Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kdy ti začnou růst prsa? Prospívá jim cvičení, nebo škodí? Jaká podprsenka je nejlepší? Kolem našeho poprsí vyvstává spousta otázek. Máme pro tebe důležité odpovědi.

Tajemství krásných, velkých a pevných prsou odhaleno

Výstřih
zdroj: Getty Images Výstřih
aktualizováno 17.06.2019, 00:00 | 17.06.2019, 00:00 | Krasna.cz/trm

Kdy ti začnou růst prsa? Prospívá jim cvičení, nebo škodí? Jaká podprsenka je nejlepší? Kolem našeho poprsí vyvstává spousta otázek. Máme pro tebe důležité odpovědi.

Jestli chceš mít prsa pěkná a pevná, je důležité, aby ses o ně správně starala. Ve tvém věku ještě nevyžadují přílišnou péči, jen šetrné zacházení. Dej si pozor, abys jim neškodila – škodí to jak jejich vzhledu, tak – a to především – jejich zdraví.

 

Prsa všech velikostí jsou přitažlivá. Někomu se líbí drobnější, jinému plné poprsí. Důležité je, aby byla pevná a "nehyzdily" je nedostatky, jako strie, pupínky nebo zdeformování v důsledku nošení nevhodné podprsenky.

 

Menší nebo větší?

 

Mrzí tě, že k tobě příroda nebyla, co se prsou týče, příliš štědrá? Možná bys za to měla spíše děkovat. Malá prsa jsou praktičtější. Nepřekážejí, což oceníš zejména při sportu, navíc si dlouho udrží pevný a pěkný vzhled. Čím větší a těžší prsa, tím rychleji se na nich projeví gravitace a budou povolená a pokleslá. Navíc z velkého poprsí může bolet v zádech, také můžeš mít tendenci se hrbit, což nikomu na kráse nepřidá.

 

Prsa jsou tvořena mléčnou žlázou a pak spoustou tuku. Můžeš tedy počítat s tím, že se ti prsa s přibývajícím věkem a zpomalujícím se metabolismem znatelně zvětší. Tělo každého z nás si ovšem ukládá tuky rozličným způsobem, takže se určitě nepokoušej se k objemnějšímu hrudníku projíst. Tuk by se ti totiž mohl ukládat i tam, kde nechceš – na stehnech, bocích a bříšku.

 

Spodní prádlo Ann Christine
(Foto: Archiv firem)
 

 

Pevnost především

 

Která prsa považují kluci a muži za nejatraktivnější? Není ani tak důležité, zda se na cedulce tvé podprsenky skvěje označení 75 A nebo 95 D. Důležité je, aby byla tvá prsa pevná, pěkně tvarovaná a kulaťoučká.

 

Boj s gravitací je běh na dlouho trať. A nikdy není příliš brzy začít. Pevnost poprsí můžeš podpořit zejména cvičením, ale také zdravou životosprávnou, udržováním štíhlé linie, také se doporučuje nekouřit a méně se slunit. V pubertě, když tloustneš, a pak samozřejmě v těhotenství, je dobré prsa dvakrát denně promazat mastnějším krémem nebo olivovým olejem. Jinak si vystačíš s krémem, který pleť zvlhčí.

 

Mezi cviky je nejlepší tento: Spoj dlaně před hrudníkem, tlač je proti sobě a zase povoluj, opakuj třicetkrát ráno a večer. Další cviky nalezneš zde.

 

Každé jinak velké

 

Nestresuj se, když máš jedno prso větší než druhé. Máme to všechny. Většinou si toho kluci ani nevšimnou, nebo jim to přijde roztomilé. Pokud máš pocit, že rozdíly ve velikosti tvých prsou jsou již hodně viditelné, můžeš si dopomoct kvalitní podprsenkou s vycpávkami. Žádné experimentování! Místo toho, aby sis do podprsenky cpala několik molitanových vycpávek, nebo ponožky, zajdi si do specializovaného obchodu s prádlem. Zkušená prodavačka ti poradí, jaký typ pro tebe bude nejvhodnější, pomůže ti určit správnou velikost, a také tě naučí, jak s vycpávkami zacházet, aby sis prsa nezdeformovala.

 

Spodní prádlo Ann Christine
(Foto: Archiv firem)
 

 

Nejen krásné, hlavně zdravé

 

O prsa by ses měla starat nejen s ohledem na jejich vzhled. Samozřejmostí by pro tebe mělo být samovyšetření prsou. To prováděj ideálně vždy těsně po menstruaci. Pohmatem můžeš najít případné změny, bulky, cysty a výrůstky. Když si budeš prsa vyšetřovat každý měsíc, budeš je po hmatu dobře znát, takže jakákoli změna ti neunikne. V případě i minimálního nálezu určitě neváhej s návštěvou lékaře, který tě vyšetří odborně. Pokud chodíš na gynekologické prohlídky, můžeš svého lékaře požádat také o pravidelnou kontrolu prsou, nebo o instruktáž samovyšetření.

 

Akné, strie, ekzémy

 

Akné se netýká jen obličeje, strie neohrožují jen náš zadek. I poprsí je v ohrožení. Pokud se ti i v dekoltu tvoří pupínky, zkus při každodenní očistě obličeje zahrnout i tato místa. Pokud by nezabrala běžná kosmetika pro aknózní pleť, poraď se s dermatoložkou. Může ti nasadit léčbu antibiotiky a pak poradit správný postup pro dodržování krásné pleti bez chybičky.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jednoduché triky pro krásnější prsa
Jak získat větší prsa, ale neztloustnout jinde?
Dar, nebo prokletí?

 

Druhým problémem, který naše poprsí postihuje, jsou strie. Na ty trpí především majitelky větších prsou. Pokud začneš v pubertě rychle růst a tvé tělo se zaobluje a získává ženské křivky až moc rychle, pružnost kůže nestíhá a popraská. Bílé, narůžovělé, i nehezky tmavě červené jizvičky jsou tu hned. Co dělat? Nejlepší je prevence. Pokožka potřebuje hydratovat, takže ji každý den po sprše promasíruj tělovým mlékem. Díky tomu bude pružnější, odolnější a také na pohled i na dotek jemná a hebká. Pomůže ti také pití čaje z maliníkového listí, který pomáhá zvyšovat pružnost tkání.

 

Dávek si také pozor, abys nosila kvalitní podprsenku. Syntetické materiály, ale i značné opotřebování tkaniny může pokožku mechanicky poškozovat. S tím mají rovněž problémy majitelky většího poprsí, které se potýkají s každodenním zařezáváním ramínek do kůže. V důsledku toho vznikají nejen drobné oděrky a otlaky, ale i ekzémy a plísně.

 
Správná podprsenka je základ

 

Nosíš správnou podprsenku? V tom totiž dost často dívky, ale i dospělé ženy chybují a nevědomky si deformují poprsí a koledují o zdravotní problémy.

 

Takto poznáš, že ti podprsenka poskytuje potřebnou oporu:

 

❖ Ramínka nejsou povolena, takže podprsenka prsa mírně zvedá.

❖ Ramínka se ale také nezařezávají do pokožky a nezpůsobují viditelné rýhy a bolest.

❖ Kostice se ti nezařezávají do pokožky a nevznikají otlačená místa.

❖ Zapínání tě netlačí nebo neškrtí, a naopak není ani zbytečně volné.13 hlasů
Vaše hodnocení