Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Čeká tě ještě letos dovolená u moře? Nejde jen o super zážitek a relax. Moře přímo zázračně prospívá našemu zdraví i kráse.

Moře: perfektní pomocník pro zdraví i krásu

Dívka u moře
Dívka u moře
aktualizováno 09.08.2015, 00:52 | 09.08.2015, 00:52 | Krasna.cz/trm

Čeká tě ještě letos dovolená u moře? Nejde jen o super zážitek a relax. Moře přímo zázračně prospívá našemu zdraví i kráse.

Když jedeš k moři s partou, kamarádkami nebo přítelem, určitě se těšíš. Dovolená s rodinou je pro někoho trochu otrava, ale šplouchání vln a procházky po pláži ti to určitě vynahradí. Navíc pobytem v jižních zemích děláš něco i pro svou krásu a zdraví.


Přímořské klima má blahodárné účinky na lidské zdraví. Hodí se zejména pro alergiky a lidi, trpící atopickým ekzémem či lupenkou. Domácí dovolená je většinou levnější, nenabízí však přidanou hodnotu v podobě blahodárných účinků na lidský organismus. Investice do pobytu u moře bude současně investicí do tvého zdraví. A to se penězi vyčíslit nedá.

 

Finance vložené do přímořské dovolené vám přinesou dvojí efekt: „Nejenže si odpočinete, zasportujete a opálíte své tělo,“ říká Tatiana Poláková, specialistka na letní dovolenou Neckermann CK, „ale také podpoříte imunitu na celý rok,“ doplňuje pediatrička Zdenka Kopecká.

 


Moře celkově posílí tvou imunitu

 

Dobře známým faktem je prospěšnost látek obsažených v mořské vodě pro lidský organismus. Minerály a stopové prvky, jako je sodík, hořčík, vápník, brom nebo jod, prospívají imunitnímu systému. „Blahodárný vliv mají zejména na zdraví pokožky, což ocení lidé, které trápí například atopický ekzém nebo lupenka. Uvedené látky však posilují také bezproblémový krevní oběh a látkovou výměnu. Vitamin D, který získáváte ze slunečních paprsků, zase zvyšuje imunitu. Nezapomeňte však používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem,“ říká MUDr. Zdenka Kopecká.

 

"Existují choroby, kde se používá přirozeného slunečního světla jako možnosti doplňkové léčby, např. coby součásti přímořské terapie, jednoznačným příkladem je psoriáza. Ale řekněme si, zase ne každá. U akutní výsevové rychle se rozvíjející psoriázy je i přirozené slunění kontraindikováno. Slunění může mít blahodárný dopad také u některých ekzémů apod. Ale je nutno uvést onemocnění označovaná jako fotodermatózy, kdy je světlo vyvolávajícím faktorem v rozvoji těchto chorob," dodává Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc., přednosta I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

 

 


Sluneční paprsky pomohou získat vitamin D

 

Vitamin D je velice důležitý stavební kámen naší imunity. Pokud jej má tělo málo, nemá pak dostatečnou schopnost odolávat virům a bakteriím. Pobyt na slunci je zaručeným zdrojem tohoto důležitého vitaminu. Syntéza aktivní formy vitaminu D probíhá, když UV paprsky pronikají kůží do lidského organismu, k čemuž máš při letní dovolené ideální příležitost se v rozumné míře věnovat.

 

"Nedostatek vitamínu D způsobuje mj. křivici u rostoucích organismů, jeho nedostatek může hrát také nepříznivou roli v protinádorové imunitě u některých nádorů vnitřních orgánů," varuje MUDr. Vašků.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak se připravit na dokonalé opálení
Když chybí plány na prázdniny
I prázdniny bez moře můžou být zábava

 

Co se s kůží děje?

 

Jaké procesy vlastně při slunění v naší pokožce probíhají? "Během opalování se děje mnoho věcí především v kůži samé. Část světla se během opalování odráží od horní části pokožky, část proniká hlouběji, a to světlo, které je pohlceno molekulami v kůži, v pokožce i v hlubších částech, vede k různým efektům. Přispívá k syntéze vitaminu D, ale také tlumí buněčnou složku imunitního systému v kůži, případně vede až k zániku některých buněk a ovlivňuje také zárodečný aparát buněk, což ve svých důsledcích může vést až k rakovině kůže," přibližuje MUDr. Vašků.


Se sluněním se to ale nemá přehánět. Nedoporučuje se ani dlouhodobý pobyt na slunci, a už vůbec ne pobyt na slunci bez dostatečné ochrany v podobě kvalitních opalovacích přípravků, ale i klobouku či slunečníku. "Záleží na typu kůže a způsobu, jak na slunění reaguje, na míře již získané pigmentace, ale v počátečním období slunění při letních aktivitách apod. samozřejmě toto nutné je. Ochranné prostředky mají taky určitou dobu účinnosti, která trvá, řekněme několik hodin, ale může být snížena koupáním," vysvětluje MUDr. Vašků.

 

Na tělo bys měla nanést takové množství opalovacího přípravku, které souvisle pokryje oblast, kterou je nutno chránit. Nezapomínej také na speciální péči na ústa. "V důsledku dlouhodobých expozic záření mohou vznikat na rtech tzv. prekancerózy, např. chronický zánět rtů vyvolaný slunečním zářením, tzv. aktinická cheilitida a potom také nádory," varuje MUDr. Vašků. Existují různé ochranné tyčinky a balzámy, poptej se v drogerii či lékárně.

 

Svěží pleť

 

Mořská voda a vzduch obohacený o vodní výpary je výborný pro naši pokožku. Dodává jí potřebné minerály a další významné látky. Pokud chceš mít pleť jako od moře, vyzkoušej jemnou pleťovou kosmetiku s koncentrovanou minerální vodou. Nabízí ji například značka Vincentka, která je tvořena až ze 70 % koncentrovanou léčivou minerální vodou Vincentka, ojedinělou zbytkovou mořskou vodou, obsahující vysoký obsah přírodních minerálů a prvků, která se kupodivu vyskytuje přímo na našem území (v oblasti Luhačovic).

 

Minerální kosmetika
(Foto: Archiv firem)

 

Perfektní vyváženost minerálních solí a prvků je výborná pro náš organismus i samotnou pleť. Krémy s obsahem minerálních solí pozitivně ovlivňuje přirozené funkce a vlastnosti kůže, šetrně obnovuje ochranné kožní bariéry, udržuje mladistvý vzhled a dobrou kondici kůže. Přirozeně tak hydratuje nejen suchou, unavenou kůži, ale dodává ji i potřebné minerály. Ať už jsi často v klimatizovaných prostorách nebo svou pleť vystavuješ větru či sluníčku, je nutné ji správně hydratovat a doplňovat nezbytné minerály.

 

U moře se lépe dýchá


Mořský vzduch je vlhký, slaný a přesycený minerály. Zároveň pomáhá rozpouštět hleny v dýchacích cestách a čistí sliznice. Nízká koncentrace prachových a pylových částic u moře je ideální pro pobyt alergiků a astmatiků, kterým se zde lépe dýchá. Je však dobré si předem zjistit, zda v destinaci zrovna nejsou aktivní alergeny, na něž jsi citlivá.21 hlasů
Vaše hodnocení