Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Snad žádná dívka není se svým vzhledem spokojená. Ať už se jedná o nadváhu nebo drobnosti v obličeji. Jenže všechno není tak katastrofické, jak se na první pohled může zdát.

Vážně potřebuješ zhubnout?

Problémy s váhou
zdroj: Thinkstockphotos Problémy s váhou
aktualizováno 13.11.2014, 00:58 | 13.11.2014, 00:56 | tej

Snad žádná dívka není se svým vzhledem spokojená. Ať už se jedná o nadváhu nebo drobnosti v obličeji. Jenže všechno není tak katastrofické, jak se na první pohled může zdát.

Určitě jsi už slyšela o problémech mládeže, které se nazývají anorexie a bulímie. Můžeš si myslet, že potřebuješ zhubnout, ale vždy tomu tak není. Máš větší bříško? Nelíbí se ti stehna? Jsou i jiné a lepší způsoby, jak si pomoct. Pokud nechceš skončit jako chodící kostra, nech si poradit dřív, než bude pozdě.

 

Ideální tělesná váha

 

Nikdo ti neřekne, jaká je ideální váha. Jestli trpíš nadváhou, nebo ne, nezjistíš pohledem do zrcadla. Už vůbec neber ohledy na to, zda ti to někdo řekl třeba ve škole. Tělesná hmotnost je poměr mezi tukem, svaly, kostmi, orgány a dalšími tělesnými tekutinami. Každý má váhu trochu jinou a podle toho se odvíjí i ostatní věci. Nepřipadáš si tlustá, ale máš o deset kilo víc, než spolužačky? To přeci vůbec nemusí být známkou nadváhy! Nejlepší formou, jak zjistit ideální váhu, je vypočítání BMI (body mass index). Jenže u toho si dej pozor. Lze to vypočítat pouze u osob, které již přestali růst. Pokud je ti méně jak 18, zjistíš si svou ideální váhu podle této tabulky.

 

16 - 20 Podváha
20 - 25 Ideální váha
20 - 30 Nadváha
30 - 40 Obezita
40 a více Těžká obezita

 

Body mass index

 

Jedná se o nejjednodušší výpočet ideální váhy, kterou zjistíš velmi jednoduše. Postačí ti k tomu vědět dvě čísla – tvou výšku v metrech a váhu v kilogramech. Výsledného čísla docílíš tak, že výšku v metrech znásobíš a výsledek bude dělitelem tvé váhy v kilogramech. PŘÍKLAD: Měříš 1,63 metrů a vážíš 58 kilogramů. Vzoreček pro výpočet tedy bude 58/(1,63 x 1,63) = 21,83. Tvá váha je tedy v normě. V následující tabulce se dozvíš, které číslo ukazuje jako váhovou kategorii.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Vyčaruj si štíhlé bříško i v zimě

Nemáš na fitko? Tip na super cvičení zadarmo

10 nemocí, které tě nejvíc ohrožují

 

Mám ideální váhu, ale přesto nejsem spokojená

 

Zlobí tě větší bříško či zadeček? To přeci vůbec neznamená, že jsi tlustá, ne? Zapomeň na drastické diety, které ti jen rozhodí organismus. Dietám nemůžeš poroučet, z kterého místa mají brát tuk. Můžeš si však pomoci zcela jinak. Začni cvičit. Najdi si cviky, které se specializují na místo, kde se uložilo více tuku. Vůbec to nemusíš prokládat žádnou dietou. Jen pravidelně cvič a posiluj. Uvidíš, že se brzy dočkáš skvělých výsledků.

 

 

Zamaskuj nedostatky oblečením

 

Určitě sis někdy všimla, že ne všichni lidé s nadváhou mají soudnost. Opravdu není hezké, když zpod trička vykukuje povislé bříško. Pokud se ti nedaří hubnout, můžeš si pomoci aspoň tím, že se podle své postavy budeš oblékat. Zapomeň na miniaturní velikosti, které nosí spolužačky a zbytečně se do toho nesoukej, jen aby sis dokázala, že jsi hubená. Raději sáhni po volnějším triku, které ti zakryje nedostatky, místo toho, aby je zdůrazňovalo. Líbí se ti upnuté legíny, ale máš silnější stehna? Tak na ně prozatím zapomeň. Místo toho si pořiď volné kalhoty, které tě nikde neškrtí, ani neobepínají. Urči věci, které se ti na sobě líbí a ty zdůrazni. Třeba vlasy, obličej nebo ruce.

 

Když si ostatní vyskakují

 

Nadváha vůbec nemusí být problémem, stačí když jí správně dokážeš využít. Navíc ani klukům se nelíbí vyzáblé holky, kterých se člověk bojí jen dotknout. Vzpomeň si na Věstonickou Venuši! To je pravý idol kluků! Takže zapomeň na veškeré posměšky a udělej z nadváhy svou hlavní přednost. Pokud se za to budeš stydět, ostatní toho využijí a budou se v tom dál šťourat. Když všem ukážeš, jak si hrdá na svou postavu, uvidíš jejich změnu. Takže zapomeň na křivdy, hlavu vzhůru a nic si z toho nedělej.
 9 hlasů
Vaše hodnocení