Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chtěli byste udělat další krok ve vztahu a zvažujete společné bydlení? Na to, kdy se nastěhovat do společné domácnosti, asi neexistuje žádné univerzální pravidlo zaručující doživotní štěstí.

Jak zvládnout s partnerem první měsíc ve společné domácnosti?

Stěhování
zdroj: Thinkstockphotos Stěhování
aktualizováno 19.06.2015, 00:36 | 19.06.2015, 00:36 | Krasna.cz/trm

Chtěli byste udělat další krok ve vztahu a zvažujete společné bydlení? Na to, kdy se nastěhovat do společné domácnosti, asi neexistuje žádné univerzální pravidlo zaručující doživotní štěstí.

Ať už jste spolu sotva měsíc nebo tvoříte pár několik let, připravili jsme pro vás pár rad a tipů, díky kterým nebude společné soužití znamenat začátek konce vašeho vztahu.


Podělte se o domácí práce


Pokud zrovna nejste žena posedlá uklízením, které navíc doslova „milujete“, nebo nechcete zpočátku působit jako dokonalá hospodyňka, která vypere, uvaří, uklidí a u toho se navíc ještě bude usmívat, domluvte se s partnerem na rozdělení alespoň základních domácích prací. Nikoho nebaví donekonečna vynášet koš, který plní dva. A větu „Tak jsem za TEBE vynesl koš,“ raději zakažte.

 

Všichni si neseme něco od maminky


„My ale ručníky žehlíme a skládáme takhle…“, „Maminka mi ale ponožky do šuplíku ukládala jinak…“ Připomíná vám to něco? Uvědomte si, že si každý do společné domácnosti nese něco z prostředí, ve kterém vyrůstal, a změna návyků vštěpených od milovaných maminek je mnohdy běh na dlouho trať. Nesnažte se proto partnera hned první den měnit k obrazu svému a vštěpovat mu vaše zvyky a návyky.

 

Nedivte se, že jídlo v ledničce samo nevyroste


Pokud nemáte zkušenosti s vedením vlastní domácnosti nebo se oba stěhujete od rodičů, u kterých byla plná lednička, mýdlo a toaletní papír samozřejmostí, budete se muset naučit nakupovat. Brzy totiž zjistíte, že jídlo se v ledničce samo nevyrobí a toaletní papír na záchodě sám taky nevyroste. Snažte se určit si hned na začátku, kdo bude co nakupovat. Můžete tím totiž předejít například zkaženému víkendu jenom kvůli tomu, že si v sobotu ráno nebudete mít z čeho připravit snídani.

 

 

Špinavé prádlo patří do prádelního koše


Taktně naznačte partnerovi, že i když se prostor pod vaší postelí, v koupelně pod umyvadlem nebo v rohu ložnice může na první pohled jevit jako dokonalý na odklad špinavého prádla, nemusí tomuto tak být. Stejně dobrou funkci plní i prádelní koš, kde špinavé prádlo nebude zbytečně na očích.


Podělte se o finance


Téma, které byste si měli ujasnit a rozmyslet hned na začátku, je hrazení běžných nákladů. Někomu vyhovuje společný účet, jiným zase to, že každý přispěje určitou částku do rozpočtu a s ostatními penězi už nakládá podle svého. Vedle běžných nákladů si ujasněte i další otázky, jako jsou větší investice do vybavení nebo rekonstrukce domácnosti. „Pokud nemáte úspory, ale chcete všechno hradit společně, některé společnosti vám, jako páru, dokonce nabídnou výhodnější podmínky úvěru. Jde o tzv. partnerské půjčky, díky kterým dosáhnete ve dvou na nižší úrok a můžete si společně půjčit více peněz,“ radí Cyril Křůpala, marketingový a obchodní ředitel společnosti Cofidis. Podle výzkumu Ery upřednostňuje jeden účet ve vztahu 37 % dotázaných. A není divu. Společné rozhodování je podle mnoha psychologů považováno za tmelící prvek každého vztahu. Partneři se ovšem často rozhodují, zda založit nový společný účet, nebo jednomu z partnerů udělit práva k původnímu účtu toho druhého. „Pokud pár zvolí druhou variantu, měl by si ten, kdo vstupuje do závazku svého protějšku předem ověřit, za jakých podmínek společný účet funguje a jaké jsou další povinnosti spjaté s tímto účtem,“ upozorňuje na možná rizika ředitel klientské komunikace Ery Jan Doubek. Disponent by měl přinejmenším vědět, jaké poplatky z účtu odchází nebo zda není obstaven. Zprvu jednodušší zřízení práv k již otevřenému účtu tak nemusí být vždy nejlepší volbou. Vhodnou alternativou, jak do soužití vstupovat se zcela čistým štítem, je proto v takových případech zřízení nového společného účtu. Nejlepší cestou bude definovat si jasně, co od účtu čekáte, a dohromady pak vybrat ten, který se bude nejvíce shodovat s vašimi potřebami a očekáváními.

 

 

Společně bydlet neznamená vlastnit


To, že jste spolu začali bydlet, ještě neznamená, že máte právo otevírat partnerovi poštu, číst jeho smsky nebo e-maily. Společná adresa neznačí, že jste se právě stala vlastníkem svého partnera a všeho, co k němu patří. Navíc - stejně jako byste neměla rušit svoje pravidelné cvičení ve fitku nebo kafe s kamarádkou, neomezujte ani partnera v jeho zájmech a nenuťte sebe ani jeho trávit všechen čas dohromady. Společně strávený čas je sice fajn, ale musíte mít čas i na vydechnutí.

 

 

Ujasněte si, jaké „pravomoci“ bude mít ve vaší domácnosti partnerova maminka


Doma je uklizeno a na plotně voní vaše oblíbené jídlo? Ideální situace. I ta však může mít háček. Nepostaral se o ni totiž partner, ale jeho maminka! Pokud tedy nejste naprostý flegmatik a není vám jedno, kdo se stará o vaši domácnost, domluvte se na tom, jaké pravomoci náleží maminkám ve vašem bytě. Dříve či později totiž časté návštěvy a především „úklid vašeho soukromí“ můžou začít vadit i největšímu „pohodáři“.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Základní pravidla přežití se spolubydlícím
V kolika jsi připravena na stěhování od rodičů?
Jste připraveni na společné bydlení?

 

Připravte se na nové krizové situace


Pokud se rozhodnete nastěhovat do společné domácnosti, počítejte s tím, že spolu budete trávit o mnoho času více a že spolu tedy budete muset řešit i situace, které před tím byly tabu. Přetvařovat se nikdo nevydrží věčně, a proto počítejte s tím, že vaše polovička může být v krizových situacích pořádný „nervák“ nebo před nimi bude jednoduše utíkat.

 

Co je moje, na to mi nesahej


Ať už je to lak na vlasy, zubní pasta, oblíbený hrníček nebo něco jiného, o co se s partnerem prostě nechcete dělit, řekněte mu to, aby kvůli tomu nenastal zbytečný problém. Všichni máme rádi svoje soukromí, a pokud to avizujete dopředu, určitě se rozumně domluvíte.

 

O věcech, které vám vadí, mluvte hned


Pokud na sebe s partnerem nejste napojeni natolik, že by na vás hned poznal, co se vám nelíbí a co si o některých věcech myslíte, řekněte mu to raději hned. I z maličkostí se může časem vytvořit obrovský problém, který už nebudete schopni řešit v klidu a zbytečně vybouchnete. Pokuste se domluvit na tom, v čem může ustoupit on, v čem zase vy, a kde naopak budete muset udělat kompromis.1 hlasů
Vaše hodnocení