Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Upřímnost je v přátelství důležitá, to bez debaty. Jenomže všeho moc škodí a i upřímností jde mnohdy více zkazit než prospět.

Musí kamarádka vědět opravdu všechno?

Tajemství
zdroj: Thinkstockphotos Tajemství
aktualizováno 10.08.2019, 00:00 | 10.08.2019, 00:00 | Hogreta/Krasna.cz

Upřímnost je v přátelství důležitá, to bez debaty. Jenomže všeho moc škodí a i upřímností jde mnohdy více zkazit než prospět.

Jsou věci, které se prostě neříkají – a to ani kamarádkám. Pokud máš kamarádku, která například nemá buňky na matiku, a ty víš, že se na pololetku moc nepřipravovala, asi ji ani tak neřekneš, že to nezvládne. Přesto, že si to v hloubi duše myslíš, tak ji podpoříš. Dá se to považovat za lež? Nemyslím si. A i kdyby, tak tohle je lež, která neublíží a nic nezkazí. Je taková lež v přátelství povolená?

Obecně si myslím, že bys kamarádce neměla říkat věci, které bys sama v její situaci nechtěla vědět. Zkus se tedy před tím, než kamarádce vyzvoníš úplně všechno, vžít do její kůže a zamysli se, jestli ji tvoje přehnaná upřímnost nemůže ublížit, a to třeba úplně zbytečně.

Dále bys měla být na pozoru, pokud se ta tvoje pravda týká něčeho, do čeho ti vlastně nic není a do čeho by ses tedy neměla míchat. Nejčastěji to bývá nějaká situace v její rodině nebo vztah s jejím přítelem. Může se totiž stát, že když tuto pravdu před kamarádku postavíš, tak jí nejen ublížíš, ale ještě se to celé může otočit proti tobě. A vlastně docela právem – třeba to opravdu byla pouze její věc, do které ses začala míchat a udělala tím problém ještě větší.

PŘEČTI SI TAKÉ:
VAŠE PŘÍBĚHY: Má nejlepší kamarádka se zamilovala do mého kluka
TEST: Umíš zachovat tajemství?

Co třeba dělat, když víš, že jí je její přítel nevěrný? Jako první by sis měla ujasnit, proč si myslíš, že jí je nevěrný. Viděla jsi ho? Co přesně jsi viděla? Jsi si jistá, že sis to, co jsi viděla, vyložila správně? Pokud se v tomhle spleteš, tak kamarádce zkazíš vztah, ve kterém je šťastná, ale zkazíš i vaše kamarádství. Dále by sis měla uvědomit, co ten vztah pro tvoji kamarádku znamená (jak jsou spolu dlouho, jestli už mají nějaké závazky, ...) – a jestli třeba není možné, že o nevěře ví, ale dělá že ne, protože chce tento problém nechat vyšumět. Když bys ji potom o nevěře řekla, pak bys ji postavila do situace, které se vědomě vyhýbala. Do situace, kdy by musela nějak jednat. Uvědom si, že pokud se kamarádka rozhodla dělat, že o nevěře neví, a neřešit to, je to její rozhodnutí a její věc. Jen protože ty bys třeba jednala jinak, nemáš právo rozhodovat za ni. Co tedy můžeš udělat, když o tom víš a chceš, aby to tvoji kamarádku bolelo co nejméně?

Nechoď s touto informací za ní, ale zajdi za ním. Řekni mu, co víš, a nezapomeň mu připomenout, že pokud s tím něco neudělá on, tak že iniciativu vezmeš do vlastních rukou ty a tvojí kamarádce to řekneš. Třeba se ukáže, že sis to všechno jen špatně vyložila. A nebo taky ne – ale to by si měli vyříkat ti dva mezi sebou, určitě k tomu diváka nepotřebují.

Pak jsou tady věci, které když kamarádce řekneš, můžeš ji tím dost zatížit, a dokonce ji vystavit riziku. Poměrně často se stává, že například čtrnáctiletá holka řekne své starší kamarádce, že už se se svým patnáctiletým přítelem vyspala. Ale neuvědomí si, že kamarádka má oznamovací povinnost, protože se právě dozvěděla o trestném činu. Kamarádka samozřejmě na policii nepoběží, ale tím se dopouští trestného činu i ona. Najednou se ocitla v situaci, která je naprosto bezvýchodná, protože ať udělá cokoli, bude to špatně. A přitom stačilo jí prostě nic neříkat (a nebo stačilo nic nedělat, ale to je trochu jiná kapitola). Netlač svoji kamarádku ke zdi, to kamarádky nedělají.

Asi bych to měla nějak shrnout. Než na svoji kamarádku naložíš všechny svoje starosti a řekneš jí věci, které jí potom nedají spát, uvědom si, že ona je taky jen člověk a nemusí všechno unést. Kamarádky nemusí být vždy za každou cenu upřímné, ale vždy by měly myslet hlavně na dobro té druhé.5 hlasů
Vaše hodnocení