Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je jasné, že při dietě se musíš vzdát mnoha oblíbených dobrot. Jak je to ale s kávou, bez které si nedokážeš představit svůj den?

Můžeš pít kávu, když se snažíš zhubnout?

Pauza
zdroj: Thinkstockphotos Pauza
aktualizováno 03.09.2014, 15:20 | 03.09.2014, 15:20 | Krasna.cz/trm

Je jasné, že při dietě se musíš vzdát mnoha oblíbených dobrot. Jak je to ale s kávou, bez které si nedokážeš představit svůj den?

Káva sama o sobě nemá na snižování váhy vliv. Samozřejmě je nutné používat zdravý rozum a přemýšlet, na jaký způsob budeš kávu pít. Espresso s mlékem a jednou kostkou cukru by nemělo tvé linii nijak uškodit. Nadměrný počet šálků se šlehačkou nebo smetanou, k tomu pravidelně tři a více kostek cukru, může ovšem hubnoucí program dost sabotovat.

 

"Nejmenší kalorickou hodnotu má klasické espresso (34 kJ), trošku zahřešit můžete také s cappuccinem (273 kJ) nebo macchiatem (236 kJ). Kaloričtějšími kávami jsou pak latté (388 kJ), mocha (448 kJ) či vídeňská káva (474 kJ)," přibližuje nemilou pravdu Luboš Martínek, šéfbarista českého řetězce kaváren CrossCafe.

 

Káva a cukr
(Foto: oficiální zdroj)

 

Pokud nedokážeš pít neslazenou černou kávu, zkus alespoň šetřit cukrem a dobře volit, co do kávy liješ. Největší kalorická bomba je samozřejmě šlehačka nebo smetana do kávy. Před plnotučným a polotučným mlékem dej radši přednost odtučněnému nebo light sojovému mléku.


Odtučněné mléko (1,5 % tuku) obsahuje 190 kJ/45,2 kcal na 100 ml, sojové mléko pak ještě méě, 163 kJ/38,96 kcal na 100 ml. V případě, že používáš sojové mléko, dobře čti etiketu. Některá sojová mléka jsou už sama o sobě doslazovaná, i když zdravějším (ale ne méně kalorickým) třtinovým cukrem.

 

V kavárně
(Foto: oficiální zdroj)

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Škodí káva s mlékem zdraví? Přečtěte si názory odborníků
Mléko - škodí, nebo pomáhá?
Kafe s mlékem? Jaké mléko si (ne)vybrat ke kávě


Zelená káva


Zelená káva je káva, která má sloužit zejména jako přípravek na podporu hubnutí. I běžná káva působí jako spalovač tuků, u nepražené zelené kávy je tato funkce ještě intenzivnější. Proč jsou zelená kávová zrna lepší než hnědá? Protože pražením se obsah zdraví prospěšných látek snižuje, zde zejména o některé esenciální kyseliny. Zelená káva také po jídle stimuluje organismus, který rychleji začne využívat již uložené tukové zásoby.

 


Zejména chlorogenové kyseliny z kávy snižují vstřebávání glukózy z tenkého střeva a regulují uvolňování glukózy z jater do krevního oběhu, čímž přispívají ke spalování tuků a jejich využití jako zdroj energie. Čím je káva kvalitnější, tím vyšší je v ní podíl této kyseliny. Tradiční káva obsahuje 3 – 6 % této kyseliny, zatímco zelená káva 39 %.2 hlasů
Vaše hodnocení