Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dokážete napravit notorického sukničkáře?

Co platí na notorické nevěrníky? Psycholog radí FUNGUJÍCÍ TRIK

Nevěra
zdroj: Thinkstockphotos Nevěra
aktualizováno 16.04.2018, 16:06 | 16.04.2018, 16:06 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Dokážete napravit notorického sukničkáře?

Jsou sukničkářství či nevěra vrozené, nebo se je učíme až během života? Psycholog Robert Krase připouští, že lidé mají evoluční predispozici střídat partnery a že nevěra souvisí i s našimi hormony, ale nejde o nic, s čím by nešlo pracovat a změnit se.

 

Pokud bychom chtěli sukničkáře změnit, musíme brát v potaz evoluční tendenci hovořící, že muž má plodit děti a žena je má rodit. "Z evolučního hlediska je cílem muže oplodnit co nejvíce žen. Ale z etického a přirozeného – pokud hovoříme o zdravých vztazích - bychom se tak neměli chovat," připomíná zásadní rozpor Krause.

 

Muži dokonce toto přirozené „rozsévačské“ nastavení mají podmíněné hormonálně – pokaždé, když si najdou novou partnerku, hormonální systém je odmění dávkou dopaminu, který přináší potěšení - a tento pocit vyvolává doslova závislost. Není to ale argument pro muže, že mohou být nevěrní, protože jsou k tomu od přírody nastavení.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Láska versus sex: Která nevěra je horší?
Co vše je nevěra: Představujeme OSM základních typů!
Mám odpustit nevěru?

 

Za vše může dopamin!

 

Civilizovaní jedinci dokážou ovládnout nejen své emoce, ale i hormonální bouře – stejně jako my ženy umíme regulovat emocionální změny související s naším hormonálně podmíněným menstruačním cyklem.

 

Navíc, dopamin se uvolňuje při jakémkoli sociálním kontaktu – nejen při flirtování, ale i při setkávání s rodinou, přáteli a při vytváření nových kamarádství. Pocit štěstí a spokojenosti poroste – i bez nevěry.

 

Závislost jako každá jiná

 

V případě, že je dotyčný skutečně nenapravitelný sukničkář a nedokáže se ovládnout, mohou pomoci různé postupy jak s tímto stavem pracovat, například psychoterapií. "Hypersexualitu můžeme vnímat až jako závislost a stejně jako u jiné závislosti i u ní mohou nastat abstinenční příznaky," varuje psycholog. Taková závislost může komplikovat život a běžné sociální vazby. „Pokud by to přecházelo až do hypersexuálních sklonů, například co se týče častého střídání partnerů nebo zvýšené sexuální apetence, existují i jiné formy pomoci, například farmakoterapie, která potíže utlumí,“ vysvětluje psycholog.

 

 

Frustrace vede k agresi

 

Když je člověk dlouhodobě sexuálně neuspokojený, ať už kvalitou, nebo kvantitou prožitků, dříve nebo později začne pociťovat frustraci. A pokud s ní nic nedělá, nezlepší svůj sexuální život, nebo se s ním nesnaží vyrovnat jinak, může to přerůst až do těžko kontrolovatelné agrese. Na tu přitom platí nejen terapie, ale třeba i seberealizace v jiných oblastech: sport, přátelství, meditace apod.

 

Sexuální frustrace se ale může projevovat i jinak, „méně závažně“. Třeba i dvojsmyslné lechtivé návrhy vašich kolegů nebo kamarádů dle psychologa ve skutečnosti poukazují na jejich sexuální frustraci.


Pokud vás takové návrhy obtěžují, buďte na pozoru. “Držte si odstup, případně se nebojte přímo říci, že je vám nepříjemné komunikovat na toto téma nebo říct, že toto je typ konverzace, kterou nechcete vést. Musíte si dodržet asertivní právo říci ne a určit tak striktní hranici, "vysvětlil Krause.

 

Nevěra během dospívání? Berte ji s rezervou

 

V období dospívání se mnohé věci teprve učíte, zkoušíte, poznáváte – a chybujete. A to se týká i vztahů. Málokdo má štěstí, že hned coby náctiletý najde svou celoživotní lásku, puberta je spíše o hledání a střídání partnerů. Ne každý teenager, který neskončí se svou první láskou, je ale sukničkář a nevěrník.

 

„Střídání a zkoušení nových partnerů často přichází záhy po rozchodu, člověk hledá novou zkušenost, ale třeba i úlevu,“ vysvětluje odborník. Bylo by tedy chybné, onálepkovat ho hned titulem záletník. S věkem se naprostá většina teenagerů zklidní, přestane partnery střídat a hledá si trvalý, fungující vztah.

 

„Jestliže je to ale příliš často opakované, a ruší to i toho samotného jedince, lze hovořit o návykovém chování,“ dodává odborník.

 

Anketa
Zajímají tě bývalky tvého kluka?
 


Nevěrní nejsou jen muži

 

Výzkumy ukazují, že u mužů dochází k nevěře častěji. Může ale jít jen o zkreslené hodnoty. Muži se totiž nevěrou neváhají pochlubit, v očích jiných mužů jsou totiž považování za alfa samce. Naopak ženy, dopustí-li se nevěry, ji většinou tají, protože se za ni samy stydí, berou ji jako vlastní selhání, ale tuší, že společensky je ženská nevěra méně přijatelná, proto o ní nemluví nahlas.


Bude nevěrník nevěrníkem navždy?

 

I ten sebevětší sukničkář se může změnit! Podle psychologa stačí, když najde emoční korektivní zkušenost. Co tenhle odborný název představuje? Pokud dotyčný zažil v minulosti ve vztahu nějaké zásadní zklamání, které si s sebou stále nese, stačí, když ho nová partnerka „překryje“ pozitivním prožitkem a zkušeností v obdobné situaci.1 hlasů
Vaše hodnocení