Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ať se rozhodneš pro některou z redukčních diet, nebo prostě jen podle svého citu snížíš příjem kalorií a dodáš pohyb, je vždy nutné připojit i dostatečný pitný režim.

Pitný režim nutný pro tvůj hubnoucí plán

aktualizováno 22.05.2012, 00:00 | 22.05.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Ať se rozhodneš pro některou z redukčních diet, nebo prostě jen podle svého citu snížíš příjem kalorií a dodáš pohyb, je vždy nutné připojit i dostatečný pitný režim.

Jak ti pomohou tekutiny v boji s nadbytečnými kily? Tvrzení, že hlad je převlečená žízeň, je jen začátkem složitého hospodaření organismu s tekutinami. Pojď se na něj podívat zblízka.

 

V závislosti na váze, věku a životním stylu člověk ztrácí denně průměrně 2,5 až 3 litry vody. Nemluvíme tak jen o vylučování trávicím traktem, ale i o pocení či dýchání. Část samozřejmě znovu přijme prostřednictvím jídla (což je v redukčním režimu méně, než obvyklých 500 ml) a zbytek je potřeba pro udržení rovnováhy doplnit pitným režimem. V případě zvýšené fyzické aktivity, nebo vysokých teplot, je potřeba ještě přidat. A protože je dobré úbytek váhy podpořit aerobním pohybem, je to přesně ten případ. Pro začátek je dobré si uvědomit, že příjem tekutin by měl být dodržován v průběhu celého dne. Jednorázové zavodnění těla – tedy náhlé dohánění zanedbaného režimu, příliš zatěžuje ledviny a z těla odplavuje potřebné minerály.

 

Při odbourávání tukové tkáně dochází k vyplavování toxických látek a prostřednictvím pitného režimu dochází k jejich vylučování z těla. V opačném případě přichází bolesti hlavy, únava, křeče, pokles fyzické i psychické výkonosti či dehydratace pokožky. A stejně jako pravidelný přísun jídla je i dostatečné zavodňování organismu prevencí zbytečného zadržování tuků, potažmo vody.

 


Co můžeš pít bez obav?


I přes obvyklá doporučení vhodné konzumace neslazených čajů, patří bohužel čaj mezi tekutiny, obsahující kofein. Jak je známo, kofein patři mezi látky, které tělo odvodňují. Silný čaj, káva i alkohol se mezi tekutiny nepočítají. Stejně tak koncentrované i 100% džusy nejsou pro organismus v redukční fázi ideální. Často jsou slazené a i přes žádoucí obsah vitamínů obsahují příliš velké množství energie. Variantou jsou pak balené pitné vody, nebo voda z kohoutku, které však mohou být cítit chlorem, pro který je potřeba vodu nechat několik hodin odstát, nebo použít filtrační konvici. Navíc neobsahují žádné prospěšné látky, kterými mohou být balené minerální vody obohacené. Mineralizované vody jsou zdrojem prvků, které naše tělo potřebuje ke správnému vývoji a neumí si je mnohdy samo vyrobit. Sleduj ovšem etikety, ne každá balená voda obsahuje tyto minerály v doporučených limitech. Vsaď na osvědčené nápoje, například minerálka Ondrášovka obsahuje vápník, hořčík, draslík a nízký obsah sodíku, díky čemuž je vhodnou variantou pro denní pitný režim.

 

 

Hlad je převlečená žízeň?

 

Dehydratovaný organismus opravdu může vyvolat pocit hladu. Tělo vysílá signál, že potřebuje doplnit tekutiny, a ten často mylně dekódujeme jako pocit hladu a snažíme se jej zahnat jídlem. Obecně lze doporučit vypít sklenici vody po probuzení, před každým jídlem (alespoň pět porcí denně) a jako pomůcku si na stůl v práci postavit láhev minerálky, aby ti připomínala, kolik je potřeba ještě vypít. A než si na režim zvykneš, poslouží i jako „pamatováček“, že se zrovna teď musíš trochu napít. Pokud v době oběda nebude láhev poloprázdná, je potřeba v pitném režimu trochu přidat.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Objev kouzlo čajů 3. díl: Bílý čaj
Málo piješ? Víme, co to dělá s tvou krásou
Energy drinky: víš, co piješ?

 

Věděla jsi, že…


• Dýcháním za den ztratíš až 0,4 litru vody denně.
• Plnotučné mléko obsahuje pětkrát méně kalorií, než stejné množství tvrdého alkoholu.
• V banánu je větší množství vody, než ve stejném množství zmrzliny.
• Ovocný 100 % džus, obsahující cukry z ovoce, může být kaloričtější než cola.
• Smažený vepřový řízek (150 g) obsahuje stejnou kalorickou hodnotu, jako litr slazené sycené limonády.
• Minerální vody napomáhají v boji s překyselením žaludku, nemocemi močového ústrojí, bolestmi hlavy, při menstruaci či v boji se stresem.6 hlasů
Vaše hodnocení