Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ráda bys unikla chřipkové epidemii a nekonečné únavě z toho počasí venku? Pak je důležité obrnit se dostatkem vitamínů a minerálů. Kde je ale brát, když to, co nabízí supermarkety, má do čerstvé zeleniny a ovoce daleko?

Tajný recept, jak být v zimě fit

aktualizováno 04.01.2012, 00:00 | 04.01.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Ráda bys unikla chřipkové epidemii a nekonečné únavě z toho počasí venku? Pak je důležité obrnit se dostatkem vitamínů a minerálů. Kde je ale brát, když to, co nabízí supermarkety, má do čerstvé zeleniny a ovoce daleko?

Jak si vynahradit deficit vitamínů, pokud nechceš navštěvovat lékárnu v pravidelných intervalech a kupovat si jen doplňky stravy? Zdravé klíčky a výhonky poskytují jednu z možností, jak zůstat i přes zimu fit a posilovat svou obranyschopnost. Zdravé klíčky a výhonky není nijak těžké pěstovat, zvládne to dokonce i malé dítě. Oproti drahé zelenině ze zámoří jsou navíc levnější alternativou v zimních měsících.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jednoduché triky pro super postavu
Chceš se probrat po zimě? Dopřej si jarní detox
Přírodní cesta ke kráse a štíhlé linii

 

Klíčky a výhonky se pěstují ze semínek, a již v nich se nachází důležité minerály a bílkoviny, ale až procesem klíčení se v rostlinkách vytvoří dodatečné vitamíny, jež v semenech nenajdeme. Příkladem je třeba Vitamín C. Mezi další vitamíny, které obsahují zdravé klíčky a výhonky, patří například vitamín A, který se procesem klíčení znásobí až čtyřikrát. U vitamínu C je obsah dokonce 35-krát vyšší v klíčku, než je tomu u semene.

 

 

Zdravé klíčky a výhonky se rovněž mohou pyšnit vápníkem a fosforem, vlákninou, v neposlední řadě i magnesiem, velice důležitým prvkem pro správnou funkci nervového systému. Nějaké zimní splíny tedy nemají šanci. Klíčky současné snižují obsah toxinů a enzymů, a tím zlepšují jejich odbourávání. Mají obrovský nutriční přínos, ale přitom naše tělo nezatěžují nežádoucími cukry a tuky.

 

 

Kde klíčky a výhonky vzít? Můžeš si je jednoduše vypěstovat například ze semínek brokolice, čekanky, čočky, fazolí, sójových bobů, munga, hořčice, řepy, fenyklu, vojtěšky, ředkvičky, slunečnice či rukoly. Poptej se po nich v květince, prodejnách s bio produkty nebo ve speciálních e-shopech na internetu (mrkni třeba na zdrave-klicky.cz). Jejich pěstování není nijak složité. Můžeš si na ně koupit speciální nakličovací misku, která ti usnadní práci a zabráni tomu, aby semínka začala plesnivět. Semena klíčí různě rychle, ale do týdne už můžeš ochutnat první výživnou bombu.


Jak je vlastně konzumovat? Můžeš je chrupkat samotné, nebo je přidat do salátů, posypat jimi chlebíčky nebo chléb s máslem, promíchat s těstovinami či přidat do brambor. Využití se vždy najde.5 hlasů
Vaše hodnocení