Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Při seznamování záleží na celé řadě maličkostí. Vypátrali jsme sedm věcí, na které se vyplatí myslet. Když je dobře zvládnete, svůj protějšek získáte mnohem snáz.

7 seznamovacích tipů: Váš flirt skončí zaručeným úspěchem!

Muž flirtuje se ženou
zdroj: Profimedia Muž flirtuje se ženou
aktualizováno 27.08.2018, 16:53 | 27.08.2018, 16:53 | / krasna.cz/zazitkova-seznamka.cz

Při seznamování záleží na celé řadě maličkostí. Vypátrali jsme sedm věcí, na které se vyplatí myslet. Když je dobře zvládnete, svůj protějšek získáte mnohem snáz.

Chcete na druhé zapůsobit a vyvolat dobrý dojem, protože ten dotyčný by mohl být mužem vašich snů? Myslete na sedm věcí, které se mohou při seznamování hodit.

 

1/ NAROVNEJTE SE, UVOLNĚTE SVALY A DÝCHEJTE!

 

Pozice a postoj těla dělá při oslovování lidí opravdu hodně. Pohledem do země s ohnutými zády se ještě nikdo úžasně neseznámil. Nepodceňujte první dojem a vyzařování vašeho těla - prozradí toho na vás na podvědomé úrovni velmi mnoho. Srovnání postoje je práce na minimálně několik měsíců, můžete na tom ale začít pracovat už dnes.

 

„Začít můžete třeba zvědoměním toho, co se ve vašem těle odehrává. Zaměřte se na svou páteř a uvědomte si silnou vertikálu, která jde od centra těla přes kostrč dolů do země a přes temeno nahoru do nebe. Vzniká tedy neustálý protitah. Do jednoho směru se vytahujeme k nebi (je to směr růstu a spirituality). Do druhého směru následujeme gravitaci. Je to vztah se zemí – ukotvenost. Při vzpřímeném postoji se mnohem lépe dýchá, protože máme otevřenější hrudník. Pro podporu optimálního nastavení můžeme mít pocit, jako bychom na hrudní kosti měli baterku, kterou si svítíme na cestu (jakmile by se hrudník začal hroutit, posvítili bychom si sotva pod nohy, naším cílem je ale ozařovat celý prostor před sebou),“ popisuje koučka Mirka Papajiková z webu zazitkova-seznamka.cz.

 

Rande
(Foto: Getty Images)

 

Správné dýchání vám hodně pomůže i při mluvení, dodá vašemu hlasu jemnost, barvu a vašemu projevu klid, vyrovnanost a sebejistotu. Dýchání je také nezbytným pomocníkem pro uvolňování svalového napětí. Stačí pomyslet na místo, kde cítíme tlak a zhluboka se nadechnout a dlouze vydechnout. Efekt se ještě mnohonásobně zvýší, když se nám podaří představit si, jako bychom se nenadechovali do plic nebo do břicha, ale přímo do té oblasti, kde cítíme napětí (ramena, bránice, krk...).

 

Když si před každým setkáním uvědomíte svůj postoj a pěkně zhluboka prodýchnete tělo, pomůže vám to naladit se na sebe. Tím získáte potřebné sebevědomí do další akce! ;-)

 

ČTĚTE TAKÉ:

Konečně víme, jak sbalíš vysněného kluka! Zaměř se na jeho znamení
Osvědčené triky, jak okouzlit každého kluka
9 TYPŮ prázdninových kluků. S kterým si začneš?

 

2/ TRÉNUJTE SI DIALOGY S LIDMI, KTERÉ BĚŽNĚ PŘES DEN POTKÁVÁTE

 

Buďte otevřeni k jakémukoli kontaktu - zpočátku je důležitý hlavně trénink schopnosti navázat kontakt, upoutat pozornost a vzbudit zájem. Pouštět se do oslovování svého ideálu bez takového tréninku je sociální sebevražda. „Na běžné interakci si můžeme vytrénovat správné dýchání, tón hlasu, rychlost mluvy, postoj, nenucený úsměv, schopnost zavtipkovat, aniž by to působilo uměle nebo přitažené za vlasy. Navíc tím rozvíjíte schopnost vidět v lidech kolem sebe ‚lidi‘. Lidi, se kterými můžete mluvit. Lidi, kteří nejsou stroje, i když třeba dělají strojovou práci (pípají za pokladnou, cvakají lístky ve vlaku...). Jim zlepšíte den a sobě ve výsledku taky,“ popisuje obornice. Prohoďte tedy pár vět navíc s prodavačkou, zeptejte se kadeřnice, jak se má. Zastavte se u studenta, který sbírá příspěvky na útulek, a zjistěte něco o jeho životě. Nevybírejte si pro oslovení jenom lidi, se kterými byste chtěli jít na rande. Je to hrozně svazující záměr, který jen zvýší vaši nervozitu a riziko přílišného “tlačení na pilu”. Když se uvolníte do komunikace v běžném životě, tak se do vašeho okolí začnou postupně dostávat stále zajímavější lidé – minimálně je tak konečně začnete vnímat.

 

 

3/ MLUVTE ZŘETELNĚ A VĚDOMĚ

 

Kuňkáním nebo drmolením úžasné seznámení nevykouzlíte. Dávejte svým slovům význam a váhu, zaměřte se na artikulaci - zřetelnost a mluvte raději pomaleji. Dáte tím svým slovům prostor zaznít. Vědomá mluva dělá divy. Když vám bude rozumět a lidé se vás nebudu pětkrát ptát na to samé, tak bude mnohem lépe a příjemněji plynout celý rozhovor. Oba pak z toho budete mít mnohem příjemnější pocit. Dávejte pozornost tomu, co říkáte. Celý váš projev pak bude pochopitelnější a smysluplnější, a tím povede k vzájemnému naladění a porozumění.

 

Náš tip: Základem je neutíkat v myšlenkách moc dopředu. Pokud už při povídání o jednom tématu přemýšlíte, co řeknete potom, tak se ztratíte velmi snadno. Buďte maximálně přítomní.

 

4/ OBLEČTE A UPRAVTE SE TAK, ABYSTE SE CÍTILI POHODLNĚ A DOSTATEČNĚ SEBEVĚDOMĚ

 

Tím, jak se oblékáme, dáváme světu nejen informaci o tom, kdo jsme a jak se cítíme, ale také tím svému okolí vyjadřujeme, jak nám na něm záleží. Pokud jdu na romantickou večeři upravená a elegantní, tak si můj protějšek bude připadat jinak, než kdybych přišla v manžestrákách a vytahané mikině s Mickey Mousem. Vyhoďte ze svých skříní všechno, v čem nevypadáte dobře. Pokud si nejste jistí, poptejte se někoho ze svých blízkých nebo se obraťte na nějakého odborníka na styling. Uvědomte si každé ráno, jak se chcete ten den cítit, a až teprve podle toho volte svoje oblečení.

 

Příprava na rande
(Foto: Getty Images)

 

Náš tip: Změňte aspoň jednou za čas svoji image. Stačí jednou do měsíce vytáhnout ze šatníku (nebo do něj naopak přitáhnout) něco, co byste jinak normálně nenosili, vystylovat se k nepoznání - stačí malé změny, které ale výrazně pozmění váš vzhled. Pak jděte ven a sledujte reakce okolí, kolegů v práci, spolužáků nebo prostě jen lidí na ulici. Vnímejte vlastní pocity i veškerou verbální a neverbální zpětnou vazbu z okolí. Třeba přijdete na to, že na vás pak okolí lépe reaguje, a pokud ne, tak můžete příští měsíc zkusit zase trochu něco jiného.

 

A NAVÍC...


* Když se s někým seznámíte, vyměňte si kontakty, nebo ještě lépe propojte se na Facebooku. Kdo ví, kdy se ukáže, proč jste se potkali a co si můžete navzájem do života přinést.
 

* Uvědomte si, že to, co lidé říkají, vyjadřuje jejich postoj, vypovídá to o nich, nikoli o vás.
 

* Zdravte i cizí lidi. Obzvlášť na akcích, kde se nějak předpokládá jakási komunita (různé festivaly, uzavřené networkingové akce apod.)
 

* Usmívejte se. Možná vás překvapí, jak silně výraz naší tváře ovlivňuje příjemnost nebo nepříjemnost celého rozhovoru.

 

5/ BUĎTE VNÍMAVÍ K PŘÍLEŽITOSTEM

 

Vnímejte okolí, pozorujte, zkoumejte. A klidně si i zapisujte cokoli, co vám přijde zajímavé: slovní obraty, to, co vám připadá super, i to, co je úplně nesmyslné - přesunete tím svou pozornost z rozumového/snového prostoru do „tady a teď“ a pomůže vám to ujasnit si vlastní komunikační styl.
I nečekaný rozhovor, kdy vás někdo sám od sebe osloví, se může rozvinout. Neukončujte ho hned – položte otázku navíc, prohoďte něco o tom, jaký máte den. Zůstaňte v situaci o trochu déle a pozorujte, co se stane. Sami nacházejte příležitosti pro interakce. Kdykoli se na ulici něco děje: prudce zabrzdí tramvaj, nejede výtah, recepční seřvala už pátého kolegu - neváhejte reagovat na lidi, kteří jsou také v roli diváků nebo účastníků dění. Všímejte si. Buďte pozorní. Když už s někým mluvíte, buďte přítomní. Nikdy nevíte, kdo vás může oslovit a když si až po jeho odchodu všimnete, že má moc pěkné vlasy/brýle/barvu kabátu apod., tak už bude na komplimenty pozdě. Navíc: čím jemnějšího detailu si všimnete, tím více zabodujete, tj. potěšíte protějšek (pokud je tedy evidentní, že se jedná o záměr). Např. povšimnutí, že motiv na náušnicích ladí s motivem halenky, je za plusové body; zatímco povšimnutí, že flek od kávy ladí s barvou bot, už tak pozitivně hodnocené být nemusí.

 

 

Náš tip: Sdílejte. Máte balení sušenek, bonbonů nebo termosku dobrého čaje? Tak neváhejte a při vhodné příležitosti nabídněte svému okolí. Asi nejvhodnější příležitostí je cestování v kupé vlaku nebo při delším cestování s nějakou skupinkou lidí obecně. Sdílet také můžete v dlouhých frontách nebo třeba v hloučcích lidí na různých festivalech nebo koncertech.

 

6/ ZAČNĚTE ROZHOVOR SITUAČNÍ OTÁZKOU


Začít rozhovor s cizím člověkem je pro spoustu z nás velký problém. Nechceme být vlezlí, a často máme představu, že hned první větou musíme toho druhého zaujmout. Jedním z těch opatrnějších přístupů je začít tzv. situační otázkou. Jak to provést? Zkuste se nejdřív uvolnit a uvědomit si, v jaké situaci se nacházíte. Všimněte si, co se kolem vás děje a co přitahuje vaši pozornost. Může to být například něco, co se přímo týká dotyčného - např. jeho klobouk, pes na vodítku, apod. Ale i něco úplně nesouvisejícího - třeba přijíždějící tramvaj, extravagantně vyhlížející dáma, plakát o blížícím se hudebním festivalu. Když najdete takovou věc, zamyslete se, co dalšího byste se o ní chtěli dozvědět, a v hlavě si zformulujte příslušný dotaz. Například, když si všimnete, že se dotyčný také podívá na plakát o koncertě: “Prosím vás, nevíte, jaký je to žánr, tahle skupina?”. Pak stačí tuto otázku dotyčnému člověku položit a zbytek už ponechte na přirozeném vývoji. Častokrát jenom takovýto první krok stačí k tomu, aby se rozhovor rozproudil. Můžete pak třeba navázat další otázkou, nebo prohodit něco o tom, proč vás to téma zajímá, anebo nadhodit, že dotyčný vypadal, jako že se v tom tématu vyzná. Možností je spousta, a krásné je, že nikdy nevíte předem, jak se daný rozhovor vyvine.

 

7/ NEOSTÝCHEJTE SE NECHAT SI POMOCI

 

Pokud je pro vás seznamování dlouhodobě výzva a cítíte v této oblasti velké rezervy, pak popřemýšlejte o vyhledání komplexnější podpory. Cest existuje nepřeberné množství. V první řadě se obraťte na své blízké. Pokud to situace umožňuje, požádejte o seznámení vašeho společného přítele. Můžete se zkusit také vzájemně podporovat ve zkoušení výše uvedených tipů. Pokud ale vnímáte velké překážky a zábrany v sociální interakci obecně, pak se neváhejte obrátit na odborníky. Můžete vyzkoušet individuální konzultace. Pomoci vám může třeba psychoterapeut, kouč, astrolog, seznamovací agentura, odborník na rodinné konstelace - záleží na vašem zaměření a hodnotovém přesvědčení.

 

zkuste třeba populární speed dating. Více o něm napoví následující reportáž.

 0 hlasů
Vaše hodnocení