Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je to jenom móda, nebo má bezmasá strava něco do sebe? Jaké jsou výhody a nevýhody vegetariánství? Jak se na pořád trochu kontroverzní téma plné mýtů a předsudků díváš ty?

Vegetariánství - jenom móda, nebo zdravý styl?

aktualizováno 25.02.2011, 05:47 | 25.02.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

Je to jenom móda, nebo má bezmasá strava něco do sebe? Jaké jsou výhody a nevýhody vegetariánství? Jak se na pořád trochu kontroverzní téma plné mýtů a předsudků díváš ty?

Masožrouti a ti druzí

 

S dělením to není jen tak. Vegetarián není jednoduše člověk, co maso vyměnil za mrkev a obilí. Vegetariánství je řada druhů, některé jsou zdraví neškodné, možná dokonce mají na lidský organismus dobrý vliv, jiné jsou naprosto nepřirozené a podle vědců nám mohou i nepěkně ublížit. Právě pro děti a dospívající je ochuzený jídelníček velmi škodlivý. Jenže v pubertě je zároveň velmi obvyklé, že mladí, zejména dívky, podlehnou módě nejíst maso kvůli tomu, aby netrpěla ubohá zvířata.

 

Je pravda, že spousta lidí je "vege" jen kvůli tomu, že je to trendy, odliší se tím a dělají se zajímaví. Po čase je to přestane bavit a začnou se zase cpát hamburgery a párky v rohlíku.

 

Někteří lidí si jedení masa zoškliví při představě, co všechno prožívají zvířata ve velkochovech, za jakých podmínek jsou zabíjena, co všechno musí prožít, jen aby mohla skončit na našem talíři. Těm může vegetariánství vydržet dlouho. Řada z nich ale nakonec zjistí, že něco jíst musí a že když si zrovna oni odepřou pár steaků a karbenátků, maso ze supermarketů díky tomu jako zázrakem bohužel nezmizí.

 

 

Proč ano?

 

Důvodů k vegetariánství je celá řada. Určitě za tím stojí názory etické (zvířata trpí jako my), zdravotní (živočišná strava obsahuje tuk a zvyšuje cholesterol), ekologické (dobytek musí něco jíst) i ekonomické (vypěstovat obilí je levnější než vykrmit dobytek).

 

Když se zaměříme na jediný pohled, a to jaký význam má vegetariánství pro náš organismus, je nutné uznat, že v některých ohledech byl prokázán pozitivní vliv vegetariánské životosprávy. Vegetariáni mají méně infarktů a kardiovaskulárních potíží, díky tomu, že nejedí živočišný tuk. Netrápí je tolik zvýšený cholesterol a vysoký krevní tlak, riziko vzniku nádorových onemocnění ani obezita. Protože musejí víc přemýšlet o svém jídelníčku, stravují se obecně vyváženěji a umírněněji.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak se hubne ve světě?

Jak si vybrat zdravě i ve fastfoodech

Malé svačinky, které ničí figuru!

 

Proč ne?

 

Zároveň se ale svými stravovacími návyky o mnohé živiny a látky ochuzují. Chybí jim omega-3 mastné kyseliny, jód, vitamíny řady B, železo, zinek a vápník. Mívají trable s chudokrevností, kožní problémy a potíže s řídnutím vlasů, častěji se cítí unavení a vyčerpaní, mívají i oslabený imunitní systém. U holek, které jsou přísné vegetariánky, navíc hrozí hormonální potíže a problémy s menstruací.


A co tedy jedí?


Spousta masožravců si myslí, že vegetariáni jedí jen zrní, soju a zeleninu. Jenže i bezmasá strava může být docela pestrá. Tofu nebo cizrna se dneska už tlačí i do jídelníčků všežravců.
Protože vegetariánství je svým způsobem i filozofie, myslí vegetariáni na to, aby byla jejich strava vyvážená a pestrá, mají i pozitivnější vztah ke sportu, procházkám a přírodě, nekouří a nepijí tolik alkohol.


Co je tedy přirozenější?

 

To je otázka do diskuse. Určitě není zdraví prospěšné, cpát se uzeninami, tučným masem a smaženými dobrotami. Masožravci většinou tolik nepřemýšlí nad tím, co jedí, a v jakém množství to jedí, což se pak podepisuje na jejich zdraví.

 

Extrémní vegetariáni si ovšem absencí řady minerálů a vitamínů zahrávají se svým zdravím, například tzv. frutariánství, kdy člověk jí pouze ovoce a ořechy, je pro tělo naprosto nevhodné.

 

Ti, co vegetariánství volí z módního popudu a příliš se nenamáhají s hledáním kvalitních potravin, sáhnou často po takových dobrotách, jako je smažák, smažené žampiony nebo vegetariánská pizza. Jednostrannou stravou chudou na jakékoli důležité látky svému tělu rozhodně neprospějí a navíc nejspíš přiberou pěkných pár kilo navíc.

 

Anketa
Co si myslíš o vegetariánství?
 4 hlasů
Vaše hodnocení