Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Láska je hnací motor lidstva a je úplně normální, že pro mnohé z nás stojí na vrcholu žebříčku našich hodnot. Problém nastane, když kvůli ní úplně zapomeneme na sebe. Podle čeho to poznáme a jak se můžeme bránit?

5 signálů, podle kterých poznáte, že jste na svém klukovi emocionálně závislé + návod, jak to řešit

Čekání na telefon
zdroj: Thinkstockphotos Čekání na telefon
aktualizováno 12.11.2018, 00:00 | 12.11.2018, 00:00 | Tereza Majzlíková

Láska je hnací motor lidstva a je úplně normální, že pro mnohé z nás stojí na vrcholu žebříčku našich hodnot. Problém nastane, když kvůli ní úplně zapomeneme na sebe. Podle čeho to poznáme a jak se můžeme bránit?

Propadly jste emocionální závislosti? Upozadily jste své vlastní potřeby na úkor vztahu? Odhalte to včas, začněte na tom pracovat, zachraňte váš vztah a vyhněte se zklamání.

 

 

1. Necháte po sobě šlapat


I když se vám něco nelíbí, jste ticho. Raději mu neoponujete, abyste ho náhodou nerozčílily a neopustil vás.


Příklad: Partner vás svou nevhodnou poznámkou urazí, ale vy mu to neřeknete. Tváříte se, že jste nad věcí jenom proto, abyste se vyhnuly hádce.


Řešení: Pokud zvolíte vhodný a smířlivý tón, není nic špatného na tom vyjádřit svůj názor. Myslíte si, že partnera rozladíte. Paradoxně je to přesně naopak. Bude si vás mnohem více vážit.


2. Bojíte se ukázat své pravé já


Tolik se bojíte, že o něj přijdete a řešíte to tak, že se snažíte být jednoduše dokonalé. Před schůzkou trávíte hodiny v koupelně a snažíte se přizpůsobit jeho názorům, oblékání nebo třeba stylu života.


Příklad: I když jste smutné, neřeknete mu to. Nasadíte falešný úsměv a děláte, že je všechno fajn. Nechcete, aby vás viděl v takové kondici.


Řešení: Buďte samy sebou! Stejně se nevydržíte přetvařovat věčně. Pokud vás nebude mít rád takové, jaké doopravdy jste, nemá to mezi vámi cenu. Partneři jsou od toho, aby se vzájemně podporovali – a to i v těžkých chvílích.


3. Věnujete mu všechen svůj čas


Už ani nevíte, kdy jste naposled měly čas samy pro sebe. Všechen volný čas patří jen jemu. Když s ním náhodou nejste, tak na něj alespoň myslíte nebo dokonce projíždíte jeho sociální sítě a kontrolujete čas posledního přihlášení.

 


Příklad: Kdysi jste si rády četly, sledovaly holčičí seriály nebo si zašly na kosmetiku. Všechny své rituály jste s příchodem nového vztahu postupně zrušily.


Řešení: Nebojte se tolik, že byste o něco přišly, když s ním zrovna nejste. Vztahu prospívá, když si partneři občas od sebe odpočinou. Více se na sebe těší, načerpají nové zážitky a mají si o čem vyprávět. Ty, kteří jsou na sebe non-stop nalepení, většinou velmi brzo potká vzájemná averze.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jestli mě miluješ, tohle nesmíš: Přijdou vám podmínky této dívky v pohodě?

Jak na něj KONEČNĚ zapomenout?

13 věcí, které by měla teenagerka vědět o lásce


4. Citové vydírání vám není cizí


Tolik toužíte po jeho lásce a pozornosti, že se uchýlíte k citovému vydírání, mezi které patří například vynucený pláč nebo výčitky.


Příklad: Nepřejete si, aby vyrazil na víkend s kamarády, protože ho chcete jen samy pro sebe a taky se trochu bojíte, že by tam někoho nového potkal. Vyčítáte mu, že budete sama a zkazí vám celý víkend.


Řešení: Představte si, že by se role otočily. Kamarádky vám nabídnou úžasný výlet, na který se hrozně těšíte, ale přítel vám ho zakazuje. Jak by vám bylo? Nezprotivil by se vám trochu? Uvědomte si, že citovým vydíráním ho přimějete leda tak k tomu, aby vás opustil.


5. Rozladí vás každá maličkost


Říká se, že očekávání ničí vztahy. Pokud je středem vašeho vesmíru a jediný člověk, který vás zajímá, věnujete mu všechen svůj čas, myšlenky a naděje, může se vám jednoduše stát, že vás zklame.

 


Příklad: Po škole vynecháte svou oblíbenou lekci jógy jenom proto, abyste byly co nejrychleji doma a mohly mu věnovat všechen svůj čas. Celé uřícené dorazíte domů, natěšené čekáte, až vás vyzvedne a vyrazíte spolu někam ven. Čekáte už několik hodin a on nikde. Nakonec se dozvíte, že si po škole nebo po práci vyšel ještě ven s kamarády a nechápe, proč jste zklamané. Je přece normální občas vidět své přátele!


Řešení: Nevzdávejte se kvůli vztahu všech svých zájmů a nedovolte, abyste se dostaly do role oběti a čekatelky. Vysvětlete partnerovi, že byste potřebovaly váš společný čas lépe plánovat, abyste věděly, kdy se můžete věnovat svým věcem. Zbavte se nereálných očekávání.

 

Poznáváte se v tom trochu? Snažíte se na své závislosti pracovat? Dejte nám vědět do komentářů!0 hlasů
Vaše hodnocení