Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Svazek, který je mezi dvěma založen pouze na fyzické přitažlivosti a nikoliv na vzájemné lásce, se stává čím dál populárnějším trendem.

Friends with benefits: Může z toho vzniknout něco víc?

Pár
zdroj: Thinkstockphotos Pár
aktualizováno 03.10.2015, 00:49 | 03.10.2015, 00:48 | TN.cz / iva

Svazek, který je mezi dvěma založen pouze na fyzické přitažlivosti a nikoliv na vzájemné lásce, se stává čím dál populárnějším trendem.

Přátelé s výhodami, anglicky friends with benefits (FWB) je velice oblíbený typ vztahu mezi mladými. Podle studie časopisu Emerging Adulthood prožívá nezávazný sex až 60 % dospívajících lidí a téměř 41 procent lidí si z něj vytvořilo pravidelný zvyk.

 

Lidé, kteří se účastnili této studie, se rozdělili na dvě skupiny. Jedni tajně doufali, že se do nich ten druhý zamiluje, druzí vyhledávali pouze rozkoš. Oba zdánlivě protichůdné postoje sjednocuje názor, že bez sexu zkrátka nelze žít. Aby vztah FWB fungoval, je každopádně potřeba dodržovat jistá pravidla.


Nikdy častěji než dvakrát v týdnu. Kvalitní sex potřebuje touhu a ta mezi lidmi vzniká při odloučení. Lidé ve vztahu FWB mají stanovené dny, kdy se společně setkávají. Nikdy společně nechodí do kina ani na večeři. Tráví čas spolu pouze za účelem sexu. Podle průzkumu si ve vztahu FWB více jak polovina žen plní své sexuální představy. Ženy v něm mají méně strachu z nepovedené soulože a dokážou se i více odvázat. "Při sexu mě provázely věčné obavy, že neuspokojím partnera a tady vím, že když to nebude fungovat, tak se v poklidu rozejdeme, což u vážného vztahu není tak jednoduché“, přiznala Šárka, která FWB vyzkoušela.

 
Žádné nadbytečné smsky. Vztah, který je založený na sexu, nepočítá se zprávami na dobrou noc či krásné ráno. Dokonce o tomto vztahu často nevědí ani nejbližší kamarádi. !V posteli si samozřejmě také společně povídáme, ale ve společnosti se k sobě chováme normálně. Ne odtažitě ale ani ne náruživě“, podotkl Ondřej, který má také zkušenosti s FWB.

 


Jasné hranice. Nikdy nelze druhému nařizovat a diktovat program, každý je pánem svého času. Na to velice často zapomínají ženy, které se vztahují k výčitkám typu: "Nezavolal jsi. Vídáme se málo.“ Obvyklá je i žárlivost na jiné ženy a to především na kamarádky. Muži se zpravidla k tomuto chování nepřiklání. Přátelství s výhodami berou jako přechodnou dobu mezi vážnými vztahy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chce vztah, nebo jen sex? Odhal ho DO PĚTI MINUT!
Kdy je správný čas na... první pusu, první sex, první vztah
Netrpíš alergií na sex?


Lidé se k FWB uchylují nejčastěji z důvodu, že nemají dostatek času na kvalitní a pevný vztah. Před láskou upřednostňují práci nebo koníčky. Vyhovuje jim také svoboda, která v něm vládne a v neposlední řadě nikdo z nich nechce zůstat úplně sám. "Usínání ve dvou je zkrátka fajn“, konstatuje Filip. Není tomu tak, že hned po sexu by se dva rozešli do svých domovů. Zůstávají společně do rána a pak se jde každý věnovat svému.


Můžou z nás být někdy rovnocenní partneři? To je otázka, se kterou se na začátku nepočítá. Studie ale prokázala, že téměř polovina FWB je předstupněm vážného vztahu. Přátelé s výhodami totiž nevyhledávají nové partnery a časem na sebe zkrátka zbydou. Díky tomuto vztahu se navzájem znají. Ví o svých zálibách i o svých neřestech.11 hlasů
Vaše hodnocení