Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Léto v plném proudu a každá z vás určitě řeší, jak se nejlépe a co nejbezpečněji opálit. Péče o pokožku je důležitá a v létě bychom jí měli věnovat ještě více pozornosti.

Jak se správně opalovat a jak si udržet sexy čokoládovou barvu co nejdéle?

Léto u bazénu
zdroj: Getty Images Léto u bazénu
aktualizováno 27.07.2018, 00:00 | 27.07.2018, 00:00 | Nikol Hessová

Léto v plném proudu a každá z vás určitě řeší, jak se nejlépe a co nejbezpečněji opálit. Péče o pokožku je důležitá a v létě bychom jí měli věnovat ještě více pozornosti.

Celé léto platí jedno důležité pravidlo – mazat. Pokožku ochráníme opalovacím krémem s dostatečným UV faktorem vhodným k vaší pokožce. Někdo při pohybu na slunci zčervená, někomu pokožka postupně zezlátne a zhnědne. Jak tedy vybrat správný krém k sexy čokoládovému opálení?

  

KDY MAZAT


- Krém použijte alespoň 20 minut před začátkem opalování. Vaše pokožka stihne krém krásně vstřebat.


- Nezapomínejte, že namazat se jednou nestačí. Pokud svou kůži vystavujete slunci delší dobu, aplikujte krém každé dvě hodiny.
 

- Nezapomeňte se namazat ani poté, co vylezete z vody – ne všechny krémy jsou voděodolné.
 

Opalování
(Foto: Getty Images)

 

- Pokud svou kůži vystavujete na slunci příliš dlouhou dobu, důsledně aplikujte ochranný krém s UV filtrem min. 25 každé 2 hodiny.
 

- Začínejte se opalovat zvolna – je dobré se opalovat postupně. Začít s opalováním po dobu 15-30 minut a poté čas prodlužovat.
 

- Nevystavovat se přímému slunci mezi 12-16 hodinou.

 

- Slunění se nedoporučuje ani v těhotneství, více napoví následující video:

 

 

ČÍM MAZAT


- Světlejší pokožku je třeba mazat krém s vyšším UV faktorem (minimálně SPF 30+) – alespoň během prvních slunečních dní, na horách a u moře.

 

- Krém si vybírejte podle toho, jaký fototyp pleti máte. Pokud si nejste jisti, je lepší použít vyšší aktor než nižší, spáleniny za to nestojí.

 

- Nezapomínejte na rty a obličej. Ten chraňte krémem s vyšším faktorem a nebojte se poté použít třeba i nějakou domácí masku – třeba avokádová maska, která vám pleť rozjasní a zjemní. Máte-li mastnějčší typ pleti nebo rozšířené póry, používejte nekomedogenní přípravky, naopak se vyhněte hutným krémů a přípravkům na bázi oleje.
 

- Když už chytnete nějaký ten hnědý tón, přichází na řadu krémy s menším faktorem nebo oleje, které pokožku krásně ztmaví.

  

Navíc přidjou vhod:

 

- Vitamíny a tabletky k podpoře opálení a udržení barvy. Betakaroten vám pomůže zabránit špatným účinkům od sluníčka.
 

- Důležité je zabránit spálení pokožky, aby vám poté vaše opálení vydrželo co nejdéle. Spálená pokožka se více loupe a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Pokud už ke spálení došlo, pleť nadále kryjte před dalším sluněním a aplikujte na ni zklidňující panthenol, který urychlí hojení. Pokožku také dobře promasťujte (existují i vhodné přípravky po opalování), nebude se tolik loupat a nebude trpět dehydratací.

 

ČTĚTE TAKÉ:

6 věcí, které jsi o opalování netušila

Jak se perfektně opálit, ale nespálit se?

Se sluncem zadobře: Jak pečovat o pokožku po opalování?

6 nebezpečných mýtů o opalovacích krémech

  

TIPY NA UDRŽENÍ KRÁSNÉHO OPÁLENÍ
 

Tip 1: Hydratace
 

Pro krásné opálení a jeho udržení je důležitá hydratace pokožky. Během opalování ji mažte krémy s UV faktorem a po něm nezapomeňte na krém po opalování nebo hydratační mléka. Vaše pokožka po nich bude vyživená a vláčná. V neposlední řadě je důležité pít hodně vody nebo ovocné šťávy, které vás v létě krásně osvěží.

 

Tip 2: Dostatek vitamínů D
 

Sluneční paprsky můžete zachytit nejen na pláži u moře, ale také během túr na horách. Díky tomu skvěle podporujete tvorbu vitamínu D - ten můžete také podpořit třeba krémem s bambusovým máslem. Během procházky vám bambusové máslo vytvoří UV ochranu – nestačí proti silnému slunečnímu záření, ale během krátkého času stráveného na slunci vám pomůže.
 

Opalování na pláži
(Foto: Getty Images)

 

Tip 3: Odstranění odumřelých buněk
 

I když nejde peeling a opalovaní dohromady, jednou za čas ho tělu dopřejte. Pomůže vám odstranit odumřelé vrstvy pokožky a povrchové nečistoty po opalování a vaše pokožka bude zdravější a svěžejší. Ale pozor, nikdy nepoužívejte peeling na zarudlou spálenou kůži.

 

Tip 4: Potraviny podporující tvorbu melaninu
 

Melanin je pigment, který určuje barvu pokožky a vlasů a zároveň také chrání pokožku před škodlivým slunečním zářením. Je obsažen i v některých potravinách, které vám pomohou ke krásnému opálení. Melanin je obsažen také v mědi, ta se nachází například v ústřicích a vnitřnostech – zejména v játrech. Vhodnými potravinami jsou také sója, ořechy a luštěniny.
 

CO DĚLAT PŘI SPÁLENÍ POKOŽKY
Usnuli jste na sluníčku nebo jste se zapomněli namazat a spálili jste se? Tady je pár tipů, jak potlačit pálení a svědění pokožky.

- Dřivě než začnete spálenou pokožku mazat, dejte si sprchu. Ta tělo zchladí a smyje nečistoty a zbytky opalovacího krému. Nepoužívejte ale mýdlo, to by vám pokožku podráždilo.
 

- Po spálení používejte přípravky obsahující panthenol, v nouzi pomůže ke zklidnění i menthol.
 

- Od pálení a svědění pokožky vám pomohou chladivé emulze, balzámy a spreje – především s obsahem aloe vera, které krásně chladí. Pokud máte možnost, určitě použijte čerstvé aloe vera.
 

- Mezi další přírodní produkty na zchlazení kůže patří bílý jogurt, smetana nebo tvaroh.
 

- Pomůže vám také odvar ze zeleného čaje. Tím se můžete potřít nebo se v něm vykoupat – nezapomeňte se ale poté namazat krémem obsahující panthenol.
 

- Buďte v chladu a nevystavujte se znovu přímému slunci.
 

- Spálená místa chraňte oděvem nebo krémem s vysokým faktorem (SPF 50+)
 

- Pokud vám vzniknou puchýře, nepropichujte je a zajděte si k lékaři, který vám určitě poradí.

 0 hlasů
Vaše hodnocení