Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Prázdniny jsou plné zábavy, sluníčka, letních lásek, ale také sportování a výšlapů. Právě při nich se může objevit nepříjemné zranění s názvem „syndrom dívčího kolene“. Žes o něm dosud neslyšela? Mě bohužel toto léto potkalo, proto se s tebou mohu...

Touhle nemocí trpí hlavně mladé dívky! Pozor na syndrom dívčího kolene

Nohy
zdroj: oficiální zdroj Nohy
aktualizováno 15.09.2018, 00:00 | 15.09.2018, 00:00 | / Andrea Vyhnalíková

Prázdniny jsou plné zábavy, sluníčka, letních lásek, ale také sportování a výšlapů. Právě při nich se může objevit nepříjemné zranění s názvem „syndrom dívčího kolene“. Žes o něm dosud neslyšela? Mě bohužel toto léto potkalo, proto se s tebou mohu podělit o rady, jak na něj.

Jednou ráno jsem se probudila a uslyšela podivný zvuk v noze a pak už mi jen kolenem projížděla ostrá bolest. Stalo se ti taky něco podobného? Tak utíkej, co ti nohy stačí k doktorovi. Mohlo by jít o poranění, které by tě mohlo provázet po zbytek života. Tady je pár otázek a odpovědí.

 

1. Co je to dívčí koleno?

 

Odborně se nazývá chondropatie, spíše se ale hovoří o dívčím nebo také běžeckém kole-ni. Jde o poškození chrupavky pately, která se nachází za čéškou. Chrupavka měkne a už ne-dokáže zajišťovat plynulý pohyb kolene a tlumit nárazy - například při sportu.

 

2. Jak dívčí koleno vzniká?


Pokud hodně zatěžuješ kolena při sportu nebo denně dáváš kolennímu kloubu zabrat nějakou jinou nadměrnou zátěží, třeba zvedáním těžkých věcí, je velká šance, že tě toto nepříjemné onemocnění časem potká. Dívčí koleno může začít zlobit také po opakovaných drobných úrazech, kde si nemusíš uvědomit, že se s kolenem něco děje. Svou roli hraje i genetika. Nejčastěji se s nemocí setkávají dívky od 15 do 30 let, riziko roste při nesprávném držení těla, svalové disproporci a nadváze.

 

Kolena
(Foto: oficiální zdroj)

 

3. Jak poznám, že mám dívčí koleno?


Pokud uslyšíš prasknutí (já jsem slyšela zvuk, jako když se trhá látka), koleno ti oteče a při zátěži koleno bolí, nepříjemná a dlouhá nemoc je tady. Někdy se může přidat i zánět.

 

4. Co dělat?


Určitě neodkládej návštěvu lékaře (ortopeda nebo revmatologa). Ten na základě vyšetření určí, jestli jde opravdu o dívčí koleno, nebo jestli tvoje bolesti mají jinou příčinu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak přežít práci ve stoje, aby tě nohy neboly
9 (zdravých) potravin, které mohou za bolest hlavy i kruté migrény
Trénink pro hodě vytížené! Vyzkoušej 10minutové kardio Samanthy Clayton

 

5.Mám potvrzený syndrom dívčího kolene, co s tím?


Doktor ti většinou předepíše léky na tlumení bolesti a zánětu, poradí ti cviky na zpevnění svalů a pošle tě na rehabilitaci. Při syndromu dívčího kolene musíš až na půl roku úplně vynechat sport. Dobré je brát kloubní výživu (např. Proenzi, Alavis).


6. Musím na operaci?

 

84 % lidí se vyléčí bez operace. Ve zbylých případech je nutná operace.

 

Sečteno a podtrženo, léčba dívčího kolene je složitá záležitost. Dobrá zpráva ale je, že se to dá vyléčit.0 hlasů
Vaše hodnocení