Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Co všechno dělali kdysi lidé proto, aby zhubli?

Nejdrastičtější diety historie: Z tohohle ti bude špatně!

Hubnutí - 3
zdroj: Thinkstockphotos Hubnutí - 3
aktualizováno 24.05.2014, 00:00 | 24.05.2014, 00:00 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Co všechno dělali kdysi lidé proto, aby zhubli?

Ženy, které sledují nejnovější trendy ve zdravém stravování, vědí, že minimálně jednou za měsíc se objeví zaručené a nové tipy, jak zhubnout. Jenže všechny tyto kombinace tu už kdysi byly a jejich historie sahá až do roku 1820. Nevěřily byste, co všechno byli někteří lidé ochotni jíst nebo nejíst, aby se zbavili kil navíc. Od polykání parazitů, jedení polyesteru až po vstřikování hormonů.


1820: Spalování teplem
Poruchou stravování trpěl i básník Lord Gordon Byron. Měl sklony k tloustnutí, a tak se rozhodl udržet si postavu velmi zvláštní dietou. Do jeho jídelníčku patřila jen voda, ocet, vařené vejce a sušenky. Někdy snědl jen jeden toast za den a vypil jediný šálek čaje, pak měl zase období, kdy jen hýřil... Svou štíhlostí byl posedlý a dokonce dietou inspiroval i mladé ženy v celé zemi. Dnes by mu lékaři diagnostikovali poruchu přijmu potravy. Dokonce nosil spoustu oblečení, aby se pocením zbavil tukových buněk.

 

1900: Žvýkací dieta

Americký podnikatel Horace Fletcher vymyslel žvýkací dietu. Přesvědčovala ženy, že mohou sníst, co se jim jen zlíbí, ale mají to přežvýkat 100krát a zbytky vyplivnout. Vyvinul teorii, že takto zabráníte usazování tuku. Lékaři tvrdí, že nejde až o takový nesmysl. Až na to plivání. Není třeba, abyste přežvýkaly každé sousto 100krát, ale čím více žvýkáte, tím pomaleji jíte, což je pro váš trávicí systém jen dobré. Receptory v žaludeční stěně tak stihnou vyslat do mozku signál, že jste najedení. Sníte méně a nebudete se cítit nafouklá.

 

1925: Kouřící dieta

Kdysi lidé ani netušili, co všechno způsobuje kouření. Dokonce mu připisovali léčivé účinky. Mnozí tak využívali toho, že nikotin potlačuje chuť k jídlu. Jistá značka cigaret, která funguje dodnes, dokonce v roce 1925 přišla s kampaní, která přesvědčovala lidi, že jim kouření pomůže zhubnout. Doporučovali lidem více kouřit než jíst.

 

1930: Grapefruitová dieta

V těchto letech se zase rozmohl trend, dát si každý den ke každému jídlu grapefruit, protože pomáhá spalovat tuk.

 

 

1940: Zelná dieta

Velmi populární dieta, která se několikrát vrátila do módy. Pokud jste ji nedrželi vy, zeptejte se vašich maminek. Určitě o tom vědí své. Spočívala v tom, že jste si uvařili velký hrnec polévky sestávající pouze ze zelí a vody. Sníst jste jí mohli, kolik jste jen chtěli, ale nic jiného jste konzumovat nemohli. Jak tvrdí odborník, dalo by se to vydržet maximálně týden, nemluvě o problémech s větry a nadýmáním. Po více než týdnu by to už mělo pro tělo fatální následky. Pokud ženy touto dietou ztratily na hmotnosti, nebyl to tuk, který se odboural, ale svalstvo a voda. A když se vrátily k normální stravě, přibraly dvakrát tolik.


PŘEČTI SI TAKÉ:

TEST: Ohrožuje tě anorexie nebo bulimie?
Hollywoodským hitem je jodová dieta. Může být ale i nebezpečná!
Pozor na ovocné diety! Místo hubnutí jen kila navíc


1950: Tasemnicová dieta

Jde o nejnepříjemnější výstřelek v historii hubnutí. Ženy se nechaly záměrně nakazit tasemnicí, dokonce se nebály spolknout jejich vajíčka ve formě tablet. Jakmile se parazit ocitne v lidském střevě, tasemnice se začne krmit živinami ze stravy, kterou přijměte. Náš organismus tak neabsorbuje kalorie a je pravděpodobné, že zhubnete.

 

Pro takovou "dietu" se rozhodla i operní pěvkyně Maria Callas. Zhubla téměř 30 kilo. Jenže tasemnice dokáže naklást ve střevě miliony vajíček a dosahuje velikosti 6,1 metru a více. V těle dokáže žít i roky. Její larvy se dokážou prokousat ze střeva ven a dostat se do krevního oběhu. Vytvoří tak nebezpečné cysty například v očích nebo i mozku. Následkem tohoto všeho je smrt.

 

1970: Dieta Šípkové Růženky

Teorie je velmi jednoduchá: když spíte, nepřijímáte kalorie. Takto prý hubnul zpěvák Elvis Presley, který celý život bojoval s nadbytečnými kily. Hodně spánku je pro organismus prospěšný a skutečně pomáhá i při hubnutí. Jenže při této dietě člověk prospal většinu dne. Často byly při ní zneužívány léky na spaní a sedativa, což mohlo vést k závislosti, poškození orgánů a nakonec i smrti.

 

 

2000: Vatové tampony

Tak o této "dietě" jsme se dozvěděli díky modelkám, které se rozhodly promluvit o tajemstvích jejich štíhlosti. Místo jídla si "dopřávaly" vatové tampóny namočené v ovocné šťávě či kávě, které jim navozovaly pocit sytosti. O následcích asi ani nemusíme mluvit!

 

2006: Kajenský pepř

Dieta sestávala z pití nápoje, který tvořila horká voda, citrónová šťáva, kajenský pepř a javorový sirup. Příjem kalorií se rovnal nule. Citron a koření měly pomoci nastartovat metabolismus, což však nebylo prokázáno. A javorový sirup měl zase zabránit nízké hladině cukru v krvi. "Zázračný" nápoj se stal mimořádně populárním zejména poté, co ho na vlastní kůži vyzkoušela zpěvačka Beyoncé, která potřebovala zhubnout kvůli filmu Dreamgirls. Oblíbili si ho několik celebrity, mezi nimi i Victoria Beckham, která hladoví polovinu svého života. Odborník opět varuje, že to vůbec není zdravé. Sice zhubnete, ale opět ne tuk. Ubude vám právě ze svalové hmoty, kterou ale potřebujete na spalování kalorií.1 hlasů
Vaše hodnocení