Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Co v zimě jíst, abys posílila svou imunitu a ubránila se zimní únavě i nechtěným tukovým zásobám?

Ideální zimní jídelníček pro tvou štíhlou linii

aktualizováno 28.11.2011, 09:49 | 28.11.2011, 00:00 | Krásná.cz/rozumnehubnuti.cz

Co v zimě jíst, abys posílila svou imunitu a ubránila se zimní únavě i nechtěným tukovým zásobám?

Zima, tma a únava má na náš organismus negativní vliv, ať už si to chceme nebo nechceme připustit. Někdy nás vhání do konejšivé náruče sacharidů, jindy jsme příliš unavení na to, abychom si šli zacvičit nebo se projít. Místo toho popíjíme svařená vína nebo grog a k tomu přikusujeme sladké cukroví. I když do jídelníčku přidáme zdánlivě málo, za měsíc či dva se můžeme divit. Proč vůbec jíme více? Lze se těmto tendencím účinně bránit?

 

Příčin, proč máme v některých obdobích větší chuť na sladké nebo obecně na potraviny převážně sacharidového typu, je několik. Notoricky známou příčinou jsou dlouhé pauzy mezi jídly, špatný výběr potravin z hlediska glykemického indexu - například bílá bageta k snídani namazaná jen džemem nebo nutelou zvýší prudce hladinu glykemie a následně způsobí pokles hladiny cukru v krvi, který podpoří chuť na sacharidy další. Na podzim a v zimě přibývají další faktory, které podporují vyšší příjem energie a touhu po sacharidech. Příjem energie je podle průzkumů v zimě průměrně o 900 kJ vyšší než v létě. Jednou z příčin zimního přejídání je kratší doba denního svitu, a s tím spojená nižší hladina serotoninu.

 

 

Serotonin působí jako neurotransmiter (přenašeč nervových vzruchů) a jeho nižší hladiny jsou spojeny s tendencí k přejídání, problémy se spánkem a zhoršením nálady. Špatnou náladu se snažíme „zajíst“ potravinami bohatými na sacharidy, které na chvíli hladinu serotoninu zvednou, ovšem z následného přibírání se naše nálada může zhoršovat, dostáváme se tak snadno do bludného kruhu.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

V hubnutí ti pomohou OSVĚDČENÍ TUKOŽROUTI
12 rad, jak odlehčit jídelníček
Zhubni pár kil změnou jídelníčku


Jak se můžeš bránit?


1. Jíst 5 x denně, abys během dne nepocítila hypoglykemii (pokles hladiny krevního cukru).
 

2. Snažit se o příjem živin komplexně – abys v každém jídle měla potravinu bohatou na sacharidy s nízkým glykemickým indexem i bílkoviny, doplněné o zeleninu nebo ovoce.
 

3. Akcentovat potraviny bohaté na omega-3 kyseliny (tučnější ryby, řepkový olej, lněné semínko) pro jejich antidepresivní efekt.
 

4. Zařadit do jídelníčku každý den mléko nebo mléčné výrobky (jogurty, sýry) jako výborný zdroj tryptofanu, který se v organismu přemění na potřebný serotonin.
 

5. Vybírat častěji další bohaté zdroje tryptofanu: kuřecí a krůtí maso, vejce, krevety a další plody moře, ovesné vločky, sójové výrobky, mandle, lískové oříšky, jablka, banány.
 

6. Pravidelně cvičit, ale nepřehánět to s intenzitou cvičení, protože po velké námaze může být chuť na sladké vyšší.
 

7. Snažit se co nejvíce pobývat venku za denního světla nebo alespoň být v místnosti, kde jsou okna (tím lze též podpořit produkci serotoninu).


8. Nesnažit se příliš pracovat v noci a krátit délku spánku (po probdělých nebo poloprobdělých nocích trpí většina lidí větší chutí k jídlu a více inklinují ke sladkostem).8 hlasů
Vaše hodnocení