Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mladé páry se často dušují, že společně zvládnou všechno a že nejdůležitější je vědět pravdu - za každou cenu. Ale jseš si opravdu jistá, že bys takovou pravdu unesla? A stojí taková pravda za to?

Opravdu chceš vědět o přítelově nevěře?

Nevěra
zdroj: Thinkstockphotos Nevěra
aktualizováno 08.03.2013, 00:00 | 08.03.2013, 00:00 | Hogreta/Krasna.cz

Mladé páry se často dušují, že společně zvládnou všechno a že nejdůležitější je vědět pravdu - za každou cenu. Ale jseš si opravdu jistá, že bys takovou pravdu unesla? A stojí taková pravda za to?

Na málokteré téma se názory různě starých párů tak liší. Většina z nás vstupuje do vztahu s myšlenkou, jak je všechno ideální a jak se všechno dá vyřešit, když se bude mluvit pravda. Jenomže s věkem, se zkušenostmi a se společnými závazky se náš postoj začíná překrucovat a pak přijde ta chvíle, kdy nám docvakne: "Za moje duševní zdraví mi to nestojí."

Přední sexuologové mají na tento problém jasný názor – některé pravdy více ublíží, než pomůžou. Panu Plzákovi větu "Zatloukat, zatloukat, zatloukat!" už asi nikdo neodpáře, i když ji takhle doslova nikdy neřekl. Jenomže v některých lidech se po nevěře (která je všechno, jen ne čestná) vzedme vlna čestnosti – a mají potřebu se přiznávat. A všichni se pak divíme, proč je rozvodovost tak ohromě vysoká. Možná, že kdybychom poslouchali odborníky, bylo by všechno jinak.

"Nebudu přece za blbečka!" říká mnoho z nás. Zajímalo by mě, odkud tohle vzešlo. Není za blbce spíš ten, kdo podvání? Není "nebudu přece za blbečka" spíš jen v našich hlavách?

Ukažme si reálnou situaci
Žena má pocit, že žije v ideálním vztahu, je šťastná. A jednoho dne se stane, že muži něco rupne v bedně a svou ženu, kterou jinak nadevše miluje, podvede. Trápí se výčitkami svědomí, a tak se rozhodne, že své ženě o všem řekne. Ženě se tím najednou zhroutí celý její svět. Muž se jí začne hnusit. Začne hledat chyby v sobě. Nechápe, co udělala špatně, a porovnává se se svou sokyní. Svému muži přestane věřit a stane se z ní hromádka neštěstí. Ale protože svého muže miluje a nechce jej ztratit, pokusí se mu odpustit. Je to běh na dlouhou trať, vztah dostal pořádnou ránu a rozsypal se na milion kousíčků. Žena má za úkol všechny ty kousíčky zase posbírat a pomalu lepit dohromady.

A muž? Ten se elegantně zbavil výčitek svědomí. Je si jistý, že chce ve vztahu pokračovat, takže ženu odprošuje a slibuje a slibuje. A nakládá tak na ni ještě více zodpovědnosti – protože to je ona, kdo musí rozhodnout, jestli tenhle vztah bude pokračovat. A taky ji ještě dlouho bude trvat než své sebevědomí, které je teď zahrabané hluboko v zemi, zase dokáže zvednout na snesitelnou úroveň. Nakonec se jí podaří muži odpustit, ale nikdy nezapomene. Při sexu ji občas napadne, jestli to s "tam tou" dělal stejně. Když muž přijde později z práce, občas ji napadne, jestli třeba nebyl s jinou. Nakonec se s tím vyrovná a začne mu opět věřit. Ale už nikdy to nebude stejné jako dřív.

Teď si představte stejnou situaci – s tím rozdílem, že by muž své ženě o ničem neřekl
Žena má pocit, že žije v ideálním vztahu, je šťastná. A jednoho dne se stane, že muži něco rupne v bedně a svou ženu, kterou jinak nadevše miluje, podvede. Ale protože ji nechce ublížit a ví, že žena nemá možnost se to nikdy dozvědět, nevěru zatají. Žena nadále žije v ideálním vztahu, je šťastná. Muž se už celý život bude trápit výčitkami svědomí, že svou ženu podvedl a že jí lže. Ale je to on, kdo udělal chybu, tedy bude muset tento trest přijmout.

PŘEČTI SI TAKÉ:
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Odpustíme nevěru?
Dáme si pauzu, miláčku?

A teď ruku na srdce – chtěla bys být raději ženou z první situace, nebo z té druhé? Která se má podle tebe lépe? Která je šťastnější? A nejde v životě hlavně o to "být šťastný"?

A to jsem ještě nemluvila o situaci, že žena partnerovu nevěru neunese a rozejde se s ním. Muž tedy udělal chybu a musí počítat s tím, že i takto to může dopadnout. A tak si sbalí své věci a odejde. Najde si novou ženu, založí novou rodinu. Zatímco s podváděnou ženou se to bude nějakou dobu táhnout. Za každým chlapem uvidí nevěrníka, bude mít problém znovu začít věřit. Muž tedy svou nevěrou nezničí pouze jejich vztah, může se mu podařit zničit jí i budoucí vztahy. Zase tedy trpí víc podváděná než podvádějící. To není úplně fér, co?

Pokud mám mluvit za sebe, jestli bych chtěla o partnerově nevěře vědět – nejsem masochista, abych si dobrovolně přidělávala starosti a libovala si v nich. Své duševní zdraví mám jen jedno a pevně doufám, že můj přítel to moc dobře ví a nikdy by mi nechtěl takto ublížit. Protože kdyby něco takového provedl a pak se na můj úkor zbavil svých výčitek svědomí a hodil na mě všechnu zodpovědnost, pak bych s ním asi nedokázala být. Myslím si, že pro člověka, který mě miluje, by mělo být důležitější, jestli jsem šťastná, než to, aby se on zbavil toho, co ho trápí, když si za to může sám. Já nic neprovedla, neměla bych být tedy trestána.

Svojí umírající babičce bys přece taky neřekla, že umírá. Není to totiž nic, co by mohla nějak ovlinit, nic, co by mohla změnit. Co jí pomůže, když se bude trápit? Žijeme jen jednou. A život je příliš krátký na to, abychom byli nešťastní. Každá vteřina, kterou jsme se trápili, nám jednou bude chybět. A to mi přijde jako příliš vysoká cena za pravdu.

PS: Celý tento článek byl napsán z mého pohledu – pohledu ženy. Rozhodně jsem tím nechtěla říct, že podvádějí pouze muži. Samozřejmě to celé platí i obráceně.

A co vy? Myslíte si, že je dobré říkat pravdu za každou cenu? Chtěli byste vědět o partnerově nevěře?9 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •