Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ovocné diety mohou dokonce způsobit cukrovku a obezitu.

Pozor na ovocné diety! Místo hubnutí jen kila navíc

Ovoce
zdroj: Thinkstockphotos Ovoce
aktualizováno 11.04.2014, 12:11 | 11.04.2014, 00:00 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Ovocné diety mohou dokonce způsobit cukrovku a obezitu.

Jíst ovoce ve velkém množství může vést k cukrovce, obezitě a jiným zdravotním problémům. Vědci zjistili, že jablečné, banánové a jiné jednodruhové diety hrozí namísto pěkného těla zbytečnými kilogramy.

 

S příchodem jara zveřejňují různé časopisy mnoho receptů jak rychle zhubnout. Hlavní radou bývá ovocná dieta. K snídani banán, k obědu hruška, když si hladový, tak si dej jablko. Ale podle výzkumů, které dělali američtí a britští vědci, člověk, který je pouze na ovoci, spíše zbytečné kilogramy nabere.


"Když se člověk snaží zaměnit jídlo ovocem, jakoby se hned nasytil. Ale zanedlouho je znovu hladový. A je jasné, že nabírá zbytečné kilogramy. Avšak ne kvůli ovoci, ale kvůli tomu, že ovoce vyvolává hlad," vysvětluje dietoložka Marina Chorolová.

 

Kromě toho, že po ovoci se chceme jíst ještě více, vzniká riziko vzniku cukrovky. "Sladké ovoce obsahuje takzvané obyčejné sacharidy nebo cukry. Nadbytečné přijímání cukrů vede k tomu, že krev se stává sladkou. Fruktóza a glukóza, které obsahuje ovoce, postupují do krve. Odpovědný za odstranění přebytečné glukózy z organismu je hormon inzulín, který vylučuje slinivka břišní. Inzulín se snaží nabídnout tuto glukózu buňkám svalů, jater, srdce. Nějaké množství se absorbuje a zbytek se odloží do tuku. Může to vést k obezitě a cukrovce," míní dietololožka Svetlana Isajenková.

 


Neustálá tvorba inzulínu vede k tomu, že buňky ztrácejí citlivost vůči němu. Na odvetu zvyšuje organismus porce inzulínu, který vyrábí. Tak postupně vzniká nedostatek tohoto hormonu. Vede to k cukrovce, kdy jsou nutné pravidelné inzulínové injekce.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Začala jsi cvičit? Naordinuj si k tomu nejvhodnější dietu
Hollywoodským hitem je jodová dieta. Může být ale i nebezpečná!
Diety, kterým se zdaleka vyhni – tady jde o zdraví!

 

Ovoce ano, ale zdravě

 

Ovoce se může jíst jako ovocně-zeleninový salát, aby se zadržel průnik glukózy. Nebo je ho dobré jíst spolu s bílkovinami, například s tvarohem. Existují i další dietní způsoby, které umožňují jíst ovoce, získávat potřebné vitamíny, mikroelementy a strukturní vodu, ale přitom nás chrání před výkyvy hladiny glukózy v krvi.

 

Odborníci tvrdí, že zákeřné je nejen sladké ovoce. Kyselá a dokonce i sladko-kyselá jablka mohou například vyprovokovat gastritidu. A proto se nedoporučuje jíst je nalačno.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ewa Farna zase přibrala. Její poslední snímky šokovaly fanoušky

Myslel, že špatně vidí: Amy shodila 50 kilo, aby překvapila muže1 hlasů
Vaše hodnocení