Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte potíže s usínáním? Váš mozek se nechce uklidnit a vy neustále přemýšlíte nad nákupním seznamem nebo jinými záležitostmi? Možná za to může mobilní telefon na nočním stolku!

ODBORNÍCI VARUJÍ: Neměj mobil u postele, jinak ti hrozí velké problémy

Sms
zdroj: Thinkstockphotos Sms
aktualizováno 24.03.2014, 00:00 | 24.03.2014, 00:00 | TN.cz / pet

Máte potíže s usínáním? Váš mozek se nechce uklidnit a vy neustále přemýšlíte nad nákupním seznamem nebo jinými záležitostmi? Možná za to může mobilní telefon na nočním stolku!

Podle britského průzkumu má osm lidí z deseti u sebe telefon i v noci. Polovina lidí ho používá jako budík. Ale odborníci to rozhodně nevidí rádi. Obávají se efektu "hyperostražitosti", jejímž následkem je to, že náš spánek bude narušen a nebudeme ho mít v takové míře, v jaké ho potřebujeme.


Usínání a spánek  vedle mobilu podle nich může vyvolat i nespavost a další problémy. Existují totiž dokonce teorie, že spánek s telefonem u postele může způsobit závratě a bolesti hlavy.

 

Mobil v posteli
(Foto: isifa.com)


Neškodí jen mobily, ale i svítící zařízení


Doktor Guy Meadows, londýnský specialista na poruchy spánku, vidí hlavní problém ve světle, jež elektronická zařízení v ložnici vyzařují. Světlo stimuluje buňky v sítnici, které vysílají zprávy do mozku a informují tělo, kolik je hodin.

 

"To kontroluje uvolňování hormonu melatoninu, po kterém se člověk cítí ospalý, a bdělého hormonu - kortizolu, " popisoval celý proces deníku Daily Mail doktor Meadows. Předpokládá se, že všechna umělá světla, ať už z běžných žárovek nebo fluorescenčních pásek, inhibují uvolňování melatoninu, který nás pak udržuje déle vzhůru. Ale světlo z mobilních telefonů může mít ještě silnější účinek. 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak zachránit utopený mobil? Chce to rychle jednat
Přes mobil se milujeme i rozcházíme! Jak jsi na tom ty?
Nejsi závislá na mobilu?

 

Světlo, které vyzařují telefony, tablety, nebo čtečky, obsahuje velké množství modré - to znamená, že mají větší stimulační účinek. "Víme, že kvůli pigmentu takzvanému melanopsinu, jsou buňky v sítnici nejvíce citlivé na modré světlo," sdělila profesorka Debra Skeneová z univerzity v Surrey.

 

 

Studie z roku 2008 uvádí, že účastníci dosáhli hlubokého spánku v průměru o šest minut déle poté, co byli vystaveni záření z mobilního telefonu. Strávili také v průměru o osm minut méně času v nejhlubší fázi spánku, která je považovaná za nejvíce osvěžující část spánkového cyklu.


Televizní obrazovky sice také vydávají modré světlo, ale s mobily má člověk zdroj světla blíž k očím. To je důvod, proč odborníci radí, aby člověk přestal telefon či počítač používat dvě až tři hodiny před spaním. Dokonce i krátké záblesky světla - například upozornění na zprávu nebo pouhá kontrola telefonu - může mít vliv.6 hlasů
Vaše hodnocení