Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Prázdniny se kvapem blíží. Někteří se chystají k moři, někteří na chatu, na tábor, k babičkám a dědečkům a někteří budou objevovat krásy Česka. Pak jsou i tací, kteří ještě nic rozmyšleno nemají. Ale je škoda celé dva měsíce zahálet.

Když chybí plány na prázdniny

aktualizováno 11.06.2012, 00:00 | 11.06.2012, 00:00 | Hogreta/Krasna.cz

Prázdniny se kvapem blíží. Někteří se chystají k moři, někteří na chatu, na tábor, k babičkám a dědečkům a někteří budou objevovat krásy Česka. Pak jsou i tací, kteří ještě nic rozmyšleno nemají. Ale je škoda celé dva měsíce zahálet.

Já se letos také nikam k moři nechystám, musím šetřit penízky. Brigáda, kterou jsem měla původně domluvenou, nějak odpadla - a nejednou zjišťuji, že mám před sebou hrozně moc volného času. Všechny zkoušky jsem měla hotové už v polovině května a začala jsem se poměrně nudit. Ale rozhodla jsem se, že to tak nenechám. Tolik volného času, to se prostě musí využít. Sepsala jsem proto pro vás několik tipů, co se dá dělat, abychom se o prázdninách nenudili a neproseděli je u počítače.

1. Brigáda
Netřeba nic dodávat. Ti mladší patnácti let můžou třeba pomáhat sousedce s venčením psa, starší už si seženou plnohodnotnou brigádu. Problém je, že teď už je na shánění možná poměrně pozdě (ale znáte to - kdo hledá, najde), proto je nyní lepší rozhlédnout se spíše na brigádu přes známé a nebo na nějaké "jednorázovky".

2. Čas na dávné přátele
Určitě jsou lidé, kteří bydlí daleko, ale ve vašem životě mají místo. Staří přátele ze základní školy, z táborů, z kroužků. Prázdniny jsou skvělá příležitost na to, abyste se zase mohli sejít. Navíc nemusíte nikam spěchat a u dávné kamarádky můžete klidně i přespat, aniž by vás někdo ráno honil do školy.

3. Čas na vzdálené příbuzné
To stejné platí se vzdálenými příbuznými. Život nás často zavede na opačné strany republiky. A tak se sestřenice, se kterou jsme si v dětství tolik rozuměly, stává vzdálenější a vzdálenější. A nepotřebuje třeba vaše babička pomoct na zahrádce? Nepotřebuje starší sestra pomoct s dětmi? Nechcete si zase popovídat s tetou, se kterou jste se léta neviděly?

4. Pod stan
Vemte kamarádku, přítele, bráchu, mamku - nebo vlastně kohokoli, seberte stan, spacáky a hurá do přírody. Můžete třeba na kolech. Stačí si zjistit, zda jsou v místě, které chcete poznat, nějaké kempy a můžete prožít parádní dobrodružství. A pokud si netroufáte jet někam daleko - někdy není od věci postavit ten stan třeba i na zahradě. A vlastně nemusíte mít ani ten stan. No, uznejte, kdy naposledy jste spali jen tak pod hvězdami? Kdy naposledy jste večer seděli u pořádného táboráku, opékali buřty a povídali si? A kdy naposledy jste se probouzeli pod širákem obklopeni nejlepšími přáteli? Nestojí to za to to aspoň zkusit?


5. K vodě, do přírody, na výlety
Když už se někam vydáme, nemusí to nutně znamenat, že tím zabijeme čtrnáct dní. K vodě a nebo na výlet můžeme vyrazit třeba jen na jedno odpoledne. Arboreta, botanické zahrady, dinoparky, zoologické zahrady, aquaparky, koupaliště, hrady, zámky... To všechno na nás volá. V České replublice je navíc spousta nádherných míst a měst, která stojí za to poznat. Vemte batoh, lístek na vlak a jeďte na výlet. Pokud si nevíte rady, kam vyrazit, podívejte se na stánku www.kudyznudy.cz. Jednoduše zde najdete jak zajímavé místa na výlety, tak zajímavé akce blízko vašeho bydliště. Vždyť každá hodinka strávená venku je lepší, než kdybychom ji proseděli u televize.

6. Sportem ku zdraví
Není nad to, když léto prožijeme aktivně. Někteří sjíždějí řeky, jezdí na cyklovýlety, lezou po skalách. Některým stačí, když si občas zajdou zaběhat a nebo vytáhnou kolečkové brusle. Je tolik zajímavých sportů a aktivit, které se přes léto dají dělat, stačí si jen vybrat.


7. Učit se, co nás baví
Chápu, že i když bychom to někdy potřebovali, tak k učení do školy se přes prázdniny asi nedonutíme. Ale určitě jsou i věci, které bychom se vlastně učili docela rády. Třeba nějaký zajímavý jazyk. Buď na to můžeme jít formou samostudia, a nebo se vydáme do kolektivu lidí, kteří mají stejné zájmy. Přes prázdniny probíhá spousta kurzů. Jazykové, umělecké, fotografické, hudební... A taky spousta různě zaměřených táborů, soustředění a letních škol.

8. Tolik zajímavých knih...

...které jsme přes školní rok nemělyičas přečíst. Sednout si teď někde venku na lavičku a jen tak si číst - to je teprve paráda.

PŘEČTI SI TAKÉ:
I prázdniny bez moře můžou být zábava
Bez internetu budeš mít víc volného času

9. Velký letní úklid
Občas je důležité udělat velký úklid, včetně vyházení skříně, uspořádání věcí z minulého školního roku, vyprání matrací, vyčistění koberců... Možná, že vás to tak chytne, že se rozhodnete třeba vymalovat a nebo všechno přeorganizovat. Takový pořádný úklid vám určitě alespoň den zabere, ne-li více. A není krásné usínat s pocitem, že všechno okolo je čisté, uspořádané a dokonalé? Také můžete uspořádat určité věci ve svém životě. Třeba nechat vyvolat fotky a konečně je zařadit do alb. Nebo vytřídit své věci a darovat je někomu, kdo je ještě může potřebovat.

10. Čas na sebe a své zájmy
Už nás nikdo nikam netlačí. Máme spoustu času na to, abychom rozvíjeli to, co se chceme naučit. Zdokonalení v oblíbeném koníčku, ve hře na nějaký hudební nástroj, ve zpěvu, v malování, ve focení, v nějakém sportu a nebo třeba v tanci. Nejsme unavení ze školy, nemusíme se pořád učit, a tak se určitě najde každý den hodinka, kterou můžeme věnovat sobě a svým přáním. Konečně můžeme něco udělat i s dávno zapomenutými novoročními předsevzetími. Vzpomeňte si na všechno, co jste během školního roku označili za "to bych chtěla zkusit, ale není na to čas".

11. Začít s novým, zdravým životním stylem

Konečně nejsme odkázáni na školní jídelnu. Taky odpadá stres z učení - a přiznejme si to, nejvíce čokolády spořádáme právě nad sešity. Ale nejde o radikální hubnutí, to v období zmrzlin asi ani nejde, ale o to, abychom se cítili zdravěji. Zdravá, čistá a svěží příroda přímo nabádá k tomu, abychom si místo těžkého oběda raději dali salát. Kolem roste tolik čerstvého ovoce a zeleniny - tak proč neochutnat.

12. Pomoc v domácnosti
Zatímco my trávíme prázdniny lelkováním, naši rodiče většinou musí pracovat i přes léto. Neuškodí, když jim s domácností pomůžeme o něco víc, než jsme zvyklí, vždyť teď máme tolik času, trocha pomáhání nás nezabije. Navíc tím v očích svých rodičů stoupnete, hned budou mít pocit, že jejich dítko najednou tolik vyspělo. A to je docela výhoda v dalších plánech na prázdniny - nebudou se o vás tolik bát a je větší pravděpodobnost, že až někam budete chtít jet, tak že vás pustí.

Určitě je ještě velká spousta zajímavých činností, které stojí za to přes prázdniny zkusit. Je něco, co o prázdninách podniknete a v mém článku jste to nenašli? Určitě se v komentářích podělte :-)
 5 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •