Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Litrovka coly nebo plechovka energy drinku sice umí spolehlivě dobít, o jejich vlivu na naše zdraví ale radši nebudeme mluvit. Co dodá energii stejně spolehlivě, ale mnohem zdravěji?

Šprtat do rána a neusnout při hodině? Známe spolehlivé dobíječe energie

Dívka, učení
zdroj: Thinkstockphotos Dívka, učení
aktualizováno 04.10.2018, 16:17 | 04.10.2018, 16:17 | Krásná.cz

Litrovka coly nebo plechovka energy drinku sice umí spolehlivě dobít, o jejich vlivu na naše zdraví ale radši nebudeme mluvit. Co dodá energii stejně spolehlivě, ale mnohem zdravěji?

Občas se prostě člověk nad učením zapomene dlouho do noci, nebo mu hlava padá únavou při hodně dlouhé a nudné hodině. Jak se rychle a zaručeně nastartovat, a nemuset se napájet dokola jen kafem, colou nebo energy drinky? Příroda vymyslela povzbuzovatel pestrou škálu.

 

Škola klada pořádné nároky na naše soustředění, učení a paměť. S náročnými situacemi, které se ke studiu pojí, přitom mohou pomoci bylinky. Některé se hodí při učení a s pamětí, jiné umí bojovat se stresem.


Aby šlo učení od ruky


Schopnost efektivního učení závisí na řadě faktorů. Svoji roli hraje prostředí, osobní předpoklady jedince, studovaná látka, aktuální nálada i míra sebekázně. Podpořit učení a usnadnit schopnost soustředit se na danou látku však mohou pomoci i bylinky. Velký význam pro podporu učení má hned několik bylin, které jsou využívány již odedávna. Jedním z nejvíce užívaných prostředků je gotu kola, která rozšiřuje cévy, prokrvuje mozek, a tím i podporuje paměť. „Pro celkovou podporu činnosti mozku lze využít také eleuterokok neboli čertův kořen nebo také ženšen. Oba zklidňují centrální nervovou soustavu, prokrvují mozek a celkově tedy podporují jeho činnost i myšlení,“ doporučuje bylinkářka ze společnosti Naděje Jarmila Podhorná.

 


Aby paměť lépe sloužila


Jinan dvoulaločný, známější pod názvem ginkgo biloba, patří u studentů k velmi populárním přírodním pomocníkům. Dostupný je v podobě nejrůznějších doplňků stravy, ještě účinnější je však gemmoterapeutikum z jeho pupenů. To povzbuzuje mozkovou činnost i výkonnost a přispívá k podpoře dobré paměti i v postupujícím věku. Pozitivní účinky na paměť má jinan hlavně díky tomu, že jeho pravidelné užívání vede k rozšiřování cév, především v hlavě. Díky podpoře krevního oběhu pomůže jinan také při nedokrvování dolních končetin, což obzvláště dívky při dlouhých večerech v knihách určitě ocení. Jinan dvoulaločný má navíc příznivý vliv rovněž na zrak a sluch.


Aby učení celou noc nebylo problém


Každý student se čas od času dostane do situace, kdy potřebuje strávit učením celou noc. Jak ale pomoci organismu překonat únavu, a ještě být při studiu efektivní? Využít lze například maralí kořen (seženete ho třeba ve formě tinktury), jenž je znám svým pozitivním vlivem na paměť, ale též tím, že způsobuje nespavost. „Maralí kořen navíc usnadňuje adaptaci na stres, stimuluje životní procesy, obranné procesy a urychluje rekonvalescenci,“ doplňuje bylinkářka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zvládat školu a nezbláznit se z toho?!
Přepadá tě při učení únava? Pryč s ní!
Základní pravidla učení, která musí znát KAŽDÝ student


Aby stres neměl šanci


Důležité zkoušky jsou často velmi stresující záležitostí. Dlouhodobý stres a napětí však nejsou pro organismus zdravé. Pomoci může například tinktura z levandule a bakopy. „Levandule pomáhá podporovat koncentraci, paměť a pozornost, kromě toho ale podporuje i dobrý spánek a pomáhá udržovat optimální mentální stav i během stresových situací,“ komentuje Podhorná.


„Pro dobré fungování mozku, podporu paměti a zlepšení koncentrace můžeme též využít gemmoterapeutikum z bakopy. Tato bylina podporuje spánek a chrání organismus před škodlivými účinky kyslíkových radikálů?“ radí bylinkářka.

 


Vsaďte na královský zelený čaj


Matcha je jemně mletý zelený čaj z Japonska. Obsahuje množství vitamínů A, C, E, minerálů, vlákniny, antioxidantů, aminokyselinu L-theanin, která uvolňuje mysl, ale zároveň zvyšuje koncentraci, anebo teofylin, kterému se říká čajový kofein. Ten je svým účinkem srovnatelný právě s kofeinem obsaženým v kávě, ale na rozdíl od něj se uvolňuje postupně po dobu 3-6 hodin.


Čaj matcha je výjimečný tím, že se jako obyčejné zelené čaje nelouhuje, respektive se jeho listy nevyhazují. Čajový prášek se ve vodě nerozpustí a pije se i s jemně namletými listy čajovníku. Díky tomu pitím matcha čaje konzumujeme větší množství tělu prospěšných látek, než je tomu při pití běžného čaje.

 

Dále s únavou pomohou:


* guarana chrání před škodlivými vlivy stresu, podporuje imunitní systém a příznivě ovlivňuje psychickou a fyzickou životaschopnost
* máta podporuje přirozenou obranyschopnost těla a přispívá k lepšímu spánku
* skupina vitamínů B se podílí na aktivaci přirozené energie v těle

 

 

Ochutnejte:

 

Energizující nápoje
(Foto: Archiv firem)


* Čajová směs Pickwick Energie (10 sáčků, 45,90 Kč). Únavu zaženete, a ještě posílíte svou obranyschopnost.
 

* Matcha Bio Tea Harmony (30 sáčků po 2 g, 299,90 Kč, prodává kosik.cz). Je balený do jednotlivých porcí, které si můžete vzít kamkoli s sebou, čaj udržují čerstvý a usnadňují jeho přípravu.
 

* Cereální koktejl Shake-it Matcha Detox (175 g, 5 porcí, 139 Kč,prodává shake-it).cz Směs obsahuje ovesné vločky bez lepku, chia semínka a rýžový protein, dále matcha tea, baobab, moringu, spirulínu nebo chlorelu. Skvělá rychlá snídaně nebo zdravá svačina, která nezatíží, naopak pomůže s detoxikací, posílí paměť a koncentraci a stimuluje imunitní systém.
 

* Mana Roots Mystery Cola (330 ml, 36,90 Kč, prodává kosik.cz). Od ostatních kolových nápojů se liší barvou a také netradiční chutí, která pojí vyvážený poměr bylinek, koření, přírodního karamelu a přírodního kofeinu získaného z pravých kolových ořechů. Navíc neobsahuje žádná éčka.0 hlasů
Vaše hodnocení