Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Podle některých vypadá jako cottage sýr, podle jiných jako slupka pomeranče… Celulitida! Jak vzniká a jak se jí zbavit? Bez ohledu na to, jestli vám připomíná cottage nebo citrusové plody, odstranit ji je zatraceně těžké. Nicméně ne nemožné!

Nejčastější mýty o celulitidě vyvráceny! Co vám skutečně pomůže?

celulitida
zdroj: Thinkstockphotos celulitida
aktualizováno 27.03.2017, 00:16 | 27.03.2017, 00:16 | Krásná.cz

Podle některých vypadá jako cottage sýr, podle jiných jako slupka pomeranče… Celulitida! Jak vzniká a jak se jí zbavit? Bez ohledu na to, jestli vám připomíná cottage nebo citrusové plody, odstranit ji je zatraceně těžké. Nicméně ne nemožné!

„Celulitida je tuk nacházející se pod povrchem kůže, který se „vyboulí“ skrze pojivovou tkáň, a je tím pádem viditelný v podobě hrbolků a ďolíčků na povrchu pleti,“ vysvětluje zakladatelka kliniky estetické medicíny Petra Clinic Mgr. Petra Řehořková, co to vlastně ona „pomerančová kůže“, jak se někdy celulitida označuje, je.


Abyste si udělali obrázek o tom, co se v kůži vlastně děje, představte si síť, která zadržuje podkožní tuk. Když jsou vlákna této sítě příliš stažená, nebo naopak příliš povolená, tuk se začíná skrze otvory v síti protlačovat ven.

V mládí sestává pojivová tkáň zejména z bílkoviny kolagenu, který tuk zadržuje uvnitř tkáně mezi svaly a kůží. Jak ale Petra Řehořková dále popisuje, s rostoucím věkem kolagenní vlákna oslabují a tuk začíná skrz tkáň prostupovat, což má za následek vznik ďolíčků a bouliček na kůži – celulitidy.

 

Anketa
Máš celulitidu?
 


Mohou za ni hormony a geny


„Nejvýraznější vliv na to, jak viditelná celulitida je a kdy se objeví, mají pravděpodobně hormonální a genetické faktory, ačkoliv skutečnou příčinu vzniku celulitidy zatím věda neodhalila,“ říká MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. „Kromě toho hraje velkou roli v jejím vzniku také ženské pohlavní hormony estrogeny a vliv má z toho důvodu taktéž užívání hormonální antikoncepce,“ doplňuje k tomu Řehořková.


I když je celulitida tvořena tukem, ironií osudu je, že tělesná váha má na její rozvoj vliv takřka nulový. „Celulitida je uložená tuková tkáň, kterou organismus jen složitě metabolizuje. Pro vznik celulitidy paradoxně není důležité, kolik vážíte, ale to, zda v podkoží máte nějaký tuk. A ten je bohužel zcela přirozenou součástí organismu a vyskytuje se u mužů i žen, hubených i silnějších. I to sebemenší množství tuku se pak na stehnech může projevit jako „pomerančová kůže“,“ nastiňuje Petra Řehořková hlavní důvod, proč celulitida postihuje takřka celou populaci.


Dalším faktorem je věk. Celulitida se začíná objevovat po pubertě a obecně se její stav s rostoucím věkem zhoršuje, což je dáno zejména úbytkem kolagenních vláken.

 

„Celulitida se objevuje na břiše, hýždích a stehnech. Na stehnech trápí dokonce více než 85% žen po dovršení 18. roku věku,“ říká Petra Řehořková.

 

 

Jaké další faktory rozvoj celulitidy ovlivňují?


• Špatná strava s nedostatečným množstvím živin
• Extrémní eliminační diety
• Pomalý metabolismus
• Nedostatek fyzické aktivity
• Množství celkového tělesného tuku
• Tloušťka a barevný odstín kůže
• Špatné prokrvení

 

3 nejlepší způsoby, jak se zbavit celulitidy

Jaké procedury patří v současnosti mezi nejúčinnější?


1. Mezoterapie & aquaforéza

Při mezoterapii se drobnými vpichy do kůže injekčně vpravují různé aktivní látky. V případě celulitidy se do tukových vrstev kůže vpravují látky, které mají napomoci rozpuštění tukové tkáně, což vede k redukci ďolíčků a vyhlazení pleti.


Novinkou je tzv. aquaforéza, tedy neinvazivní mezoterapie. Při ní se kombinuje ošetření laserem, které kůži připraví na absorpci aktivních látek, samotná aplikace aktivních látek a ošetření pleti elektrickými pulzy. Výsledkem je vypnutí pleti a obnovení regeneračních procesů v ní, což obojí zlepšuje vzhled celulitidy.
 

2. Neinvazivní liposukce
Při neinvazivní liposukci prostupuje radiofrekvenční vlna hluboko do pokožky, kde stimuluje smrštění tukových buněk (a vyloučení jejich obsahu lymfatickým systémem), ale hlavně působí na kolagenní vlákna, která posiluje, a díky tomu podporuje vypnutí pleti a odstranění „pomerančové kůže“.
 

3. Rázová vlna
Při rázové vlně je kůže vystavena kmitajícím akustickým rázovým pulzům, které ve tkáních obnovují regenerační a hojivé procesy. Zlepší se tak prokrvení, stimuluje se produkce kolagenu, a díky tomu opět dochází k vypnutí a zpevnění pleti a odstranění hrbolků a ďolíčků.

 

Rázovou vlnou proti celulitidě
(Foto: oficiální zdroj)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejúčinnější cviky a triky proti striím
Dá se celulitida ovlivnit dietou?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Konečně pravda o celulitidě


A jde se na vyvracení mýtů!


Muži celulitidou netrpí


Že by se mužům vyhýbala celulitida, to platí jen částečně. „Faktem je, že fyziologicky jsou ženy výrazně náchylnější k hromadění ruku na stehnech a bocích, zatímco muži váhu přibírají spíš v oblasti břicha,“ popisuje MUDr. Kravciv z Lékařského domu Praha 7. U žen je navíc pojivová tkáň pod kůží schopna více se roztáhnout a má větší sklon k poškození, což dámská stehna činí ideálním prostředím pro rozvoj celulitidy.


Pití vody vás zbaví celulitidy


„Kéž by! Pokud by byla voda schopná změnit strukturu kůže a snížit množství podkožního tuku, pak by celulitidou netrpěl nikdo, stejně jako by nikoho netrápila nadváha,“ komentuje oblíbený mýtus Petra Řehořková z Petra Clinic.

 

Tento mýtus vznikl pravděpodobně na základě předpokladu, že je lidské tělo složeno převážně z vody (voda tvoří 50-70% tělesné váhy, což je zhruba 42 litrů) a i naši krev, svaly, mozek a kosti tvoří voda (krev z 85%, svaly z 80%, mozek ze 75%, kosti z 25%). „Neexistuje jediný vědecký výzkum, který potvrzuje, že by konzumace vody měla vliv na tuk kdekoliv v organismu,“ dodává.


Zadržování vody v těle způsobuje celulitidu


„Existuje mnoho spekulací na téma, jak by zadržování nebo nedostatek vody mohly ovlivňovat celulitidu, k obojímu nicméně chybí pevné důkazy,“ říká k tomu MUDr. Kravciv a pokračuje:
„Tukové buňky obsahují jen asi 10% vody. Redukce zadržované vody proto měla na celulitidu minimální vliv. Zadržování vody může mít za následek to, že vypadáme o pár kilo těžší, na vzhled celulitidy a množství tuku ale nemá účinek.“

 


Speciální dieta odstraní celulitidu


Zdravá strava, která podporuje hubnutí, může pomoci zlepšit celkový vzhled. Protože ale při hubnutí nedochází ke změně struktury kůže na stehnech, nedochází ani k vyhlazení „ďolíčků“.
„U některých lidí stav celulitidy zhoršuje ukládání většího množství tuku. V těchto případech pak hubnutí její vzhled zlepší. Obecně však hubnutí za způsob, jak se „pomerančové kůže“ zbavit, pokládat nelze,“ říká odbornice Řehořková.


Detox zlepší vzhled celulitidy


Slovo detox se v poslední době skloňují jako zázračné řešení na rozličné problémy. Podstatou je eliminace toxinů z organismu.
Opět nicméně neexistuje jediné prokázané lékařské tvrzení o tom, že by mělo pročištění organismu na celulitidu jakýkoliv efekt – nejsou to totiž toxiny, které by měly vliv na distribuci a ukládání tuku.


Kardio cvičení je pro redukci celulitidy nejlepší


Běh a další formy kardiocvičení vám sice mohou pomoci zhubnout, ale to je k redukci celulitidy málo. Aby došlo k vyhlazení ďolíčků, je podle odbornice na ženskou krásu Řehořkové potřeba do fyzických aktivit zahrnout i silový trénink, čili posilování. „Posílení a zpevnění svalů totiž podpoří i zpevnění podkoží a vypnutí pleti, která se již nebude tolik „třást“ a naopak bude mít pevnější, komplexnější vzhled,“ dodává.


Díky opálení celulitida zmizí


Kdepak, je to přesně naopak! Ultrafialové paprsky v kůži utváří volné radikály, jež mají za následek rozpad bílkovin kolagenu a elastinu, které pleť udržují vypnutou a pružnou. „Poškození slunečním zářením tak učiní celulitidu ještě viditelnější,“ upozorňuje Petra Řehořková.


Pokud zastáváte názor, že bronz celulitidu opticky schová, pak sáhněte po kvalitním samoopalovacím přípravku.0 hlasů
Vaše hodnocení