Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Fakta a mýty o ledvinách.

Vše o ledvinách: Vážně jim škodí krátká trička, špatný pitný režim nebo kouření?

Bolest zad
zdroj: Thinkstockphotos Bolest zad
aktualizováno 25.03.2014, 00:00 | 25.03.2014, 00:00 | Krasna.cz/trm

Fakta a mýty o ledvinách.

O ledvinách koluje mnoho „zaručených“ pouček a rad, co jim prospívá a co škodí. Pravdou je, že často lidé o správné funkci ledvin mnoho nevědí. Ani jak rozpoznat, že je s nimi něco v nepořádku.

 

Když nebolí, tak jsou zdravé…

 

Toto tvrzení patří mezi nejrozšířenější omyly. Většinou totiž onemocnění ledvin bolest neprovází a často se nefrologové setkávají s tím, že k nim pacient přijde do ambulance ve fázi ledvinného selhání. Žádnou bolest nemá, zato spoustu jiných zdravotních problémů, o kterých však také nevěděl.

 

Když dostatečně močím, je vše v pořádku…

 

I v tomto případě se jedná o mýtus. Ani celkové množství moči nemusí ještě znamenat, že vaše ledviny fungují správně. „Neobvyklé snížení objemu moči nalézáme až v pokročilých fázích ledvinného selhání. Mnohem důležitější je otázka, co moč obsahuje. Pokud jsou zde příměsi krve, bílkoviny, zvýšené hodnoty odpadních látek metabolismu v krvi (kreatinin, kyselina močová), zasluhuje tato situace péči nefrologa,“ varuje primář Petr Táborský z dialyzačního střediska NephroCare společnosti Fresenius Medical Care v Praze Krči.

 

 

Čím víc piji, tím lépe…

 

Člověk by měl denně vypít, s ohledem na svou tělesnou konstituci, aktivitu a také klima, ve kterém se nachází, okolo 2-3 litrů tekutin. Zvýšený příjem tekutin je užitečný jen u některých chorob ledvin, především u opakujících se infekcí močových cest nebo u močových kamenů. Jsou naopak stavy, u kterých by mohl být nadbytečný příjem tekutin nebezpečný, například diabetik s poruchou funkce ledvin. Ten musí svůj denní příjem tekutin upravit podle doporučení nefrologa. To samé platí u pacientů s vysokým krevním tlakem.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Kvasinková infekce, aneb když tam dole marodíš
Málo piješ? Víme, co to dělá s tvou krásou
Zánět močových cest dokáže pořádně potrápit

 

Kouření ledvinám nevadí…

 

Na krabičkách cigaret často vidíme, že kouření vážně poškozuje zdraví. Většina lidí si představí, že toto poškození se týká hlavně plic a srdce. Kouření však významně poškozuje cévní systém, cévy v orgánech, ledviny nevyjímaje. Pokud dojde k poruše cévního zásobení ledvin, jejich funkce klesá. „Ještě větší problém představuje kouření u osob, které již nějakou poruchu funkce ledvin mají, nebo jsou dokonce dialyzováni nebo transplantováni,“ upřesňuje primář Táborský. Alarmující je navíc vztah mezi kouřením a nádory ledvin - riziko karcinomu ledvin u kuřáků (resp. u osob, které během svého života kouřily) je o 38 % vyšší než u nekuřáků.

 

Obezita ledviny chrání…

 

„Tenhle názor my lékaři opravdu neradi slyšíme. Člověk s nadváhou se obvykle nezdravě stravuje. Přemíra tuků a masitých pokrmů zatěžuje orgány, které zbavují tělo zplodin metabolismu a těmi jsou játra a ledviny. Obezita je navíc velmi často spojena s dalšími dvěma rizikovými faktory, které mohou vést až k ledvinnému selhání a to jsou vysoký krevní tlak a cukrovka,“ dodává nefrolog. Další informace o tomto onemocnění najdete na www.dialyza.cz.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Lepší než všechny léky světa: TOP 10 věcí, kterými pivo pomáhá našemu zdraví

Gott se zlobí, při koncertu mu šlo o zdraví!3 hlasů
Vaše hodnocení