Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Oblíbeným způsobem, jak neriskovat zranění při sportu či případný úraz rychleji zhojit, je nejen u sportovců tejpování. Tato metoda ale může přinést úlevu i jinde.

Lék na bolavé zuby i menstruační křeče! Zatím ho znají hlavně sportovci

Menstruace
Menstruace
aktualizováno 19.04.2019, 00:00 | 19.04.2019, 00:00 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Oblíbeným způsobem, jak neriskovat zranění při sportu či případný úraz rychleji zhojit, je nejen u sportovců tejpování. Tato metoda ale může přinést úlevu i jinde.

Tejpování, odborně kinesiotaping, poskytuje oporu a stabilitu svalstva či kloubů bez omezení při pohybu, zároveň představuje bezpečnou metodu, která usnadňuje přirozený proces hojení. První aplikaci může provádět pouze vyškolený zdravotník, máte-li ale vleklé potíže, snadno se naučíte si tejpy nalepit i sami.

 

Tejpování léčí různé ortopedické, neuromuskulární či neurologické onemocnění, v medicíně se užívá ale i k rychlejšímu hojení jizev i zlomenin. Nejdůležitější roli podle odborníků hraje řasení tejpu. „Tejpy má vlnovité lepení, což znamená, že po nalepení zvedá pokožku od podkoží, čímž usnadňuje prokrvení a tok lymfy - tedy urychluje proces hojení,“ vysvětluje fyzioterapeutka Rita Géci Tóthová z Polikliniky Jána Jonáše v Bratislavě.

 

Tejpování
(Foto: Getty Images)


Trik tejpování uleví i jinde


Taková technika se podle odbornice může využívat při bolesti kříže, otocích při zlomeninách či vymknutí, při problémech s karpálním tunelem, při diagnóze ploché nohy, při tenisovém a golfovém lokti, ztuhlém šíjové svalstvu či jiných problémech.

 

Úlevu může přinést i při menstruačních křečích. Ty vznikají kontrakcemi děložních svalů. Pokud se tejp přilepí, v tomto případě ve tvaru kříže přímo na podbřišek, může mít vliv na nervová zakončení a bolesti zmírnit nebo úplně odstranit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co může znamenat opožděná menstruace? Kromě těhotenství má 10 dalších příčin
Zažíváš během MENSTRUACE tuto bolest? Víme, co to znamená!
Co je a není normální při menstruaci?

 

Tejpování se nebojte využít i preventivně, nalepit je už den před příchodem očekávaného krvácení a ponechat po celou dobu menstruace. Materiál, ze kterého je tejp vyroben, je hypoalergenní, dobře nalepený vydrží více než týden.


Správně aplikované tejpy dokážou ale zbavit také bolesti zubů, uvolňovat nos při rýmě či zánětu ucha, předcházejí dokonce i migrénám. V tomto ohledu mohou hrát roli dokonce i barvy tejpovací pásky. Není mezi nimi ve skutečnosti žádný rozdíl v účinku, ale roli může hrát psychologická efekt. Tmavé barvy jako modrá mohou působit chladivějším dojmem a hodí se na bolavou hlavu, rudá naopak hřejivým a získáte s ní pocit, že spíše zabere na menstruační křeče.0 hlasů
Vaše hodnocení