemocnění apod.) jsou stále na vzestupu. I když se jedná o dva protichůdné aspekty současnosti, oba mohou vést k vážným následkům a zvyšují riziko onemocnění ledvin.

 

 

Rychlá dieta, která je zejména mezi mladší generací stále populárnější, je obvykle založena na vysokém obsahu bílkovin a velmi omezeném množství sacharidů. I když existují určité důkazy, že tato strava vede k rychlému úbytku hmotnosti, stále není jasné, zda jsou tyto výsledky dlouhodobě udržitelné. Jinými slovy: tak rychle, jak jste o kila přišli, je můžete i nabrat, pokud dietu ukončíte. Kromě toho, některé studie naznačují, že vysoký příjem bílkovin může vést k dlouhodobým negativním vlivům na naše ledviny.

 

Více proteinů znamená více odpadu

 

Ačkoli dieta s vysokým obsahem bílkovin nebyla rozsáhle studována, výzkum na potkanech ukázal, že zvýšené množství bílkovin ve stravě zatěžuje jejich ledviny, což vede k časnému poškození až selhání. Lékaři a vědci potvrzují, že pacienti s chronickým onemocněním ledvin by se měli vyvarovat diet s vysokým obsahem bílkovin. “Přijaté bílkoviny musí tělo zpracovat a část z nich vyloučit v podobě látek s vysokým obsahem dusíku. Zdravá ledvina obsahuje přibližně milion nefronů, kterými jsou tyto látky filtrovány do moče. Lidé, kteří se narodili s nízkou porodní váhou, mají pouze jednu ledvinu nebo trpí vysokým krevním tlakem, mají počet nefronů nižší. Pokud přijímají vysoké množství bílkovin, musí menší počet nefronů pracovat na více než 100 %. Aby mohlo být velké množství odpadních látek vyloučeno, dochází k tzv. hyperfiltraci. Jako každý stroj, který je přetěžován, i ledvina se při zvýšeném výkonu rychleji opotřebovává. To vede k zániku dalších nefronů, zbylé nefrony musí ještě více zvýšit svůj výkon a rychleji zanikají. Touto cestou může dieta s vysokým obsahem bílkovin ledviny poškozovat,“ říká MUDr. Petr Táborský, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Praze – Krči.

 

Zdravý jidelníček
(Foto: Getty Images)

 

Stíhají to právě vaše ledviny?

 

Vzhledem k tomu, že řada lidí ani netuší, že jejich ledviny již nefungují na 100 % (zejména starší lidé, diabetici, osoby s vysokým krevním tlakem, kuřáci a lidé trpící obezitou), mohou si nasazením nevhodné diety velmi ublížit. „Lidé s vysokým rizikem onemocnění ledvin nebo pouze s jednou ledvinou by se měli vyhnout dietě s vysokým obsahem bílkovin. Pacienti s těžším onemocněním ledvin by měli obsah bílkovin v potravě snížit,“ upozorňuje Dana Sasaková, nutriční terapeutka dialyzačních středisek Fresenius NephroCare.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bez bílkovin do plavek nezhubnete! Kde všude je najdete?
Večer zdravě: 5 rychlých a lehkých večeří, po kterých nehrozí hlad
Hubnout kvůli partnerovi nebo pocitu méněcennosti? Jezte zdravě, protože se máte ráda

 

Pomalejší cesta je jistější a stabilnější

 

Pokud tedy potřebujete zhubnout, je nejlepší se nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem, dietologem nebo nutričním terapeutem. I když můžete ztrácet na váze pomaleji, výsledky budou pravděpodobně trvalé a z dlouhodobého hlediska vám poskytnou více spokojenosti na všech úrovních. Nicméně, pokud si stále přejete zvolit dietu s vysokým obsahem bílkovin, zkontrolujte nejprve funkci ledvin. To lze provést měřením hladiny kreatininu v krvi (odhadne se, kolik krve je filtrováno ledvinami) a vzorkem moči (abyste zjistili, zda je v moči přítomen protein).

 

Vždy mějte na paměti, že vyvážená strava a pravidelné cvičení jsou klíčem ke zdravé, stabilní a trvalé ztrátě hmotnosti. Trendy a reklamy vás mohou přitahovat, ale my všichni máme různá těla a různé potřeby, proto osobní dieta plánovaná dietologem speciálně pro vás je to, co prospěje vašemu zdraví.0 hlasů
Vaše hodnocení