Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

K častým onemocněním dolních končetin patří i křečové žíly. Ty nejsou, jak si mnoho lidí myslí, pouze estetickou vadou, ale mohou představovat i zdravotní problémy. Je proto důležité s jejich léčbou neotálet.

První příznaky křečových žil: Tyhle signály nepodceňujte

Bolest nohou
zdroj: Getty Images Bolest nohou
aktualizováno 22.10.2018, 00:00 | 22.10.2018, 00:00 | Krásná.cz

K častým onemocněním dolních končetin patří i křečové žíly. Ty nejsou, jak si mnoho lidí myslí, pouze estetickou vadou, ale mohou představovat i zdravotní problémy. Je proto důležité s jejich léčbou neotálet.

Křečové žíly, neboli varixy, patří k častým žilním onemocněním a trápí až 50 procent lidí. Nejvíce pak nad 50 let, a od šedesáti let jimi trpí skoro každý druhý člověk. U mnoha lidí se pak, nezávisle na věku, objevují varixy či tzv. metličky (drobné křečové žíly).

 

Proč nás křečové žíly trápí?

 

„Základním faktorem pro vznik varixů je porucha pevnosti žilní stěny. V důsledku přetlaku v žilním systému dochází k rozšíření žil a k poruše funkce žilních chlopní, ‚ventilů‘, což znamená, že v rozšířených žilách chlopně nedomykají, krev se městná v žilním řečišti a vznikají křečové žíly. Hlavní podíl má genetická predispozice, tedy dědičnost a dalšími vedlejšími faktory jsou například sedavé zaměstnání, nebo obezita“, vysvětluje cévní chirurg MUDr. Tomáš Kneifl z Perfect Clinic. Speciálně u žen je riziko vzniku spjaté především s hormonálním cyklem a těhotenstvím. Přítěží je také kouření, nedostatek aktivního pohybu nebo naopak příliš velká fyzická zátěž či dlouhé stání.

 

Mezi prvními příznaky jsou:
viditelně rozšířené žíly na nohou (tzv. modré kresby žil)
časté otoky a bolesti dolních končetin
těžké a unavené nohy
pocit mravenčení
křeče

 

Kolena
(Foto: oficiální zdroj)

 

 

V počátečních fázích se opravdu může jednat spíše o vadu na kráse, ale čím dříve začneme problém křečových žil řešit, tím si více v pozdějším věku ušetříme bolestí, ale hlavně komplikací. První léčbou je nošení kompresních punčoch. Podle závažnosti vašich obtíží vám lékař předepíše punčochy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Také si pokládáš nohu přes nohu? Pak ti hrozí ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY
Hormonální antikoncepce a křečové žíly: Může je skutečně zhoršit + jak se bránit?
Strie, celulitida, křečové žíly: i ty tě hyzdí. Jak na ně?


Nebojte se pohybu a včasného vyšetření


Cílená prevence vzniku křečových žil neexistuje. I když je sedavé zaměstnání rizikovým faktorem vzniku varixů, jistě kvůli rozvoji křečových žil zaměstnání měnit nebudete, nicméně aktivní pohyb lze brát jako určitou prevenci proti zhoršení projevů křečových žil.

 

Pohyb, který uleví

Kromě chůze, běhání a kola existují i speciální cviky zlepšující cirkulaci krve v problematických místech.
 

Vytáhněte se na špičky, přenášejte váhu postupně ze špiček na paty a zpátky. Přiberte malý míček či měkkou podložku. Tu pak sešlapujte špičkou s tím, že pata zůstává po celou dobu opřená o zem a nezvedá se.
 

Choďte střídavě po patách a po špičkách. Vyzkoušet můžete také obměnu cviku, kdy budete chodit střídavě po vnitřních a vnějších hranách chodidla.
 

Vsedě se střídavě opírejte o špičky a o paty.
 

Vsedě natáhněte nohy před sebe a pomalu postupně propínejte a krčte chodidla střídavě jedné a druhé nohy.

Vyzkoušet můžete také variantu, kdy budete nejprve pokrčovat a natahovat jednu nohu a až poté druhou.
 

Vleže s nataženými nohami a propnutými špičkami kružte kotníky, nejdříve jedním, pak druhým směrem. Na každou stranu opakujte 10krát.
 

Vleže zvedněte obě končetiny a střídavě krčte a natahujte prsty.

 

Odlehčete svým nohám


Křeč v končetinách může mnohdy znamenat nedostatek hořčíku, proto je vhodné začít léčbu doplněním minerálů a vitaminů. Důležité jsou zejména vitaminy B, E a C, z minerálů pak zmíněný hořčík a křemík, který zpevňuje cévy a napomáhá zvyšovat imunitu. Žádoucí je také úprava jídelníčku, pokuste se snížit spotřebu živočišných produktů zvyšujících cholesterol a dbejte na dostatečný pitný režim. Vyplatí se zařadit také bylinkové čaje na pročištění krve, zejména kopřivový, pampeliškový či z měsíčku lékařského.

 

Sexy nohy
(Foto: Profimedia)


První pomocí, když nohy po dlouhém a namáhavém dni bolí, je jejich umístění na vyvýšené místo například vypodložením dekou či polštářem. Výborně se také osvědčila lázeňská terapie nazývaná Kneippova metoda, spočívající v působení střídavě teplé a studené vody na bolavé končetiny. Zkuste tuto metodu zařadit na konec každovečerního sprchování a odměnou vám bude mimo úlevy od bolesti také úbytek celulitidy. Po koupeli je ještě vhodné postižená místa promazat chladivým gelem nebo krémem.


Pokud již pozorujete křečové žíly nebo již máte nějaké projevy žilní nedostatečnosti, je na místě provést cévní vyšetření, po němž je navržena jedna z možností léčby, operační či neoperační. Díky moderním miniinvazivním metodám je operační léčba šetrná a vysoce učinná.

 


Moderní metody léčby


V dnešní době se nutně nemusíte trápit bolestivostí a dlouhou rekonvalescencí po operačním, chirurgickém řešení, protože existují miniinvazivní, efektivní zákroky v léčbě varixů. Například technika laserové ablace žil, která probíhá za pomoci ultrazvuku. Další variantou jsou radiofrekvenční moderní zákroky či nejnovější metoda uzavření žíly pomocí biologického lepidla, anebo například sklerotizace, jejíž podstatou je aplikace sklerotizační látky do křečové žíly, která žílu uzavře a ona se časem vstřebá. Tento zákrok je spíše zákrokem estetickým, nemá výslovně léčebný charakter.

 


„Prakticky u všech miniivazivních endovenózních metod jde o stejný princip – ‚nemocnou žílu‘ vyřadíme miniivazivně a bezpečně z provozu injekčním zavedením kanyly a jejím ‚zatavením‘, jako např. u laseru, a po pár týdnech se žíla přemění ve vazivovou tkáň, prakticky ‚zmizí‘. Výkon nevyžaduje pracovní neschopnost ani výrazná omezení,“ říká MUDr. Tomáš Kneifl z Perfect Clinic.0 hlasů
Vaše hodnocení