Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Respektujte svou individualitu a hubněte. Které zásadní faktory je nutné zohlednit?

Proč ostatní hubnou a vy ne? Možná podceňujete těchto 6 zákonů úspěšného shazování

Cvičení
zdroj: Getty Images Cvičení
aktualizováno 14.01.2019, 16:33 | 14.01.2019, 16:33 | Krásná.cz

Respektujte svou individualitu a hubněte. Které zásadní faktory je nutné zohlednit?

Rozhodla jste se zhubnout a tentokrát jste se do toho vážně opřela. Změnila jste jídelníček, začala jste cvičit, ale výsledky pořád nikde? Je vám to povědomé? Ono hubnutí totiž není nic jednoduchého.

 

Zákon první: Ne každý dokáže zhubnout na první pokus

 

I když máte pocit, že děláte všechno správně a věnujete tomu veškerou svou energii, tak se opravdu může stát, že se vám nepodaří zhubnout hned na první pokus. Hubnutí sice nemusí být u každého snadné, ale pokud se na něj jde systematicky a akceptuje individualitu člověka podle současných poznatků, nemusí být rozhodně noční můrou nikoho z nás. „Chce to píli, vytrvalost, velké odhodlání a především nastavení udržitelných změn,“ tvrdí hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová. Také si ujasněte, co to pro vás znamená „hubnout“. „Jakmile klientky nevidí rychlý úbytek na váze, tak se valné většině z nich okamžitě sníží motivace a ztratí chuť pokračovat ve zdravém stravování i cvičení. Přitom váha je špatný ukazatel – přesnější je úbytek v centimetrech,“ motivuje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Mgr. Kateřina Hollerová. Klidně se zvažte, ať máte o svých pokrocích přehled, ale nezapomeňte měřit obvod problematických partií nebo sledovat, jak vám sedí oblíbené oblečení.

 

Zákon druhý: Aby bylo hubnutí úspěšné, musíte zvolit správný způsob


Zhubnout může každá postava. Jenže každá jinak. „Spalování tuků souvisí s mnoha aspekty, mezi které můžeme zařadit i genetickou výbavu. Stejně tak hraje významnou roli typ postavy (např. véčko, hruška, jablko), zdravotní problémy nebo třeba druh zaměstnání,“ vysvětluje Bartolomějová. Z těchto a dalších důvodů je ideální, abyste měla jídelníček nastavený na míru. Žádný univerzální jídelníček neexistuje, pokud vám tedy kila neubývají, zkonzultujte ho s výživovým poradcem. Může vysledovat chyby v druhu jídla, jeho načasování i množství a upravit ho na míru vašim chutím i potřebám. Při hubnutí je klíčové také správné nastavení tréninku – některé je zaměřené na spalování, jiné na budování svalů a formování postavy, můžete také cvičit nedostatečně intenzivně, nebo naopak až příliš, kdy tělo místo tuků spaluje sacharidy, takže nejen, že nezhubnete, ale ještě se můžete cítit unavená, malátná a hladová.

 

Naše tipy pro zdravější mlsání

 

Nedokážete se hned vzdát oblíbených dobrot? zkuste je vyřazovat pozvolna, třeba přes odlehčenější "náhražky"


 

MÍSTO SLADKÝCH SIRUPŮ

 

Zdravější mlsání - 4
(Foto: Archiv firem)


* Lipový sirup Manufaktura (250 ml, 127 Kč). Lahodný sirup je vyroben z výtažků z lipových a bezových květů, třtinového cukru a vitamínu C. Napomáhá posílení přirozené odolnosti a vitality v období chřipek a nachlazení a co navíc: výtečně chutná.


* Sirup Goji Kustovnice čínská Natural Medicaments (315 Kč, prodává prozdravi.cz). Obsahuje velké množství vitamínů (A, C, E a vitamíny skupiny B), mnoho stopových prvků, minerálů, 5 nenasycených mastných kyselin a spoustu dalších zdraví prospěšných látek. Posiluje obranyschopnost organismu, podporuje správnou činnost ledvin a jater, snižuje krevní tlak a příznivě působí na tvorbu červených krvinek.

 

MÍSTO NUGETY

 

Zdravější mlsání - 8
(Foto: Archiv firem)


* Lískový ořech s mléčnou čokoládou a proteinem Mixitella (250 g, 259 Kč, prodává mixit.cz). 60% lískooříškový krém s prémiovou belgickou čokoládou Callebaut a kvalitním proteinem. Namísto cukru je v čokoládě použito méně kalorické sladidlo maltitol. Mixitella skvěle chutná samotná stejně jako na pečivu, palačinkách, ve smoothies nebo třeba v jogurtu či na banánu.

 

* HealthyCo Proteinella lískooříšková (400 g, 249,90 Kč, prodává kosik.cz). Proteinella je obohacená o syrovátkový proteinový izolát, je bez přidaného cukru a toho přírodního v ní najdete jen 6,6 g na 100 g. Obsahuje vlákninu, zdraví prospěšné tuky, přirozený obsah antioxidantů a vitamínů a také maltitol, sladidlo s kalorickou hodnotou o asi 70 % nižší, než má cukr běžný, navíc má asi o polovinu nižší glykemický index než sacharóza.

 

MÍSTO ČOKOLÁDOVÉ TYČINKY

 

Zdravější mlsání - 3
(Foto: Archiv firem)


* Mixitka bez lepku Káva + Kešu (50 g, 29 Kč, dostupná na mixit.cz). Datlová tyčinka s mletou kávou a kešu probudí tělo i chuťové buňky vydatnou porcí energie bez přidaného cukru.
 

* Emco 100% ovoce Jahoda (30 g, 19,90 Kč, prodává brandnooz.cz). Tyčinka, která obsahuje 100 % ovoce, je naprosto bez lepku a s minimem tuku, neobsahuje žádný přidaný cukr ani palmový tuk. Navíc je bohatá na vlákninu, která je prospěšná pro naše zdraví, protože pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a tím snižuje riziko srdečních onemocnění.

 

* Proteinové tyčinky KetoDiet příchuť Kokos-banán (14 ks, 410 Kč, prodává KetoDiet). Proteinová tyčinka s nízkým obsahem sacharidů.

 

MÍSTO CHIPSŮ

 

Zdravější mlsání - 1
(Foto: Archiv firem)


* Tretter‘s Zeleninové chipsy (90 g, 29,90 Kč, dostupné na brandnooz.cz). Jsou alternativou klasických bramborových lupínků s rozdílem, že se jedná o čistě zeleninové lupínky, které jsou přirozeně bezlepkové a navíc neobsahují škrob.

 

* ProteinPro chipsy s příchutí BBQ s paprikou (56,90 Kč, prodává kosik.cz). Obsahují o 40 % méně tuku než běžné brambůrky a 3x více bílkoviny, tedy proteinu, která by měla patřit do jídelníčku nejen při cvičení.

 

 

Zákon třetí: Jak ovlivňuje hubnutí genetika a morfologie postavy?


Už samotné pohlaví hraje při ukládání tuků významnou roli. „Velkou roli v ukládání tuků a jejich spalování hraje ženský hormon estrogen. Ten se stará o udržení dostatečných tukových zásob pro případné těhotenství. Mužský testosteron zase pomáhá k mohutnějším svalům. Díky vyššímu poměru svalů a odlišnému množství hormonů je tak pro muže obvykle spalování tuků snazší,“ prozrazuje Hollerová.

 

Neméně důležitý je ale i somatotyp, tedy morfologie postavy. Základními somatotypy jsou ektomorf, mezomorf a endomorf, přičemž každý má svá specifika. Ektomorf má rychlý metabolismus. Pálí rychle tuk, ale bohužel i svaly. Endomorf naopak snadno nabírá svaly, ale špatně odbourává tuky. Mezomorf snadno nabírá svaly a udrží si je, při dietách zase lépe ztrácí tukové zásoby. Chcete-li zjistit, jaký jste somatotyp, nechte se změřit u sportovního lékaře.


Cvičení
(Foto: Getty Images)

 

Zákon čtvrtý: Zdraví – jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňující hubnutí


„Zdraví je faktor, který ovlivňuje úspěšnost hubnutí asi ze všeho nejvíce,“ tvrdí Bartolomějová. „Prakticky jakékoliv zdravotní problémy mají na hubnutí negativní vliv. A platí to i o psychických potížích, při stresu, životní nepohodě, při emočně silných prožitcích a v neposlední řadě při únavě, vyčerpání,“ dodává. Je důležité umět vypnout a dostat se do psychické pohody, co se ale týká psychické únavy, ta se ještě více zvyšuje, když tělu chybí pohyb a chřadne. Odpočinek je důležitý, ale pokud propadnete depresím a přestanete se hýbat, jen tím svůj stav zhoršíte. Sport může sloužit jako terapie, dodá vám novou energii.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Získej za 14 dní užší pas o 5 centimetrů
22 rad, jak (p)o Vánocích zhubnout
Jak zhubnout pět kilo za měsíc?

 

Zákon pátý: Jakou roli hraje v hubnutí druh povolání?


Vzhledem k tomu, že každá práce vyžaduje jinou fyzickou a psychickou námahu, má v hubnutí značnou roli. Podle druhu práce by si měl člověk nastavit především jídelníček. „Při sedavém zaměstnání je důležité jíst pravidelně a na jídlo díky neustálým schůzkám nezapomínat, protože pak člověk většinou sní to, co potká jako první, a zelenina to bohužel nebývá. Vhodné je si jídlo chystat s sebou, pouze tak budete mít přehled o tom, kolik a co toho za den sníte,“ radí Bartolomějová.

 

Jelikož je při sedavém zaměstnání pohyb značně omezen, je vhodné snížit příjem sacharidů, především těch jednoduchých. Neznamená to ale, že máte hladovět nebo sacharidy zcela vynechat. Vybírejte však takové, které nemají příliš vliv na hladinu krevního cukru, např. zeleninu, méně sladké celé ovoce, nikoliv smoothies, luštěniny. Věnujte pozornost dostatku bílkovin a nevyhýbejte se ani tukům.

 

Práce v kanceláři
(Foto: Getty Images)

 

Jestliže máte naopak fyzicky náročnou práci, pak si můžete dopřát o něco větší množství jídla než kolegyně z kanceláře, ale na fastfoody či sladkosti zapomeňte. „Ideální jsou například celozrnné těstoviny s tuňákem, vejcem a zeleninou nebo přírodní plátky kuřecího masa na zelenině s vařenými bramborami,“ radí Bartolomějová. Nejnáročnější na plánování jídla to mají ti, kteří pracují na směny, ale žádné výmluvy! Pokud si jídlo na směnu nachystáte s sebou a budete jíst pravidelně, neohrozí vaše hubnutí ani nároční noční směny.

 

Zákon šestý: Nemáte čas na cvičení? Zkuste kruháč


Doba je hektická, ale často jsou to jen výmluvy, které nás dělí od toho, čeho chceme dosáhnout. Na druhou stranu náročná práce, starost o rodinu a další zájmy někdy opravdu neumožňují trávit hodiny týdně v posilovně. Pokud se sebou chce žena skutečně něco dělat, pak si ale čas na cvičení najde. Raději cvičte doma než vůbec, odpadá vám čas na přesun do posilovny. Nemusíte navíc cvičit vcelku, klidně si dejte pár kliků, než se vám uvaří voda na kafe, sklapovačky a angličáky při večerních zprávách, vydržte v planku, než se děti obují a obléknou. Každá minuta se počítá. Pokud máte čas vyrazit do tělocvičny jen jednou týdně, volte co nejkomplexnější druh pohybu. Skvělou volbou je funkční nebo kruhový trénink, kdy střídáte různé stroje, pomůcky a stanoviště a při cvičení se zaměřuje jak na různé tělesné partie, tak na posilování a aerobní cvičení.0 hlasů
Vaše hodnocení