Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Cítíte se jako dívky stoprocentně? Pokud ano, tak máte štěstí. Jsou totiž takové, které se žensky vůbec necítí, nebo si tak přijdou jen občas a jindy zase vystupují jako muži. Ani to však není to pravé ořechové, a tak jsou něco mezi. Jakkoliv to p...

Genderqueer: Jak se vyznat v genderových identitách a co je to to třetí pohlaví?

Souboj pohlaví
zdroj: Thinkstockphotos Souboj pohlaví
aktualizováno 08.04.2019, 10:48 | 08.04.2019, 10:48 | Krásná.cz

Cítíte se jako dívky stoprocentně? Pokud ano, tak máte štěstí. Jsou totiž takové, které se žensky vůbec necítí, nebo si tak přijdou jen občas a jindy zase vystupují jako muži. Ani to však není to pravé ořechové, a tak jsou něco mezi. Jakkoliv to pro vás může být nepředstavitelné. O co jde?

Pohlaví v dnešní době vůbec nemusí být tak výrazně rozlišená jako tomu bylo v minulých dobách, kdy se lidé jednoduše dělili jen na muže a ženy. Víte třeba, jak se nazývá, když má někdo víc než jedno pohlaví? Nebo je třeba úplně bez pohlaví? Další takovou novinkou je také třeba třetí pohlaví, které už je dokonce oficiálně uznané v několika státech jako třeba v Německu, Nizozemí nebo v Austrálii.


Takzvaný gendequeer je někdo, kdo cítí, že tak úplně neodpovídá normám vytvořeným společností pro své pohlaví. Pohlaví, se kterými se narodili, je znepokojuje, necítí se v něm a nedokážou splňovat nároky, které na ně lidé jako příslušníka toho či onoho pohlaví kladou.


Genderqueer mezi ostatní muže nebo ženy ve své přirozenosti nezapadají a když, tak je to stojí hodně sil a přetvářky. Pokud se tedy necítí úplně jednoznačně a navíc třeba mají míň nebo víc některých pohlavních rysů, mohou spadat pod následující:


Genderflux a genderfree


Tento pojem znamená, že se vaše fyzické pohlaví překrývá s druhým nebo se nedá specifikovat na základě jasných znaků. Nelze tedy přesně určit, do jaké skupiny byste měly patřit, jestli holka nebo kluk.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Je každá holka bisexuálka?
TEST: Máš lesbické sklony?
Tvá kámoška je lesba. Co s tím?


Naopak genderfree neboli nongender je zase člověk, který je nebo si připadá úplně bez pohlaví.


Polygender


Pokud naopak máte pohlaví hned několik, pak byste se měly nazývat v případě dvou opačných pohlavních znaků bigender. Jestliže máte tři různé pohlavní rysy, tak jste trigender a dále už pak jsou jen polygender. Jde tak v podstatě o dvojpohlavní nebo trojpohlavní jedince.


Němelo by se to ale plést s genderfluidem, který mezi pohlavími kolísá a občas se cítí tak, jindy zase onak a ani právě nemusí mít matoucí tělesné příznaky. Někdy si dokonce nemusí připadat ani jako jedno z toho a váhat někde uprostřed mezi nimi.

 

Smutek
(Foto: Getty Images)


Pojem třetí pohlaví je tedy takovým kompromisem pro všechny, kteří nevědí, kam pohlavně patří či se zkrátka v úředních dokumentech nedokážou zařadit ani pod ženu, ani pod muže. Pokaždé se totiž mohou cítit jako někdo jiný, a tak by příště mohli zaškrtnout opačné políčko než předtím.


V oslovování však všechna třetí pohlaví preferují nepoužívat zájmena vůbec a když už, tak neutrální "oni". Velmi obecně a zjednodušeně řečeno je to řešení pro ty dívky, které se cítí být méně dívkami než jiné a pro kluky, kteří jsou zase mnohem méně mužní.0 hlasů
Vaše hodnocení