Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Často se mluví o tom, že tělu bychom měli dopřát pravidelnou detoxikaci. Ale jak často? A proč vlastně? Čeho máme tělo zbavovat?

Potřebuje naše tělo detox?

Detoxikace
zdroj: Thinkstockphotos Detoxikace
aktualizováno 15.11.2012, 10:51 | 15.11.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Často se mluví o tom, že tělu bychom měli dopřát pravidelnou detoxikaci. Ale jak často? A proč vlastně? Čeho máme tělo zbavovat?

Neposlouchej v tomto ani tak různé poradce, reklmaní slogany a nutriční terapeuty, jako spíše vlastní tělo. Jsi unavená? Je tvá pleť šedá? Je ti často zle od žaludku a bolí tě hlava? Trápí tě rozpraskané koutky a rty, akné, vlasy bez života, celulitida či lámavé nehty? To je jasnější signál, že se tvému organismu něco nelíbí – nebo přebývá.
 

Tyhle faktory totiž mají jedno společné – dávají najevo, že tělo je zanesené. Čím? Do těla se dostává spoustu jedů a těžko odbouratelných látek. Přijímáme je potravou, z kosmetiky a drogerie, se kterou přicházíme do kontaktu, ale i z vody a ovzduší.


Škodíme si my sami


Těmto látkám se nelze vyhnout úplně, jsou všude kolem nás. Přesto ale něco udělat můžeš. Zejména pečlivě vybírat, co jíš a čím o sebe pečuješ.


Mrkni na etiketu svých šampónů, krémů a líčidel. Neobsahují látky, které mohou být dokonce i životu nebezpečné? O těch nejhorších si můžeš přečíst zde. Nenutíme tě, stát se bio-ženou a používat jen přírodní kosmetiku. Kvalitní péči najdeš i v drogerii. Pokud ale chceš své tělo rozmazlit a záleží ti na tom, aby tvá rtěnka, krém či kondicionér byly vyráběny v souladu s přírodou a netestovány na zvířatech, je přírodní kosmetika řešením.


Uprav také svůj jídelníček. Co škrtnout? Nic, nemusíš se vzdávat toho, co máš ráda. Ale určitě ti je jasné, že všechny instantní a zakonzervované pokrmy obsahují hodně éček a konzervantů. Totéž platí pro potraviny s dlouhou trvanlivostí. Škodí ti i nadmíra cukrů, tuků a soli, ale také alkoholu. Zkus je alespoň omezit a najdi zdravější náhražky.


Naopak dostatek vlákniny, vitamínů a důležitých minerálů pomůže tělu s efektivnějším čistěním a zbavováním se již nahromaděných toxických látek. Dopřej si celozrnné obiloviny, sezónní ovoce a zeleninu (prim hraje brokolice, česnek, rukola, avokádo, hlíva ústřičná, červená řepa, zelí), rostlinné bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, ale také klíčky, řasy, koření a bylinky (zázvor, rakytník, kurkuma, skořice).

 

Recept na čistě přírodní detoxikační nápoj najdeš v následujícím videu.

 


Podstatnou roli hraje také pitný režim. Jak se mají odpadní látky vyplavovat ven, když nemají s čím odejít? Vsaď zejména na bylinné čaje, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy a čistou vodu.

 

Ano, existují i různé detoxikační kúry, procedury a doplňky stravy. Nejsou samospásné, mnohdy jde bohužel dokonce o předražené nic. Správnou stravou, dostatkem pohybu a šetrným přístupem k vlastnímu tělu dosáhneš mnohem viditelnějších výsledků.

 


Tělo volá o pomoc

 

Jak poznáš, že tvé tělo si žádá skutečně intenzivní detox? Příznaků je hned několik. Častý pocit únavy a podrážděnosti, problémy se spaním, bolesti hlavy, nechuť k jídlu nebo dokonce trávicí problémy patří mezi ty nejčastější. Pozorovat na sobě ale můžeš i zvýšené pocení, nepříjemný zápach (z úst, ale i potu), bolest kloubů, ztuhlé šlachy a svaly, pocit těžkých nohou, oteklost (zadržování vody)... Zhoršuje se akné a celulitida, vlasy i pleť vypadají mdle a nemocně, častěji můžeš trpět na opary a afty. Tvé oči jsou zarudlé a podrážděné, pokožka citlivá a svědivá, můžou se ti i snáz vytvářet modřiny a různé vyrážky. Signálem je i zvyšující se váha, která ovšem může mít i řadu jiných příčin.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Energy drinky: víš, co piješ?
Málo piješ? Víme, co to dělá s tvou krásou
Málo spíš? Víme, co ti hrozí


Co můžu dělat?


Dopřát tělu občasný detox je jedna cesta, mnohem lepší ale je, najet na takový životní styl, kterým se ke svému tělu budeš chovat šetrně. Brzy se ti to vrátí a navíc – děláš to jen pro sebe.
Na co se zaměřit? Základními orgány v otázce detoxikace jsou játra a lymfatický systém. Těm můžeš pomoci tím, že si budeš v jídelníčku hlídat živočišné tuky, chemicky upravenou stravu a alkohol. Naopak se snaž zvýšit příjem vitamínů skupiny B, hořčíku a kvalitních bílkovin.


Ruku v ruce by měl jít i aktivní styl života a zvýšený pohyb. Tím zrychluješ svůj metabolismus a pomáháš tělu, zbavovat se toxických a odpadních látek.

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Doma.cz radí:

Shoďte 5 kilo za měsíc díky snídani
Mýty o detoxikaci. Jak se věci skutečně mají?


Klidně si zkus jednou za čas dát týden bez tučného masa, mléčných proteinů, živočišných tuků, bílého pečiva, alkoholu, sladkostí a chemických potravin. Na týden se to vydržet dá a tvé tělo bude mít šanci se pročistit. Když ho nebudeš zanášet novými a novými jedy, může se soustředit na ty již získané a v těle schované (a škodící).


Jak poznáš, že na to jdeš dobře? Negativní projevy vymizí a ty se začneš cítit lépe, plná energie, krásnější. Samozřejmě to není otázka dní. Ale spíše týdnů. Výsledek ovšem stojí za to.3 hlasů
Vaše hodnocení