Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máš dost nebezpečných a záludných diet, které ti způsobí spíš zažívací potíže a jo-jo efekt? Našli jsme pro tebe účinnou a šetrnou dietu.

Zatoč s nadváhou díky TLC dietě

aktualizováno 11.02.2012, 00:00 | 11.02.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Máš dost nebezpečných a záludných diet, které ti způsobí spíš zažívací potíže a jo-jo efekt? Našli jsme pro tebe účinnou a šetrnou dietu.

Dieta TLC (Therapeutic Lifestyle Changes Diet) na to jde chytře. Při ní se snažíš snížit hladinu cholesterolu v krvi. Znamená to tedy, že si upravíš jídelníček tak, aby byl šetrnější k tvému tělu. Hubnutí je jakoby bonusem navíc – hubneš proto, že jíš mnohem zdravěji.


Při této dietě je potřeba sledovat celkový denní příjem kalorií. Denní příjem ženy by neměl překročit 1800 kilokalorií, pokud si chce váhu udržovat, v případě, že chce zhubnout, pak 1200. Hodnota se samozřejmě trochu mění v závislosti na věku (v pubertě si můžeš dovolit vyšší energetický příjem) a fyzické aktivitě (pokud hodně sportuješ, potřebuješ větší energetický příjem). TLC dieta předepisuje maximální denní příjem, doporučuje zkonzumovat maximálně 7 % kalorií z nasycených tuků, resp. omezit příjem cholesterolu na maximálně 200 mg denně.

 


Energetické hodnoty potravin najdeš buď na jejich obalu, nebo pokud obal nemají (čerstvé ovoce a zelenina, maso, pečivo), pak zapátrej na internetu. Přehledných tabulek hodnot potravin tam najdeš celou řadu.


Co to vůbec je kalorie? Touto hodnotou se označuje míra energie, kterou zkonzumovaná potravina dodá tvému tělu. Spalování kalorií je vlastně jen využívání nahromaděné energie fyzickou aktivitou. Chceš-li si udržet svou tělesnou hmotnost, musí být tedy logicky energetický příjem i výdej ideálně stejný.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Chceš zhubnout? Zjisti, kolik kalorií denně potřebuješ!
Jak zastavit přibírání? Zrychli metabolismus!
Chceš zhubnout? ZAČNI KONEČNĚ SPRÁVNĚ!


TLC dieta (zkratku lze přeložit jako terapeutické změny životního stylu) je přístupem k životosprávě, která vsází na zdravý životní styl a snaží se snížit hladinu cholesterolu. Stravovací plán doporučuje nahradit nezdravé tuky nenasycenými mastnými kyselinami.


Rozhodně do jídelníčku zařaď nízkotučné mléčné produkty, libové maso, drůbež, ryby, celozrnné pečivo, obiloviny a těstoviny, ovoce a zeleninu. S odbouráváním cholesterolu ti obzvláště pomohou pomeranče, hrušky, oves, mrkev, fazole hrách a růžičková kapusta.

 

Naopak pozor na potraviny zvyšující hladinu cholesterolu: játra a další vnitřnosti, žloutek, plnotučné mléko.4 hlasů
Vaše hodnocení