Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Čím víc budeš při dietě svoje tělo trápit, tím hůř se ti za to pak oplatí.

Přísná dieta nutí lidi jíst nezdravá jídla

aktualizováno 06.01.2011, 19:54 | 07.01.2011, 00:00 | krasna.cz, Famous.cz

Čím víc budeš při dietě svoje tělo trápit, tím hůř se ti za to pak oplatí.

Čím přísnější dietu člověk drží a čím se snaží zhubnout rychleji, tím si zadělává na větší boj s lákavými nezdravými jídly. Podle nové americké studie totiž příliš přísná dieta nutí mozek jednat jako ve velkém stresu, takže ten více touží po jídlech z rychlého občerstvení. A co hůř. I když dieta skončí, jakákoli nová stresující situace vyvolá v člověku opět nutkání přejídat se.


Experti z University of Pennsylvania testovali účinky hladovění na laboratorních hlodavcích. Při dietě vzrostl v jejich mozku pocit hladu a hladina stresového hormonu. Zvířata také při zkrácení příjmu potravy o čtvrtinu zhubla 15 procent své váhy. Když pak dieta skončila, myši se vrátily po normální konzumaci potravy k normální váze.

 

 

Ovšem pokud je experti vystavili stresu, třeba hluku, zvířata začala žrát velmi tučnou potravu a přejídat se. Kontrolní skupina, která dietu nedržela, ale žádné takové známky chování nevykazovala.


„Tyto výsledky naznačují, že držení diety nejenže zvyšuje stres a zhoršuje úspěšné hubnutí, ale také může mozek naprogramovat pro budoucí zvládání stresu,“ uvedla autorka studie Tracy Balová z University of Pennsylvania.

 

Kdo drží drastickou dietu, vystaví stresu mozek, který pak touží po tučných jídlech. Po skončení diety pak jakýkoli stres v práci či rodině vyvolá nutkání opět jíst tučná jídla. A protože dotyčný nedrží dietu, většinou si je dopřeje a přibere.2 hlasů
Vaše hodnocení