Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Předpovědi počasí je třeba sledovat a brát vážně! Kritickým bodem na teploměru je -15 ° C.

Zima a mráz: Víš, jak ti škodí a čím tvé tělo nejvíc trpí?

Mrazivá krása
zdroj: Thinkstockphotos Mrazivá krása
aktualizováno 05.02.2015, 00:02 | 05.02.2015, 00:02 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Předpovědi počasí je třeba sledovat a brát vážně! Kritickým bodem na teploměru je -15 ° C.

Zima, která k nám konečně naplno zavítala, může mít nepříznivé účinky na zdraví člověka. "Reakce organismu na chlad závisí na ochlazování těla. Teploty nižší než 15 stupňů Celsia mohou mít nepříznivé účinky na zdraví," upozorňují pracovníci Odboru hygieny životního prostředí úřadu veřejného zdravotnictví.

 

V zimě je logicky třeba používat více vrstev oblečení, svrchní oblečení má být navíc odolné proti větru, dešti a sněhu. Doporučuje se proto průběžně sledovat předpovědi počasí a přizpůsobit tomu vhodné oblečení.

 

Pozornost se má speciálně věnována ochraně nohou, rukou a hlavy v podobě rukavic, čepice, ponožek a zimních nepromokavých bot. Plátěné tenisky a baleríny rozhodně schovej až na jaro. A při výběru zimní obuvi sleduj šířku podešve- tenká šlupička tě v mrazech moc neochrání a ani dvoje ponožky to nedoženou.

 

Péče o pokožku v zimě - 4
(Foto: Archiv firem)

 

Studené nápoje škodí

 

Odborníci také radí vyhýbat se v zimě příliš studeným nápojům. Stejně to platí v případě alkoholu a kofeinových nápojů, které zvyšují riziko podchlazení a omrzlin.

 

Na podchlazení může upozorňovat například ochlazení těla, svalový třes, bolest až necitlivost v rukou či nohou, či světlé skvrny na obličeji a na pokožce v různých částech těla - ty jsou již znakem poškození vlivem mrazu. Odborníci také připomínají, že starší lidé potřebují teplejší oblečení, protože produkují méně tělesného tepla.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Zažeň "zimní" nudu
Zbav se suché pleti i v zimě s Biodermou
NALAĎ SE NA ZIMU: 44 dokonalých nail designů

 

 

Pozor na nehody a úrazy

 

Ulice pokryté sněhem a ledem jsou kluzké, s vyšším nebezpečím pádu a rizikem vzniku zlomenin. Zvyšte opatrnost svého pohybu a noste obuv s protiskluzovou podrážkou.

 

Nezapomínejte na sníženou viditelnost v zimním období, jakož i na delší tmavé období dne a noste reflexní prvky, když se pohybujete po ulici.3 hlasů
Vaše hodnocení