Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jen nevinná sexuální praktika? Omyl! Při orálním sexu se můžeš nakazit pohlavní chorobou stejně jako při pohlavním styku. Jenže při orálu tě nejspíš ani nenapadne se chránit.

Co ti hrozí při orálním sexu?

aktualizováno 07.11.2011, 10:50 | 07.11.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

Jen nevinná sexuální praktika? Omyl! Při orálním sexu se můžeš nakazit pohlavní chorobou stejně jako při pohlavním styku. Jenže při orálu tě nejspíš ani nenapadne se chránit.

Když tě čeká první sex s novým partnerem, nejspíš myslíš na to, že by bylo správné použít kondom, kvůli ochraně před pohlavními nemocemi i nechtěných otěhotněním. Při orálním sexu už ale většina z nás tolik uvědomělá není. Pokud si nejsi jista zdravotním stavem svého partnera, správně bys měla použít kondom i při orálním sexu. Možná ti to připadá zbytečné a hloupé, ale i ústy se můžeš snadno nakazit. Co všechno ti hrozí?


Hepatitida B

 

Virus hepatitidy B se nachází v celé řadě tělních tekutin, ve slinách, slzách, potu, a také ve spermiích. Pokud je tvůj partner nakažený, můžeš se od něj při orálním sexu snadno nakazit. Nejhorší je, že nemoc se vůbec nemusí projevit hned. Inkubační doba je od jednoho do šesti měsíců. Nemoc navíc zpočátku vypadá jako obyčejná chřipka, trápí tě vysoká horečka, bolest hlavy a svalů. Časem přibude celková únava, nechutenství, u někoho i zvracení. Teprve poté se objeví žlutavé zabarvení kůže a bělma očí, které jasně poukazují na žloutenku typu B.


Proti hepatitidě B se dnes už dá očkovat. Pokud se jí nakazíš, čeká tě dlouhá léčba. Nemoc sice zhruba do dvou týdnů od vypuknutí sama ustupuje, ale virus v tobě zůstává a negativně se podepisuje zejména na stavu jater. Je proto důležitá dlouhodobá přísná dieta a přísný odpočinek.

 

 

Papillomavirus


V souvislosti s karcinomem děložního čípku se pojem papillomaviry skloňuje dnes a denně. Existují dva typy papillomavirů - jeden způsobuje výrůstky a bradavice v oblasti genitálií, druhý má na vině právě rakovinu děložního čípku, konečníku a jiné vzácné druhy rakoviny.

 

V dnešní populaci se jedná o velmi rozšířenou nemoc, kterou se během svého života nakazí přibližně polovina sexuálně aktivních mužů a žen. Tato virová infekce způsobuje různé poškození na kůži a sliznicích v oblasti genitálií, konečníku a ústní dutině - takže se může přenášet i orálním sexem.

 

Léčit se bohužel nedá. Proti této chorobě se ovšem můžeš nechat očkovat. Vakcína sice není nejlevnější, ale přispívá na ni částečně pojišťovna a rozhodně je to investice, která se vyplatí. Nejlepší je nechat se očkovat ještě před započetím sexuálního života. Očkování nepůsobí plošně proti všem papillomavirům, zaměřuje se ale na ty nejdůležitější, které mají na vině právě rakovinu dělohy.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Máš spoléhat na to, že si "dá pozor"?
KONDOM! Odpovědi na vaše nejčastější otázky
Žádný strach z kupování kondomů

 

Syfilis

 

Syfilis je další z pohlavních chorob, která se přenáší při pohlavním styku, ale i při orálním sexu. Problém této choroby spočívá v tom, že řada lidí ani netuší, že ji má. Syfilis má totiž tři stádia, a první dvě nemusíš ani zpozorovat. Prvním stádiem je vyrážka, která ale nemusí bolet ani být jinak cítit, proto ji nemusíš zpozorovat. Navíc ji můžeš mít i na děložním čípku nebo uvnitř dělohy, kde není vidět. Po čase sama zmizí, ale virus v tobě zůstává a šíříš ho dál.


V druhé fázi zduří lymfatické uzliny a nákaza se oběhem dostane do celého těla, proto se i vyrážka rozšíří na více partií. V této fázi si už můžeš všimnout nějaké změny, ale nemusíš ji přičítat zrovna pohlavní chorobě, protože vyrážka se může projevit úplně jinde na těle a časem může sama odeznít. Třetí stádium s sebou přináší kardiovaskulární poškození, změny na kostře, poškození mozku.

 

Syfilis je naštěstí léčitelný antibiotiky, ale je potřeba ho včas diagnostikovat. I ve třetím stádiu je léčba možná, poškození organismu už ale bývá zpravidla trvalé.

 

Virus HIV


Virus HIV a AIDS jsou zřejmě největším strašákem, co se pohlavně přenosných chorob týče. Není radno brát tuto problematiku na lehkou váhu. Lékaři letos jen do konce září evidovali v Česku 114 nových pacientů s virem HIV. Nemoc AIDS propukla u 14 nakažených. Sedm lidí pak na tuto chorobu selhání imunity letos zemřelo.

 

Riziko, že se nakazíš virem HIV při orálním sexu je sice "jen" 0,3 - 0,6 procenta, ale i navzdory této malé šanci je třeba se chránit, protože virus zatím neumíme vyléčit. V důsledku nákazy se ti sníží imunita a smrtelná pak pro tebe může být i obyčejná chřipka.6 hlasů
Vaše hodnocení