Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Občas máš chuť na něco dobrého, ale bojíš se, co to udělá s tvou postavou? Jsou mňamky, které si můžeš dopřát, i když držíš dietu.

Neškodné mlsání, které tvou dietu neohrozí

Neškodné mlsání
zdroj: Thinkstockphotos Neškodné mlsání
aktualizováno 08.08.2016, 00:43 | 08.08.2016, 00:43 | Krasna.cz/lk

Občas máš chuť na něco dobrého, ale bojíš se, co to udělá s tvou postavou? Jsou mňamky, které si můžeš dopřát, i když držíš dietu.

Celý den se snažíš jíst zdravě, hlídáš si každé sousto, které vložíš do úst, ale večer sedneš k televizi a za chvilku zjistíš, že máš plnou hrst chipsů a strkáš je do sebe jeden za druhým? Mlsání je velkým nepřítelem kohokoliv, kdo se snaží shodit nějaké to kilo. Ale to neznamená, že se ho musíme zcela vzdát. Jen je potřeba změnit dobroty, které uzobáváme.

Je jasné, že chipsy, slané tyčinky, sušenky ani čokoláda tvé postavě zrovna neprospívají. Daleko lepší je si na talířek nakrájet čerstvou zeleninu a tu uzobávat místo smažených pochoutek. To tě ale nemusí uspokojit, třeba tě bude mlsná honit dál. Tak co tedy můžeš?

Jestli nade vše miluješ čokoládu a neumíš si bez ní představit život, nahraď tu obyčejnou, co si běžně kupuješ, kvalitní hořkou čokoládou. Čím větší podíl kakaa, tím lépe, nejméně pak 70 procent. Taková čokoláda ti může pomoci s hubnutím. I malý kousek této na cukry velmi chudé pochoutky totiž rychle zasytí a navíc zažene nutkavé chutě na sladké a tučné pokrmy. Podmínkou však je dopřát si skutečně pouze kousek denně.

 

 

Řekni cukru NE
Ráda si přisladíš čaj, nebo si dosypáváš tento bílý prášek i do jídel? Tak si uvědom, že z celkového množství přijatého cukru se 30 až 40 procent mění na tuk. Fuj. Jestli se nechceš vzdát cukru úplně, raději sáhni po hnědém. Ten si totiž alespoň zachovává některé cenné látky, zejména minerály, vitaminy a enzymy.

Nejlépe však uděláš, když cukr nahradíš medem. Ten při stejném množství cukru vykazuje menší množství kalorii než sacharóza (přibližně o 20%). Kromě toho obsahuje vitaminy, minerály, enzymy, aminokyseliny a další důležité látky, kterými svému tělu jen prospěješ. Ideální množství - jedna čajová lžička denně. 

PŘEČTI SI TAKÉ:
Tajemství štíhlé postavy z Asie
Jak hubnout, když tě brzdí zdraví
Dietní lži, kterým nevěř

Pozor na sušené ovoce
V něterých článcích můžeš najít, že když máš chuť na sladké, máš si dát sušené ovoce. To je ale trošku ošidné. Sušené ovoce totiž obsahuje stejné množství cukru jako původní plod. Jenomže v sušeném stavu toho sníš daleko více. Je to prakticky kalorická bomba. Ve sto gramech sušeného ovoce je sice jen do dva gramy tuku, ale za to může obsahovat až 70 gramů cukrů.

 

 

Samozřejmě je sušené ovoce lepší alternativou než balíček sušenek, už jen proto, že je plné vitaminů, minerálů a stopových prvků a že pomáhá předcházet mnoha zákeřným nemoce. Ale i tady musíš zkrátka znát míru. Takže pokud si váhu chceš jen udržet, pak může být sušené ovoce dobrou alternativou k zahnání chutí na sladké. Při hubnutí se sušené ovoce řadí spíše mezi nedoporučené potraviny.

Ořechy, oříšky
Ořechy jsou zase zbytečně očerňovány. Ano, obsahují sice hodně tuků (100 gramů oříšků obsahuje často 50 gramů tuků), ale jde o příznivé tuky - nenasycené mastné kyseliny, které tělo zužitkuje a tuky se v hojné míře neukládají do tukových zásob.

Ale samozřejmě si musíš hlídat množství, ideální je sníst asi 10 kousků denně. Vhodným zákuskem může být směs ořechů s rozinkami a podobně. Ořechy samozřejmě musíš konzumovat v přirozeném stavu, solené jsou nezdravé a pražené už zase obsahují tuky navíc.

Můžeš si dát i zmrzlinu

I při dietě si můžeš dopřát zmrzlinu, jen si ji musíš udělat doma a pořádně ohlídat, co do ní dáš. Takže použij jahody, maliny, borůvky, nebo třeba rybíz. Budeš potřebovat hrníček mraženého ovoce, čtyři kostky ledu, půl litru mléka a špetku vanilky s třinovým cukrem. To vše rozmixuj a máš skvělou pochoutku, kterou své dietě příliš neublížíš.3 hlasů
Vaše hodnocení