Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hubneš, a proto ses začala hýbat? Nejde ani tak o co nejvyšší tempo, ale především o výdrž.

Pět nejlepších sportů na hubnutí. A pozor, tyhle nefungují!

vhodné sporty
zdroj: Thinkstockphotos vhodné sporty
aktualizováno 12.10.2015, 00:26 | 12.10.2015, 00:25 | krasna.cz/raw

Hubneš, a proto ses začala hýbat? Nejde ani tak o co nejvyšší tempo, ale především o výdrž.

Možná už jsi to zažila. S nadšením ses vrhla do nějakého sportu, ale po dvou týdnech dřiny jsi zjistila, že vážíš pořád stejně, ačkoli jsi každý den svlékala úplně propocené oblečení a druhý den ses nemohla pořádně hnout.

 

Mohlo to mít dvě příčiny – buď jsi na druhé straně zároveň přidala na porcích a únavu po sportu jsi zajídala nebo jsi zvolila nevhodný druh pohybu. Případně špatné tempo, což je bohužel častá chyba. 

 

 

 

Běž nebo se jinak hýbej tak, abys mohla ještě mluvit
Dobře je to vidět třeba na běhu. Hubnout se jim samozřejmě dá a to docela rychle, ovšem nemá smysl, abys z domova vyběhla co nejvyšším tempem a po pouhých pár stech metrech ho zvolnila na vyčerpanou chůzi. 

 

Je to samozřejmě lepší, než kdybys nedělala nic, ale tuk se začne spalovat až po dvaceti třiceti minutách. Z toho je jasné, že musíš nasadit rychlost, kterou vydržíš alespoň půl nebo lépe tři čtvrtě hodiny.

 

Na druhou stranu, příliš ležérní tempo taky nefunguje. Ideální rychlost, a platí to i pro jiné sporty, snadno poznáš pode toho, že ti ještě umožňuje občas něco prohodit, ale na zpěv už by to například nebylo. Hnát se rychlostí, při níž sotva popadáš dech, natož abys mohla cokoli pronést, je taky zbytečné. Tak by si spálila jedině nějaké cukry a úplně se vyčerpala, s tuky by to stejně nehlo.

 


A ještě jedna věc: není potřeba, abys se takhle hodně hýbala denně. Dokonce se to ani nedoporučuje, protože svaly potřebují regenerovat. Třikrát až čtyřikrát týdně stačí.

 

 


Zkus tyhle sporty, při správném tempu jimi zhubneš
1. Chůze
Možná ti chůze připadá nudná stejně jak letáčky českého kubu turistů, ale tak to není. Když se naučíš v běžném životě rychle chodit třeba míso popojíždění MHD a zkombinuješ to se třemi vycházkami týdně v délce pět až deset kilometrů v ostrém tempu, po pár týdnech už budeš moci pozorovat první výsledky. Nezapomeň zapojovat i horní polovinu těla, mysli na to, co děláš s rukama a taky zhluboka dýchej.

 


2. Běh
Funguje skvěle. Ale ještě více než u chůze jsou tady důležité vhodné boty a správná volba terénu. Zkus si najít trasu, která vede po měkkých a přitom snadno schůdných lesních cestách, kdyby vedla převážně po asfaltu, klouby ti rozhodně nepoděkují Zvláště ne, pokud máš nějaké to kilo navíc. Běhej třikrát týdně půl až tři čtvrtě hodiny, až se ti zlepší kondice, můžeš trochu přidat. Když si na běh zvykneš, může ho v zimě vystřídat za běhací pásy v posilovně

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Honí tě chutě na sladké? Triky, kterými je konečně přelstíš

Jím to samé jako kamarádka, ale tloustnu. Jak to?

Naučte se jezdit na kole tak, abyste hubli!3. Tréninkový program v posilovně
Nech si ho sestavit na míru a raději opakovaně zdůrazni, že ti jde krom zpevnění postavy o zhubnutí, nikoli o nárůst svalové hmoty. Protože trenéři to někdy považují za hlavní cíl a neuvědomují si, že o to každý nestojí. Zkus najít posilovnu zaměřenou jen na ženy, mívají v tomto směru větší pochopení. A chtějte takzvaný kruhový trénink.

 


4. Fitness tanec
Zkus hodinu některého z moderních tanců nebo prostě cviční na hudbu, jedno, zda to bude zumba nebo některá z dalších podobných odnoží, které nabízejí fitness centra. Je ale dobré najít zkušeného lektora, který vede hodiny tak, aby se svaly nejdříve zahřály a dostaly do vysokého tempa, po nichž by měla následovat nenápadná posilovací fáze, která tělo zpevňuje a zároveň se díky předchozímu vyššímu tempu spalují tuky.

 

 
5. Tae-bo
Perfektní na formování postavy i na hubnutí, ideální pro ty, kdo už mají slušnější kondici a zároveň nemívají potíže s koordinací. Fyzicky náročný sport v sobě kombinuje prvky bojové umění i baletu, tempo určuje instruktor, ale pokud by na vás bylo moc rychlé, zvolníte, abyste si udržela tepovou frekvenci vhodnou pro spalování tuků.

 
Pozor, tohle vůbec nemusí zabrat: kolo a plavání
Zdánlivě podobné sporty, které však nemusí přinést valný úspěch, pokud jde o shazování přebytečných kil? Například jízda na kole – pokud jezdíte příliš pomalu, nemusí ani padesát kilometrů týdně znamenat, že budete hubnout. K tomu je podobně jako u běhu potřeba především určitá rychlost a zároveň vytrvalost.

 

Mnoho lidí jezdí na kole příliš pomalu a na druhou stranu, na spinningu zase moc rychle. Na spalování tuků většinou nedojde ani při plavání – aby se to dařilo, musíte urazit nejméně 40, ale lépe 60 bazén ve slušném tempu a pokud možno ve vodě teplejší než je pětadvacet stupňů.11 hlasů
Vaše hodnocení